• aşırı sağcı cumhurbaşkanı adayı. sitesine girince de ccc çıkıyor ahahaha. alacağı 3-5% oyla aklınca ikinci tura kalacak seçimde kilit rol oynayacak ve kendine bir alan yaratacak. kendisiyle bir milyon tane konu başlığı konuşsak muhtemelen bir milyonunda da farklı tarafta yer alırız. ancak benim problemim kendisinin "akademisyenliğiyle".

1989'da lisansı bitirmiş, 1992'de yüksek lisansı. sonrasında doktora yapmak için 2009'u beklemiş. moskova devlet uluslararası ilişkiler üniversitesi'nde doktora yapmış. buna inanan mesaj atsın elimde az kullanılmış bir köprü var. ilham aliyev de aynı üniversiteden mezunmuş lol. ortada bir doktora tezi yok. 1992'de yazdığı yüksek lisans tezinin bilgileri mevcut. 2009'da "yaptığı" doktoraya ait bir tez ise yok ortada.

kendi sitesinde türk dünyası araştırmaları vakfı türk dünyası işletme fakültesi'nde öğretim görevlisi olduğu 1992-2000 arası yılları "akademisyenlik yılları" diye paylaşmış. doktorası olmayan akademik personele "öğretim elemanı" denir. araştırma görevlileri/öğretim görevlileri bu kapsama girer. hangi derslere girerdi? merak ettim. bu süreçte yayınlanmış bir makalesi de yok. azerbaycan gibi rüşvetin, adam kayırmacılığın anavatanında bir yerde "akademisyenlik" yapmış. ortada yaptığı bir akademisyenlik yok. muhtemelen azerbaycan'da birisi böyle bir kuruma yerleştirdi bunu.

yine kendisinin yayınlanmış 500 makalesi varmış. wikipedia'da öyle yazıyor. o da tbmm sayfasını kaynak göstermiş. bir akademisyenin yayınladığı makalelere web of science'dan bakılır. öyle dandik bir yerde yayınladığınız, saygın veritabanları tarafından endekslenmeyen (scopus, ssci, scie vb.) bir dergide yaptığınız yayının kıymeti yoktur. sinan oğan'ın web of science'da tek bir yayını görünüyor. 2006 yılında turkish policy quarterly dergisinde "the black sea: new arena for global competition" başlıklı bir makale. yalnızca 1 kez atıf almış. atıf yapan makale aynı dergide yayınlanmış.

kendisinin akademik nosyonunu sorgularım. ben bir akademisyenim, ve bu adamın kendisini "bilge lider" gibi satması ağırıma gidiyor. biz dirsek çürüttük, scie dergilerde yayın yapalım diye hakemlerin-editörlerin ağız kokularını çektik, open access ücretleri ödedik, tübitak projeleri aldık. yüzlerce makalede "bu adamın dediğine göre bu böyleymiş" diye atıf verdiler bana. bu şahıs da şaibeli bir doktora teziyle ve azerbaycan'da bir yerde yaptığı "akademisyenlik"le pr yapıyor.
  • --- spoiler ---
    üst edit: bir arkadaş sil şimdi yazdıklarını demiş bu entry için. bu entry'de sinan oğan'ın şahsını övdüğüm bir kısım yok. kılıçdaroğlu'ndan daha büyük dediğim bir kısım var o da oğan'ın büyüklüğünden değil, kılıçdaroğlu'nun çapsızlığından, beceriksizliğinden, küçüklüğünden.

6 ay önce mansur yavaş'ın, dün sinan oğan'ın arkasında duran seçmen yarın da ümit özdağ'ın arkasında durur. önemli olan bu milliyetçi seçmen. odaklanılması gereken bu. oğan o anahtar değilse ümit özdağ o anahtardır.

ben liberal bir yazarım, ülkücü güzelleyecek halim yok, realist olarak var olan durumu değerlendiriyorum hepsi o.

bana kalsa cem toker yönetsin aq, sanki sinan oğan güzellemesi yapıyorum da sil şimdi falan yazmışlar. okuduğunu anla lan önce.

tip'e, memleket'e attığınız oylarla; seçmen listelerine göstermediğiniz tepkiyle kaybettiğiniz milletvekillerinin hesabını verin. ben liberalim, partim seçime girmiyor. bu ülkenin kafası çalışan tek kesimi liberal demokratlardır.

liberal demokratlar bu ülkede kendilerini anaokulu'nda gibi hissetmektedir. seçime girmiyoruz chp'ye basıyoruz kaç seferdir sırf belki bir şey değişir diye.

sonuç? parlamentoyu veren beceriksiz bir muhalefet, sonra oğan mhp genel başkanlığına oynayınca ben mi kötü oluyorum aq?

sinan oğan bu seçmeni 14 mayıs'ta kendinde topladı. ama o seçmen de sinan oğan'ın müridi değil. 100bin imzayı zor topladı. ince seçimden çekilmeseydi bu kadar da alamazdı. şahıslarda keramet aramayın, seçmeni analiz edin.

