• ağlayan kıza teselli veriyorum ayağına öyle mal gibi duran kızlardır. bir gün olsun "ya tamam üzülme" cümlesinden gayrı bir şey söylediklerini görmedim.

öncesinde sınıfa arkadaşları olan kız gelir. ağlıyordur. sevgilisi terketmiştir, yazılıdan düşük almıştır, allah rahmet eylesin babannesini kaybetmiştir falan. hemen oturduğu sırada ağlamaya başlar. diğer gıcık kızlar hemen başında üşüşür. ne oldu me oldu falan diye... kız anlatır işte. "ay bebeğim üzülme sen" gibilerinden girizgah yapılır. konu girizgah yapıldığıyla kalır. ağlayan kızın etrafında bir tanesi yanına oturup hafif sarılmış, iki üç tanesi ayakta bekleşen kız grubu oluşur bu esnada. ayaktaki kızlar konuya girmez öyle boş boş ileri bakarlar. arada dravdan üzülme, değmez falan derler.

bir de bu gruba "noldu ya" diye yavşakça soru soran erkek evladı bulunur. bunlar bu kız grubu tarafından püskürtülür "ya bi git ya. görmüyor musun kızın halini" diye...
  • bu katmanı geçince erkeklere ulaşabilirsiniz, korona gibidir bu kızlar. basınç ve sıcaklık artacaktır.
  • belirli bir hiyerarşi gözetirler. ağlayan kız oturduğu yerden ağlıyordur, bu bir hayat kuralı, ayakta ağlayanını görmedim. bu kızlardan da, ağlayanın en samimi dostu olanı, can yoldaşı, kankası kızın yanına oturup sarılmakla; arada bir de sırtını sıvazlamakla mükelleftir. grubun diğer üyeleri ayakta bekleşirler. bu mühim.
  • bu bekleşenler arasında ağlayanı tuvalete götüren en samimi arkadaşıdır çoğu zaman. tuvalete gider uzun süre gelmezler. geldiklerinde ağlayan kız somurtur, en yakın arkadaşı ise diğer kızlara sorun yok anlamında kaş göz yapar.
  • eger kizimizi sinifin pici aglattiysa, bunlarin yuzundeki derin ofkeyi gormemek elde degildir. kan fiskirir serefsizim bunlarin gozunden. biraksan o elamanin joleli saclarini yolarlar tek tek.

ne yapmis olabilir sinifin pici? kesin ya etegini kaldirmistir, ya camurlu futbol topunu, kizin beyaz gomlegine abanmistir. (bkz: abanmak)

ama bu bekleyen kizlarin en ciddi olani, iki eli aglayan kizin omuzlarinda, agzinda salyalar, ' lan umut gorursun sen, serefsiz ' tarzi bakis... bak yillar gecti hala korkuyorum lan...
  • ağlama eylemine neden olan olayın/olayların ortaya çıkması için pınar nooldu? şeklinde sorular soran kızlardır.
  • dururken bir yandan da, uzaklara doğru "öyle yaslıyız ki konuşacak mecalimiz yok" bakışı atan kızlardır. sanırsın birinci dereceden akrabasının cenazesini kaldırıyorlar. sanırsın kızın ayrıldığı çocuğun dudaklarından beraber nemalanıyorlar.. bu ne trip lan?!
  • 'ben de ağlıcam, ben de... bırakın beni ,tutmayın...kı bi sus da sıra bana gelsin, ay ne çok ağladı, sanki bizde dert yok' diye içinden geçiren kızlar.
  • ağlayan kızın popüleritesine göre sayılarının miktarı da artan kızlardır.mesela ilkokul yılları falansa, sınıfın en çalışkan kızı ağladığında tüm kızlar başına toplaşırken, sınıfın bitli ve tembel kızı ağladığında bu sayı üçü beşi geçmez.lise yıllarında daha esneklik kazanır bu durum. durumla gerçekten ilgilenenler ve yakın arkadaşlar teselli etme çabasındayken, kalan birkaç kişi de aman ayıp olmasın olayla ilgili görünelim diye arkadan silik bi sesle nolmuş nolmuş derler ,kalabalık ederler.şimdi düşündüm de ben o yıllarda bu ikinci kız kümesine giriyordum genellikle.n'olmuş ya ,deyip işime bakardım çünkü gerçekten önemli birşey yoksa ota boka ağlayanlara kıl olurdum.hala da olurum.hele notum dört geldi diye ağlayanlar evlerden ırak olsun vallahi.
  • etraftaki kız sayısı ile ağlayan kızın güzelliği doğru orantılıdır.
hesabın var mı? giriş yap