189 entry daha
  • okuduğum okulda edebiyat dersinde hocamız final sınavında soracağını söylemişti. özeti bile beni kanser etmeye yetti. sonra geçiş yaptığım okulda edebiyat dersinde yine verilmiş duyduğum kadarıyla. edebiyatçılar ne buluyor bu iğrenç kitapta? büyülü gerçekçilik mi? bu kadar elzem mi bunu bilmek, okumak? onun yerine dünya klasiklerinden bir paragraf okumak daha yararlı olur diye düşünüyorum.
  • latife tekin'in bende türk edebiyatına geç kalmış hissi uyandıran fevkalade romanı.

romanı marquez'in yüzyıllık yalnızlık romanı ile özdeşleştirenler haklı. verdiği his benzer; çünkü aynı akım ile yazılan romanlar.

ne kadar evrensel olursa olsun, kendi toprağımdan olduğunu hissedemediğim orhan pamuk, livaneli, ümit ya da diğer güncel olanların yanında bu kadın içime güneş gibi doğdu, umarım devam eder.

romanı okurken bulunduğum yerde erol evgin'in işte öyle bir şey şarkısı çaldı birden. özellikle nakarat kısmını roman ile o kadar çok uydurdum, romanın içine öyle bir girdim ki, kitap bitene kadar fonda bu şarkıyı sürdürdüm.

romanı okumayanlar için spoiler vermeden, okuyanlara not bırakıcam:

hani eski bir resmen bakarken
    hani yılları sayar ya insan
    hani gözleri dolar ya birden
    işte öyle bir şey

sevgili arsız ölüm sahiden de bu şarkının tam da bu kısmı gibi bir şey
  • harika ve özgün bir latife tekin romanı. ilk okuduğumda hasan ali toptaş'ın üslubunu anımsatmıştı, belki biraz da gabriel márquez. ayrıca kitabını okuyup da eğer beğenirseniz ne yapın edin sevgili arsız ölüm- dirmit oyununa gidin. nezaket erden'in tek kişilik performansı tek kelimeyle muazzam.
7 entry daha
hesabın var mı? giriş yap