• karasinekleri ezip öldürmeye yarayan işlevsel, kalburlu yapıdaki alet..
  ben kolay kolay tiksinmem, ama bu aletten baya bir tiksinirim..
  (bkz: tiksinmek)
 • özellikle sıcak günlerde pencerelere takılan hava geçiren ancak haşere nevi canlıları dışarıda tutmaya yarayan tül benzeri yumuşak naylon
 • alessi tarafından yeniden yorumlanmıs halinin bir duvara dayanması gerekmiyor. mevcut uc ayagı ıle tek bashına ayakta kalabılıyor.
 • aerosol süz kadim zamanlar dan bir aparat. her evde vardı bir zamanlar. hem belediyelerin artan ilaçlamaları hem de evde kullanılan sinek ilaçları nedeniyle artık fazla kullanılmayan konvansiyonel bir anti sinek silahı.
 • bunların en meşhur'u kelebek şeklinde plastik sinekliklerdir, pembe falan olurlar(dı). kafaya konurdu sineğin, sinek pörçürdü, tiskinçti, yerini terliğe bırakmıştır.
 • sinek öldürmek için kullanılan fakat insan eliyle bütünleştiği anda* sinekleri ortadan kaçıran aparat. elinizde sineklik beklerken ne izlediğinizden bişey anlarsiniz, ne dinlediğinizden ne de başka bişey.
  ortalik çöplük gibi sinek kaynar, bu aparati alirsiniz elinize, hepsi kaçar. geride kalan tek tük hayvanda sürekli uçar, hiç konmaz bi yere. elinize alip beklersiniz veya gözlerinizle deliler gibi takip edip nereye konacak diye beklersiniz, ya da havada ucarken aparatı savurarak vurmaya çalışırsınız ki sersemleyip yere düşsün.
  lakin her 2 durumda da dışardan çok komik* görünürsünüz.
 • sinekleri oldurmek yerine uzak tutmaya yarayan tul.
  (bkz: cibinlik)
 • kuzenimin önündeki perde dolayısiyle farkedemeyip girdiği ve ''demek sinekler de böyle takılıyormuş'' diye işe yararlılığını onayladığı ancak, zemin katta oturuluyorsa sokak kedilerince basit bir pati darbesi ile açılabilen, sinekten çok insan tutan defensive element.
 • insan kolunun sağladığı kuvvetten oluşan basınç ile bilumum her yüzeyde sineği düzleştiren eski tipler yerine artık pille çalışıp eliniz düğmesine baslıyken vücuduna değdiği anda her türlü uçan metabolizmayı (kuş avlanmıyor heveslenmeyin, söz konusu olan böcükler) kömürleştiren modelleri çıkan bir tür av silahıdır. bu yeni modeller iki kalem pille çalışır rakete benzer ve düğmesine basıp havada salladığınızda özellikle hacimce büyük kanatlı organizmaların kaçış şansı yoktur, duvardakileri de artık duvarın kirlenmesini dert etmeyip elektriğin gücüne dayanarak gayet kuru bir şekilde yok edebilirsiniz. ama caniliğin lüzumu yok sadece size saldırmaya kendini adamış sivri sineklere karşı kullanmanız daha iyi olacaktır.

  ha bir de sivri zekalık yapıp arkadaşınızın vücudunun hiçbir bölgesinde denemeyin, maazallah zıplatıyor adamı; sinirlenen mağdurun ne yapacağı belli olmaz. hatta sınıfın kıl tüy elemanına bile yapmayın; hiç kimsenin içindeki canavarı uyandırmayın. emin olun dokundurup da öldüremediğiniz her canlı size kin güdecektir (her canlı bir gün ölümü tadacaktır tadında oldu).

  son olarak da elbet birgün pilsiz yakalanırsınız...

  edit: yok abicim pilsizken eski tip sineklikler gibi çalışmıyor; hatta şimdi düşündüm hiçbir işe yaramıyor bu durumda.
 • yiyeceklere sinek, haşerat vs üşüşmesin diye yapılan, etrafı tellerle kaplı olduğundan mütevellit üst ve altı hariç dört bir yanından hava alan yemek dolabı.
  günümüzde hemen her evde buzdolabı olduğundan bu aletlere ihtiyaç kalmadı ve emekliye ayrıldılar, tarihi eserler vitrininde yerlerini aldılar. bir zamanlar, özellikle sıcak memleketlerde kendilerine muhtaç olduğumuz bu kadim dostlarımız sırra kadem bastılar.
  ayrıca dört ayak üstüne duran türlerinin yanında üst kısmındaki ip ile tavana, ağaca, çardağa vs. asılan türleri de vardır.
hesabın var mı? giriş yap