• 10 ay önce kickstarter projesi olarak başlayan ve bu yaz döneminde çıkması beklenen cyberpunk temalı turn-based bilgisayar oyunu.
  ayrıca (bkz: shadowrun)

  alpha oyun içi videosu ve ön sipariş için; http://harebrained-schemes.com/
 • eski oyunların tadını vermiş oyundur. şu andaki haliyle (5 dakika filan oynadım gerçi daha) iyi bir patch istiyor gibi görünüyor, özellikle manuel save sisteminin olmaması sinir bozucu, bir de combat sistemi çok iyi dengelenmiş görünmedi gözüme (magelerden daha çok korkmayı beklerdim açıkçası) ama atmosfer 10 numara olmuş denebilir. karakterler için yorum yapmayacağım, zira daha erken, ama bana shadowrunner olma hissini verdi diyebilirim.
 • muhteşem oyun. oynanınca bir triple a title olmadığı çok belli fakat gerek yazarlar gerek designerlar inanılmaz iş çıkarmış. diyaloglar ayrı ortamlar ayrı güzel.

  dövüş sistemi xcom ile aynı, xcomdaki abuk buglar olmadan(en azından ben henüz rastlamadım, eminim vardır bir kaç tane). hikaye güzel, sonunda "dünyayı kurtarma" konulu olmayan bir oyun. eski moda rpg lere özlem duyanlara ilaç gibi oyun.

  save sisteminin olmayışı da developer ekibin hem gerekli bütçe hem de zamanı olmamasından dolayı. checkpoint sistemiyle ilerliyor oyun, checkpointlerin de biraz birbirinden uzak olması zaman zaman sinir bozabiliyor, oynadığınız yerleri tekrar oynatıyor falan. öyle ilk patchle falan düzelmez ama zamanla eklenecektir.
 • oyun dünyasına ve oyunculara olan güvenimin tazelenme sebebi.

  tek kelimeyle muhteşem. eksikleri var mı? tabii ki. bir çok.

  fakat shadowrun returns başka şeyler temsil ediyor. "biz köklerimize dönüyoruz, harcore rpg yapacaz" diyerek, oyuna "originlerimiz" adını verdikten sonra, "you push the button, something awesome happens hülooğ" diyenlere anlatıyor güzel güzel rpg'nin ne olduğunu.

  seslendirme yok, save sistemi yok(daha ziyade checkpoint sistemi diyebiliriz halihazırdaki sisteme), inanılmaz animasyonlar yok, yüzlerce yan görev yok. karakter sayıları biraz sınırlı.

  ama oyundaki her karakterin üzerine anı kitabı yazılacak derinliği ve geçmişi var. her bir npc ile yaşanılan diyaloglarda, karşınızdakinin kişiliği olan bir karakter olduğunu hissediyorsunuz.

  kısaca şöyle bir oyun shadowrun returns, yan görev olarak verilmiş "brotherhood a giriş kartı bas" görevini yapabilmek için, hacklenemniz gereken admin hesabının sahibinin çöpe atılmış mektublarını okurken kendinizi kadın için duygulanırken bulabileceğiniz bir oyun.
 • yeni nesilleri bilmiyorum da, eski toprakları bir süre doyurur.

  şahane!
 • muhteşem diyalogları (tasvirleri de eklemek lazım) ve muhteşem harita çizimleriyle öne çıkan kickstarter tabanlı oyun. haritaları o kadar güzel el çizimleri sunuyor ki insanın bir mekandan çıkası gelmiyor. çok hoşuma gitti, hem nostalji yaşatıyor hem de böyle daha çok oyun çıkmasını istiyor insan.

  sağlam yazılmış diyalogların yanında mekan ve karakter tasvirleri de bu güzel çizimlerle birleşince interaktif bir cyberpunk çizgi romanı gibi oluyor oyun.

  eski kurtlar, bu şekilde daha çok oyun oynamak istiyorsanız oyunun eksilerini göz ardı edeceksiniz ve ilgili yerlerden oyunu orijinal edineceksiniz. kesinlikle tavsiye ediyorum.

  eksiler derken de, yeni oyunda şunların geliştirilmesi iyi olur gibime geliyor:

  - sesler: seslere bütçe ayrılmadığı belli. silah sesleri çok zayıf. çevre sesleri yok, örneğin yağmur yağıyor ama sesi yok. sesler atmosferi pekiştirir.