--- spoiler ---

bir göç bakanlığı ile hiçbir şey değiştiremeyecek lider. sizin matematiğiniz yanlış. an itibariyle sinan oğan kılıçdaroğlu'ndan daha önemli birisi. kim aday olsa bu oyu alırdı zaten. kılıçdaroğlu'nun şahsı bir değişim yaratmadı. parlamento kaybedildi.

bu adam bu akşam kılıçdaroğlu'ndan daha büyük bir adam. önce bu " hard to swallow" hapınızı bir alın...

şimdi ne olacak? bir mülteci konusuna oğan seçmenini daha doğrusu şu seçmeni kendinize çekemezsiniz:

(bkz: kk'ya oy vermeyip yavaş'a oy verecek kitle)

kürtler ile aritmatik bir zafer elde edeceğinize inandınız, yanıldınız. bu seçmen o gün mansur yavaş'ın arkasındaydı bugün sinan oğan'ın.

sinan oğan tarafına geçip mhp oylarına saldırın. kürtleri bırakın. sinan oğan'ın bir iddiası olmadığı için oy alabilecekken alamadığı daha çok oy var. bu adamın oyu sadece aldığı %5 değil artık.

başka şansınız yok.

milliyetçiler değişim için bunu şart koştu. bunu okuyun ve anlayın artık.

mhp bu seçime durduk yere ayrı parti olarak girmedi. millet ittifakı'nın sinan oğan'ın şartlarını kabul etmesi mhp'yi de parçalayabilir. insanlar devlet bahçeli'ye değil, tabelaya oy veriyor. tabela onlar için anlamlı. siz doğru yerde durursanız tabelaya oy atan seçmen bahçeliyi değil oğan'ı tercih eder.

türk milliyetçilerine sözlerinin geçtiği bir ortam sağlayın ki erdoğan'ı terk edip size gelsinler.

oğan bunun anahtarı.

son şansınız.

son şansımız.

lütfen artık cihangir solcusu tayfaya siktir çekin. bu adamların bu ülke siyasetine dair bildiği bir bok yok.

edit: binlerce entry içinden bu entry'nin debeye girmesi yazdıklarıma katılan yüzbinlerce seçmen olduğunu gösterir bu ülkede. cihangir solcularına ve kürtçülere bye bye diyip türk milliyetçilerine gitmezseniz hiçbir şansınız yok.

muhalefet anketlerde %60'lara ulaşıyordu zaman zaman. bu nasıl oluyordu? o reddettiğiniz anketleri şimdi oturup seve seve çalışacaksınız. durum ortada, sadece fanusta yaşayanlar okuyamıyor.
  • bugüne kadar neden suriyeliler konusunu birinci plana alan politikacı yok diyordum ki beklediğim hamle sinan oğan'dan geldi. kendisi çağlar cilara'nın programına konuk olmuştur ve neden hayır denmesi gerektiğini çatır çatır anlatmıştır. ayrıca:

"savaşı durduracağız ve suriyelileri geri göndereceğiz, vatandaşlık verilenleri bile göndereceğiz"

"sahilde mültecinin ne işi var? mülteci kamplarında kalacaklar!"

