• mehmet sökmen tarafından hazırlanan tanıtım filminde görülen durum. antik kenti tanıtırken yöre halkını eleştirmekten de çekinmemişler.* eleştiriler oldukça sert.* seslendirme de efsane olmuş ahahah

metni ilber ortaylı yazmış gibi.

https://youtu.be/rnvwuvs2_7o

--- spoiler ---

bu köyün ahalisi antik kentin daha rahat gezilmesi adına hiçbir şey yapmadıkları gibi diğer antik kentlerde de gördüğüm turist kazıklama yöntemiyle sizi taciz etmekten utanmıyor bile. 2500 yıl önce kurulan şehrin su ve kanalizasyon sistemi, yolları, tiyatrosu hala ayakta duruyor.

grubumuzu da ellerindeki ucuz çin malı cincik boncukları sallayarak hello diye karşılıyorlar. suratlarında bezirgan sırıtışı ve gözlerinde cehaletin kuyularıyla bir garip halk...

--- spoiler ---

edit: link yenilendi.
  • eleştirmek ne kelime, yöre halkının bildiğin itin götüne sokulduğu tanıtım filmi.

"burada bugün yaşayan köylülerin kafa yapısı selgelilere göre çok daha geride."
  • bu nasıl bir tanıtım filmi,
    hadi düşündün böyle, nasıl bunu görüntü üzerine anlatım olarak verirsin,
    normalde çok kızmam gerek , garip bir duygu; hem aşırı komik, hem tuhaf
  • yeni bir müzik grubu ismi olarak "suratlarında bezirgan sırıtışı ve gözlerinde cehaletin kuyularıyla bir garip halk"
  • "siz antik tiyatroyu görme heyecanı içinde yürürken, sizin paranızı almak üzere ellerinde hiçbir anlamı olmayan eşyalarla yalvararak sizi taciz eden bu kalabalıkla karşılaşmak tüm neşenizi kaçırıyor."

müthiş bir gözlem. türkiye'nin herhangi bir yerindeki turistik bölgenin yöre halkını eksiksiz tanımlamış teyzem.
  • tanıtım filminden öte, üstüne seslendirme yapılmış bir gezi vlog'udur.
    videoda ilgili yöre halkına eleştiriden öte hakaret sayılabilecek ithamlarda bulunulmakta. tamam her turistik mekanda benzer durumlar yaşanmakta fakat bu kadar ağır ithamlarda bulunulmasına gerek yoktu bence.

öte yandan videonun başından izlemeye başladım. daha önce antalya'ya gitmiş bir kaç tarihi yer gezmiş birisi olarak bu antik kentten hiç haberim olmamıştı. görülmeye değer bir yermiş açıkcası.

fakat videonun 1. dakikası 43. saniyesinde çok enteresan bir şey dikkatimi çekti, köylü bildiğin antik tiyatronun etrafına ev yapmış, antik tiyatroya komşu olmuşlar.
    https://youtu.be/vepubn_myxk?t=99 - edit: bu video silinmiş.

-yeni video-
    25. dakikadan sonra
    https://www.youtube.com/watch?v=p3y_olah6pu

yani şimdi bu nasıl mümkün olur diye düşündüm, sonra yaşadığımız ülkenin türkiye olduğunu unuttuğumu fark ettim. lakin düz mantıkla düşünülürse, o köylü antik dönemden beri orada yaşıyor olmalı ki böyle bir şeye izin verilrsin.

yani sen devlet olarak, şehir olarak, belediye olarak böyle bir şeye nasıl izin verdin. çok çok acayip.
  • --- spoiler ---

suratlarında bezirgan sırıtışı ve gözlerinde cehaletin kuyularıyla bir garip halk.

siz antik tiyatroyu görme heyacanıyla yürürken sizin paranızı almak üzere ellerinde hiçbir anlamı olmayan eşyalarla yalvararak sizi taciz eden bu kalabalıkla karşılaşmak tüm neşesinizi kaçırıyor.
    --- spoiler ---

halkın içinden geçmiş.
  • akıllara afrodisias antik kentinin binlerce yıllık sütun başları üzerinde kağıt oynayan dayıları getirmiştir. seslendirmeyi yapan teyze sonuna kadar haklı.
  • lise 1'de 9 zayıf getirdiğimde babam bile beni böyle itin götüne sokup çıkarmamıştı.
  • antik kenti tanıtmak yerine, üzerinde bulunan köye kin ve nefret kusan film..
    ne bileyim sanki gezi grubunu ateşe vermişler, içlerinden bazılarını çiğ çiğ yemişler gibi..
    ya da ne bileyim antik kentin devrik hükümdarının kızgın torunu asırlar sonra intikam almaya gelmiş gibi..
hesabın var mı? giriş yap