  - daha çok oynanış süresi: bütçeyle alakalı bir şey. oyun iyi satarsa yenisi mutlaka daha uzun bir süre sunacaktır.

  - daha iyi bir senaryo: ripper olayı gizemli olsa da sonradan gelişen olaylar biraz klişe gibiydi. malzeme bol olduğu için bunu geliştireceklerinden şüphem yok.

  - daha iyi oyun içi mekanikleri
 • şunu not düşmekte fayda görüyorum:

  bu oyunun asıl olayı kendisinden ziyade editörüdür. bu projeye dair harebrained'in en çok takdir ettiğim yönü, oyunu oyunun kendisinden ziyade bir editör olarak planlayıp oyunun kendisini editörle yapılmış gayet alelade bir campaign seçeneği olarak sunma vizyonunu sergilemiş olmasıdır. adamlar kickstarter'dan alınabilecek en doğru mesajı almışlar -- "bizim gayet psikopat bir komünitemiz var lan" -- ve bunun bir sonucu olarak aslında bir oyun çıkarmamışlar, shadowrun'ın geleceğini bir anlamda takipçi kitlesine teslim etmişler. iki milyon dolara yapılabilecek en doğru hareketlerden biri bu. şu anda da modding forumlarında her türlü desteği sağlıyorlar, hatta zamanın yetmemesinden ötürü sağlayamadıkları esneklikleri (yeni silah tipleri ekleme gibi) çeşitli geliştirmeler, rehberler ve tutorial'larla telafi etmeye çalışıyorlar. yakın gelecekte, bu editörle yapılmış ellişer, yüzer saatlik shadowrun temalı başka oyunları gördüğümüzde bu hareketin arkasındaki zekanın çok daha bariz bir şekilde anlaşılacağını düşünüyorum.

  ek: ayrıca şu başlıkta "old school :)" diye kafa siken 10 arkadaştan 15'i de (şaka lan, hepinizi seviyorum <3) şu oyuna da bakmak zorunda: (bkz: age of decadence)
 • eski tarz oyunları hâlâ sevenleri oldukça ihya edecek bir oyun olmuş. verilen düşük puanların zalimce verildiğini, oyuna haksızlık yapıldığını düşünüyorum. tabii ki diyaloglar seslendirilse, daha iyi animasyonlar olsa tadından yenmezdi ama bu oyunun kickstarter ile yapıldığını unutmamak lazım. fazla alıştık tabii film tadında seslendirmelere, efektlere, grafiklere, o yüzden de böyle oyunlara burun kıvrılıyor. ama ben bayıldım açıkçası, eksikleri var tabii ki ama bu eksikler beni rahatsız etmiyor, eski oyunlar hep böyle değil miydi zaten? karakterler, diyaloglar ve betimlemeler oyunun en güçlü yanları olmuş, hikaye insanı sürüklüyor. grafikler "yeni nesil oyuncu"yu tatmin etmez, ama bence mekanlar çok güzel çizilmiş.
  özellikle cyberpunk sevenler düşük puanlara hiç aldırmasın, mutlaka oynasın.
 • oyun olarak değil, editör olarak görülmesi lazım. yani adamların asıl sunduğu şey pek de harika olmayan 3-5 saatlik gameplay değil, yeni senaryolar yapabilme imkanı.

  bir nevi "biz kaç cyberpunk severiz saysana" projesi olmuş.

  keşke uğraşacak kadar zamanım olsaydı da istanbul'da geçen filan bir şeyler yapabilseydim.
hesabın var mı? giriş yap