493 entry daha
  • haftalik yayinlanmasi dizinin dezavantajina oldu kanimca. butun sezonu $ak diye onumuze atsalar, yavas bolumler hizli akan bolumlerin arasinda sandvic olup eriyecekti.

eskiler su dizi yazarligi isini gercekten cok iyi yapmislar. ornegin 40 dakikalik tng bolumleri 2 saatlik sinema filmi gibi derinlige sahip. her izledigimde her seyi 40 dakikada anlatip bitirebilmis olmalarina sasiriyorum.

--- spoiler ---

mariko kapinin onunde milletle cebellesirken anjin san'in yukarida elinde bir cekirdegi eksikti.

--- spoiler ---
  • ıshidonun askerleriyiz bu nasıl bir karizmadır. inşallah torranaga haininin kelleyi alırsın. ondan once en ufak bir değeri olmamasına rağmen anlamsız değer yüklenen boşbeleş kafiri de öldürürsen tadından yenmez
  • burada yazıldı mı bilmiyorum ama ilk çıktığında internette bayağı bi got ile karşılaştıran, benzeten yorum görmüştüm. her iktidar mücadelesini got'la karşılaştıracaksak işimiz var. fena dizi değil, tarihi yapım seven biri olarak bu yoklukta da iyi ki geldi diyorum ama got ile uzak yakın alakası yok hatta got'un kötü sezonları bile bundan iyidir. final bölümü çok iyi olur uçar kaçar bilemem, çok da skimde değil açıkçası ama 9 bölümdür feci baydı bendi. gayet sıkıcı ilerleyen bir dizi. olay örgüsü karakterler kurgu vs vs bir yerden sonra odaklanmayı zorlaştırır derecede. japon kültürünü iyi veriyordur orasını bilemem, o da umurumda değil. anjin için daha iyi bir oyuncu bulunabilirdi, çok soytarı kalmış. artık adam mı kötü oynuyor rol mü kötü yazılmış, yönetmen mi içine sıçmış bilmiyorum ama evi güzel, bahçe filan, paso yağmur yağıyor hoş. keşke böyle evim ve tımarım olsaydı.
  • 3 cisim problemindeki walfacer hak eden tek bir kişi vardır. toranaga reis.

mükemmel planları olan tek kişilik dev kadro.

toranaga reisin askeri olmak şereftir.
  • torranaga hayırdır olm!?

mariko'm cancağzımmm yazık oldu efenim.
  • diziden bağımsız yaşama ve ölüme bu kadar fazla değer verilmesi bende hep bi eğreti durdu. bu dizide de senaryo based on true story olduğuna göre popüler kültürden zaten aşina olduğumuz harakiri, seppuku olgusunun japon kültüründe ne denli önemli bir yer teşkil ettiğini görüyoruz. dizinin geçtiği 1600lü yıllardan bugüne halen japonlar için canlılığını koruyan bir olgu. köprü inşaatında halat koptu diye intihar eden japon mühendis geldi aklıma.

eh be mariko-sama
  • turan aganın bir bildiği vardır, kurdu oyununu izliyor olacakları, japon'ların da varmış bir ramiz dayısı düşünceleriyle geldik son bölüme. ister misin turan aganın aslında hiç bir sikim bildiği olmasın. ne ters köşe yapmış olurlar.
2 entry daha
hesabın var mı? giriş yap