"orada mehmetçik savaşmayacak! bir an önce eli kolu silah tutan tüm suriyelileri silah altına alacaksın. vereceksin eğitimini, götürüp orada kendi memleketlerini savunacaklar"

"25 milyar dolar parayı güneş kremi, tüp bebek için vermeyeceksin. benim öğrencim burada parayla okurken suriyeli öğrenci bedava okuyor"

ve "uygur türklerinin lideri türkiye'ye giremiyor, suriyelisi hamaslısı türkiye'de cirit atıyor"

diyerek benden büyük sempati kazanmıştır.

https://youtu.be/ebgo5l7cgti?t=34m20s
  • yarin erdoğan’a direkt ya da dolaylı yoldan destegini acıklayacaktir. sevenleri alinmasin ama bu adamın yüzünde tarif edemeyeceğim bir sinsilik var. son saniyeye kadar kendince karını maksimize etmeye calisti. fatih erbakan da öyle yapmisti. ilk basta cumhur ittifakina katilmayacagini soylemis, elini yükseltip istedigini aldiktan hemen sonra ittifaka katılmıştı.

bu arada kendisinin erdogan’i desteklemesine de üzülmem. günlerdir yok kararimi yarin aciklayacam yok haftaya aciklayacam yok cehennemin kapilarini kapatacam vs diyerek her iki tarafs mavi boncuk dağıtıp ilgi toplamaya calisiyor. bitecekse bu adam simdi bitsin gercekten niyetinin ülkedeki 10 milyon siginmaci ve vatan olmadigi ortaya ciksin.

edit: arttiriyorum. sinan oğan sadece erdogan’i destekledigini açıklamakla kalmayacak, sığınmacilarin tamamaini gönderecegini defaatle açıklayan kilicdaroglu’na pkk ile iş birligi yapiyor iftirası atacak. tam tayyip erdogan diliyle konusacak.
    ülkü ocaklarinin önünden geçerken kazara bir bardak su içmiş adama bile guvenilmemesi gerektigini tekrar gösterecek herkese. ama kimse merak etmesin, her şeye ragmen erdoğan kaybedecek bu seçimi!
  • ne domuz bağı, ne kandil dağı demiş cb. adayı. ikinci turda bakanlığı galaktik konseyden mi talep edecekmiş, bir söylesin de geri zekalı olup olmadığımızı anlayalım?
  • 14 mayıs 2023 cumhurbaşkanlığı seçiminde hedefine ulaşan tek aday. beğenirsiniz beğenmezsiniz o ayrı. “türk milliyetçilerini adaysız bırakmam. politika yaparken bizi de dikkate alacaksınız.” dedi. ve yaptı.

2.tur öncesi edit: senin ben ilkelerine sokayım. yaptığım basit bir tespit üzerinden oğan'a oy verdiğimi sananlar olmuş sanırım. benim hiç işim olmaz bunlarla. basit bir durum tespiti yapmıştım sadece. hala da tespit doğru. ilk turda hedefine ulaşan tek aday.
  • buraya da muhalefeti teröristlikle suçlamaya çalışan dal taraklar üşüşmüş. y-chp ne lan? hdp akp'yi desteklerken ampule mührü vurup akp'yi %50 oy ile iktidar yapıyodunuz. hdp chp'yi destekleyince mi terörist oldu? hadi lan oradan. bak şuradan sektir git.
  • ne kavgalar edildi bu adam için geldiğimiz noktada çok şükür bütün siyasetçiler yüzümüzü kara çıkarttı da konuyu açmaya utanır olduk
  • neymiş efendim lince maruz kalmış. kılıçdaroğlu pkk'nın suikastine uğradı ulan, adamın uğramadığı iftira kalmadı 13 yılda. ulan soğan sen var ya, yüzüne tükürülmeyi bile hak etmeyecek kadar rezil ve pislik bir insansın. senden etimle, kemiğimle, bütün varlığımla tiksiniyorum iğrenç herif.
  • * cumhurbaşkanlığı seçimlerinden önce erdoğan ve rejimini kastederek "cehennemin kapılarını kapatacağız" diyeceksin,

* 2.turda cumhur ittifakının hdp ile anlaşma olasılığının millet ittifakından 2 kat daha yüksek olduğunu söyleyeceksin,

* geçmiş twitlerinde sürekli erdoğanı yereceksin, eleştireceksin,

* 1.tur seçim gününden önce instagram canlı yayınını kapatırken "her şey çok güzel olacak" diye millet ittifakına selam çakacaksın...

sonra 2.tur'da istikrar için erdoganı destekliyorum diyeceksin...

biz de bunu yedik...

bilmiyor muyuz senin azeri kökenli olduğunu, ilham aliyev'den aldığın direktif doğrultusunda böyle davrandığını...

sinan? ben türk oğlu türküm... fakat bu yaptıklarından sonra gözümden öyle bir düştün ki... selahattin demirtaşı senden daha omurgalı, dürüst bir siyasetçi olarak görüyorum... bil istedim.
hesabın var mı? giriş yap