• tarihçi. bizans uygarlığı konusunda araştırmalarıyla dünya çapında tanınmaktadır. ülkemizde osmanlı tarihçisi olarak bilinir.
 • bunun hakkında zamanın refahyollu kültür bakanı " alnı secdei rahmana gelmemiş, kapının önüne koydum" falan dediydi.

  o bakan olacak zatın yaptığı saygısızlıktı ama bu hocamız da o günlerde reha muhtar gibi bir şahsın programına çıkıp cevap vermişti. "aslında rehanın programına çıkması karizmayı yerin dibine geçirdi" derken, baba bir de inançlı olduğunu ispatlamak için yakasını bağrını açıp allah yazan madalyon mu ne öyle bişey çıkarınca tamamen dumur olmuştum.

  şimdi de o kültür bakanının partisine ait olan büyükşehir belediyesi'nin bir dergisinde istanbul'un tarihi yapıları hakkında yazılar yazıyor.
 • arkasından en çok konuşulan bi o kadar da saygı duyulan sanat tarihçi, bizantolog.
 • bizans tarihinde is olmadigini,okuyup okuyup sonra universitelerin sizi kabul etmedigini usteleyen,biraz da vaktin varken vazgec demeye getiren,eski tarihciler gibisi artik olmadigi kanisinda, ki haksiz degildir,kendini kitaplarda kaybetmis tarihci.
 • ömrü boyunca topladığı kitapları pera müzesi tarafından satın alınmış. o güzelim kitaplar yaban ellerde gümbürtüye gidebilirdi. bu hazine istanbul araştırmaları enstitüsü bünyesinde bizans araştırmacı ve meraklılarına sunulacakmış. hayırlı uğurlu olsun.
 • yanlış bir ameliyat sonucu gözleri görme kaybına uğramış olup %10 görmektedir. hocanın yine başka bir duayen oktay aslanapa'nın türk sanat tarihini seçmesi nedeni ile bizans (doğu roma) tarihine istemeyerek yöneldiği söylenir. semavi hoca'nın yazdıklarının bibliyografyası bile bir kitap oluşturmaktadır.
 • istanbul'un tarihini hakkıyla kaleme alabilecek en yetkin kişi olduğu ilber ortaylı tarafından farklı vesilelerle hep söylenmiştir.
  nitekim hocanın "tarih boyunca istanbul" adlı bir kitabı neşredilmiştir. henüz kitabı okuyamamış olsak da; "aslında bu kitabı resimlerle zenginleştirmeyi tasarlamıştık ancak zaten metin bakımından hacimli olan kitabın maliyeti böylece yükselmiş olacağından bu tasarımızdan vazgeçme yolunu tuttuk." satırlarını okuyunca içimizde birşeyler ezilmiştir.
 • ömrü boyunca biriktirdiği kitaplardan oluşan muhteşem kütüphanesini - pera müzesi'ne bağışlamadan çook önce- bostancı'daki evinde görmüştüm. insanın dokunmaya kıyamadığı 30 bin kitaplık bu benzersiz koleksiyon bir yana, taştan yapılmış koca bir haç gördüm çalışma odasının bir kenarında. nerden getirdiğini sorduğumda, "katıldığım kazılardan birinden" yanıtını vermişti.

  kütüphanesini pera müzesi'ne bağışlamasına gelince... eyice, şubat 2002'de sefa kaplan ile yaptigi söyleşide kütüphanesini 1.5 milyon dolara satmak istedigini açıklamıştı. pera müzesi bu hazineyi kaç para vererek aldı bilinmez ama kitapların doğru adrese gittiği kesin.

  http://hurarsiv.hurriyet.com.tr/….aspx?viewid=92250
 • üstat. üniversite öğrenimi için gittiği almanya'da başından geçen ilginç bir anekdotu anlatmıştı enis batur ile televizyonda sohbet ederken. ikinci dünya savaşı'nın en kötü günleri. yer almanya. berlin'de taş üstünde taş kalmamış nerdeyse. semavi eyice üstadımızın öğrenci olduğuna dair bir belge alması gerekiyor. gitmiş millî eğitim bakanlığı'nın olduğu caddeye. bir de ne görsün, binanın yerinde yeller esiyor. bir an şaşırmış eyice, ne yapacağını bilememiş. o sırada yoldan geçen bir alman vatandaşına akıl danışmış. alman, biraz ilerideki posta kutusunu göstermiş. "ne istiyorsanız, o kutuya atın ve merak etmeyin" denmiş. bizimkisi biraz şüpheyle yaklaşsa da, yazmış bir dilekçe ve kutunun içine atmış. aradan az bir zaman geçmiş. semavi beyin kaldığı evin kapısı çalınmış. evet, doğru tahmin ettiniz belgesi hazırmış.
 • ‘bizans sanatı’ seminerini heyecanla beklerken, bir yandan da hareketleri yılların vermiş olduğu yükle yavaşlamış ve gözleri eskisi kadar iyi görmüyor olması nedeniyle nasıl bir seminer olacağı konusunda meraklandığım; beyni genç, ruhu genç, konuşması akıcı, ansiklopedi niyetine yanınızda taşınası, söylediği her kelime pür dikkat dinlenesi, bilgisi karşısında hayrete düştüğüm, seminerden önce iki tek viski atmayı ihmal etmemiş hayran kaldığım değerli bilgi insanı.
hesabın var mı? giriş yap