• 8 mayıs 1945'te vuku bulmuş ve bir kısım cezayirlilerin ve radikal müslümanların hatalı şekilde fransız hükümetinin yaptığı bir soykırımın günüymüş gibi düşündüğü katliam.

  halbuki bu tarih cezayir'deki ilk şiddet eyleminin tarihidir ve cezayirliler tarafından fransızlara uygulanmıştır.

  bu tarihte türkiye'deki maraş katliamına benzer bir olay şeklinde, gösteri yapan cezayirli ayrılıkçı müslümanlar bir anda kontrolden çıkmış ve fransızların evlerine ve yaşadıkları diğer yerlere saldırmıştır. 5 gün süren katliamda 103 fransız sivil katledilmiş, kadınlara ve çocuklara tecavüz edilmiş, kiliseler yağmalanmış, cesetler parçalanıp yakılmıştır. fransız güvenlik güçleri ancak 5 gün sonunda olayları kontrol altına almayı başarmıştır ama fransızlar bu katliamın acısını çok geçmeden müslüman köylerden misliyle çıkarmıştır. fransız güvenlik güçlerinin uzun süre devam eden operasyonlarında sivil halkın da ciddi bir kısmını oluşturduğu yaklaşık 6 bin kişi ölmüştür.
 • sétif ve guelma katliamı, 8 mayıs 1945'te fransızların setif ve guelma'da 45 bin cezayirliyi öldürmesiyle sonuçlanan barbarca katliamdır. cezayirliler, 1945'te meydana gelen ve 1968'e kadar süren toplu saldırıları "soykırım" olarak ifade etmektedirler. çok sayıda insan işkence ve kötü muameleden geçmiştir.

  2. dünya savaşı’nın sona ermesi üzerine cezayir bayrakları ile kutlama yapan tüm müslüman cezayirlilerin üzerine, fransız ordusu ve polisi tarafından makinalı tüfeklerle ateş açılmış ve silahsız 45.000 sivil cezayirli görüldükleri ve yakalandıkları yerde katledilmiştir. bağımsızlık vaddi için gösteri yapan halktan binlerce sivil katledilmiştir. bununla birlikte fransa, cezayir'in bağımsızlığını ilan ettiği tarihe kadar sivil cezayirlileri sistematik bir şekilde katletmiştir. cezayirlilere göre, fransa'nın 132 yıl süren işgali sırasında 1 milyondan fazla insan öldürülmüştür.

  cezayir devlet başkanı abdülaziz buteflika ise fransa'nın cezayir'de sadece insanlara karşı değil, insanların kimlikleri ve kültürlerine karşı da bir soykırım uyguladığını iddia etmiştir.

  cezayirli üst düzey bir idareci olan ve mayıs 1945 vakfı'nın başkanı muhammed el korso, "fransızlar ve uluslararası kamuoyu bilmelidir ki fransa mayıs 1945'de gerçek bir soykırım işlemiştir" demiştir. yine cezayir devlet başkanı abdülaziz bouteflika da "cezayir, sömürgecilik ve bağımsızlık savaşı dönemlerinde işlenen tüm bu suçların fransa tarafından kabul edilmesini beklemeyi hiçbir zaman bırakmamıştır." demiştir.

  fransa'nın inkâr politikalarına rağmen, cezayir, fransa'nın cezayir soykırımı'nı tanımasını istemiştir.

  1945 sonrası
  1954'te patlak veren cezayir bağımsızlık savaşı'nda bölgeden gitmesi istenen fransız ordusuna karşı girişilen kanlı savaşlarda 150 bin kişi öldü. 1958'de cezayir sorunu nedeniyle bunalım yaşayan fransa'da bu durumu fırsat bilen general charles de gaulle öncelikle başbakan, sonra cumhurbaşkanı oldu. savaşın sürmesini isteyen bazı fransız generallerle göçmenlerin kurduğu gizli ordu örgütü, cezayir topraklarında yaşayan cezayir halkına karşı ülkede acımasız kıyımlara girişti. savaş sonunda de gaulle, cezayirlilere iki seçenek verdi: bu seçeneklerden biri bağımsızlık, diğeri ise fransa'ya bağlılıktı. 1962'de yapılan refarandumda 6 milyon kişi bağımsızlıktan yana, 16 bin kişi ise bağımsızlığa karşı oy verdi. refarandum sonucunda cezayir, yıkılan köyler ve öldürülen yüz binlerce insan ile tekrar bağımsızlığına kavuşturuldu.

  paul aussaresses'in itirafı
  işkence tekniği uzmanı emekli tuğgeneral paul aussaresses, sdece (service de documentation extérieure et de contre-espionnage, bugünkü direction générale de la sécurité extérieure)'e bağlı istihbarat subayı olarak 1955'te cezayir'e tayin edilmiş ve nfl'i bastırmak için tuğgeneral jacques massu komutasındaki 10. hava indirme tugayı'na bağlı özel timi komuta etmişti. paul aussaresses, hatıralarında bu görevdeyken en az 1509 kişiyi yargısız infaz ettiğini itiraf etmiştir.

  günümüz
  fransa, tarihinde bir soykırım olduğunu kabul etmemektedir. bu amaçla cumhurbaşkanı nicolas sarkozy, bir seçim konuşmasında “fransa tarihinde soykırım yapmamıştır; fransa insan haklarını icat eden ülkedir.” şeklinde bir açıklama yapmıştır. ancak şubat 2005 yılında fransa'nın cezayir büyükelçisi hubert colin de verdiere bir gafa imza atmış ve cezayir soykırımı iddiaları için "affedilemez trajedi" tanımlamasında bulunmuştur.

  cezayir soykırımı'nı konu alan "hors-la-loi" adlı filmin cannes film festivali'ndeki vizyonundan önce, asker kökenli bazı fransızlar, sinema salonu önünde toplanıp filmi protesto etmiş; ump partisi alpes maritime milletvekili lionnel luca, filmi izlemediği halde çekimlerin başlamasıyla birlikte çekimleri durdurabilmek için, savaş gazi ve malulleri, bakanlık da dâhil olmak üzere birçok yola başvurmuştur.

  türkiye başbakanı recep tayyip erdoğan, ermeni kırımı'nı tanıma kararı alan fransa'yı ‘cezayir katliamını git babana sor’ sözleri ile eleştirmiştir.

  kaynak: vikipedi
 • fransızların afrika kıtasındaki onlarca katliamından sadece birisi.
  yıllarca süren sömürgeye baş kaldıran ve kendi bağımsız ülkelerini kurmak isteyen cezayir halkı protesto gösterilerinde fransız askerlerinin kıyımına uğradı.

  tabi cezayir şu an bile fransa'nın arka bahçesi gibi. babam cezayir'e gitmişti ve söylediğine göre halk hâlâ fransızca konuşuyormuş.

  konuyla alakalı olarak (bkz: cemile buhayrad)
 • ermeni soykırımı diye senelerdir ağlayan fransız piçlerinin yaptığı soykırımdır.

  diğer adı cezayir soykırımıdır.
hesabın var mı? giriş yap