sorunsallar (3)
 • ön sıradan yerimi alayım.

  kbb hastalıkları uzmanıyım. 9 aydır pandemi servisi, polikliniği, yoğun bakımı dahil her yerde aktif çalıştım.

  covid enfeksiyonu geçirmedim.

  antikor testim negatif.

  yaptırıp yaptırmamakta çok kararsızdım fakat sık uçak seyahati yaptığım için hes kodu gibi bir zorunluluk getirebilirler diye yaptırıyorum.

  bilime güvenim tam ama gelin görün ki bakanlığın her şeyi çocuk oyuncağına çevirmesi insana acaba dedirtiyor.

  yarın aşı sonrası uzun editlerim.

  edit: öncelikle bu kadar geç editlediğim için özür dilerim. ancak eve gelebildim.
  aşı hepimizin bildiği gibi çin menşeli sinovac aşısı.
  aşı soğuk zincirde flakonlarda gelmiş ve uygulayıcılar 2 cc'lik enjektörlere çekip direk yapıyor.
  aşı intramuskuler bir aşı ve sol deltoid kas tercih ediliyor. (bunun nedeninin acil durumlarda müdahale kolaylığı olduğu yazıyor kılavuzda)
  aşı için poliklinik sistemi oluşturulmuş.
  sağlık çalışanları öncelikli.
  ben mhrs üzerinden randevu oluşturdum.
  sanırım 2.doz aşı için yine erkenden randevu oluşturmak gerekecek.

  aşı uygulaması sırasında çok çok hafif bir acı hissedebilirsiniz.(ben hiç hissetmedim, uygulayıcının tecrübesiyle alakalı)
  aşı sonrası 2 gün kas ağrısı hissetmeniz normal.
  aşı sonrası gelişebilecek erken dönem yan etkilerin hiç birini yaşamadım.

  işin magazinsel tarafını bir kenara bırakıp bilimsel boyutuna gelirsek; sinovac aşısı güvenilir mi? olalım mı?

  öncelikle biontech, moderna, zeneca gibi faz 3 çalışması tamamlanmış ve koruyuculuğu kanıtlanmış aşılar ülkemizde yok, gelip gelmeyeceği de meçhul. tartışmalar ve soru işaretleri de burada başlıyor.

  şu an sinovac dışında aşımız yok o yüzden elimizdeki tek seçenek.

  şu an için en net faz 3 sonucunu brezilya açıkladı ve aşının koruyuculuğunun %50,38 olduğunu bildirdi. ama şirket ısrarla bu sonucun %70 lerde olduğunu belirtiyor.

  ben yukarıda da belirttiğim gibi yurtiçi uçuşlarıma engel olmaması için yaptırdım. bir suser mesaj atarak asıya bok atıp en ön sıradan aşı olmaya gitmişsin demiş. 32 yaşında devlet hizmetinde bir insan olarak aşıya bok atmak gibi bir söylemi kabul etmem. ben pandemi ve aşı sürecinin yönetiminin bizlerde güven kaybına yol açtığını ve verilerin hala netlik kazanmamasının aşıyı gönül rahatlığı ile olmama engel olduğunu söylemek istedim.

  aşıların bilimsel karşılaştırmalı verilerini doç. dr. emrah altındiş twitter sayfasında çok detaylı şekilde anlatmış ve herkesin kafasındaki soru işaretlerine kaynaklarıyla cevap vermiş. emeği için teşekkür ederim.

  edit2: arkadaşlar şu konuda çok fazla soru geliyor cevaplayayım. saglık bakanlıgı ilk aşılamada son 6 ay içinde pcr pozitif olan hastalara aşı yapılmayacağını açıklamıştı sonra bu karardan döndü ve aktif pcr + harici herkese yapılabileceğini açıkladı.

  aşıdan önce veya sonra antikor bakılmayacak. fakat ben bireysel olarak ikinci dozdan 1 ay sonra özel hastanede antikor testi yaptırmayı düşünüyorum.

  edit3: dün 2.dozu da oldum. yine erken dönem komplikasyon yaşamadım.

  edit4: iki doz sinovac üzerine iki doz biontech yaptırdım. yine bu süreçte covid geçirmedim. biontech sonrası iki seferde de halsizlik ve kas ağrılarım oldu.
 • ben ilk sıralarda değilim tek endişem avrupa vize verirken kıllık eder mi acaba?
  yoksa direkt olurum, yan etki vs konusunda pek endişem yok, en fazla faydası az olur abartmayalım.
  sıranız gelince olun da salgın bitsin ...
 • en kısa zamanda sadece bu başlık otomatik olarak çinceye çevrilmelidir.
 • aynı zamanda espri yapmayan yazarlar veri tabanı olarak güncel tutulması gereken, bilgi topluluğu.

  tüm dünyayı kökünden sallayan ve özellikle ülkemizde devlet politikalarının tutarsızlığı, endonezya, brezilya gibi ülkelerin sinovac için yüksek koruma değeri bildirmemesi ile kafamızdaki soru işaretlerini gidermeye çalışıyoruz.

  deneyimleyen ve bilgisi olan yazarlardan, görüş ve güncel deneyimlerini eklelerini bekliyoruz.

  ama bizim sevgili komiklik dehası yazarlarımız espri yapıyor.
  yapmayın.
  edit: misisipipi isimli çaylak arkadaşımız sinovac aşısı üzerine şöyle bir link göndermiş ve eklemiş, biontec ve moderna aşılarının koruyuculuğu yüksek olsa da, faz-3 denemeleri sonucunda ileriye dönük etkilerini bilebilmemiz için 5 yıla ihtiyacımız var, oysa sinovac aşısı klasik yöntemle elde edildiği için ön plana çıkıyor. burada da sinovac'in %100 koruyucu olması değil yoğun bakım ve entübe hasta yoğunluğunu azaltması önem kazanıyor diyerek editlememi rica etti.
 • az önce aşıyı olarak dahil olduğum veritabanı. şimdilik birşey yok tabi ki, ilerleyen günleri editlerim gerekirse.

  not: önümde bekleyen kişi aşıdan çok korkuyomuş, sırasını bana verdi. korkanlar için söyleyeyim, vallahi de acıtmıyor:)

  2. doz sonrası edit: ilk dozdan sonra hiçbir olumsuz semptom yaşamadım, kolumda ağrı bile olmadı. geçen hafta 2. dozumu da oldum, 2. dozdan sonra yaklaşık 1 gün süren hafif bir kol ağrım oldu aşı yapılan yerde, onun dışında olumsuz hiçbir şey yaşamadım.
 • az önce yaptırdım. her şey yolunda sıradan bir aşı işte...
  olması gereken bu zaten.

  “ covıd-19 salgınını durdurmanın, bulaş zincirini kırmanın en önemli yolu, yaygın toplum bağışıklamasıdır, yani aşılamadır. insanlığın koronavirüs salgınından ve onun yıkıcı etkilerinden kurtulması için gerekli adımlar vakit kaybetmeksizin atılmalıdır.

  içinde bulunduğumuz koşullar altında aşı hakkı geciktirilemez. hiçbir yurttaşın aşı hakkı ertelenemez. aşı hakkı patronların insafına bırakılamaz!

  salgın sırasında iyice belirginleşen ülkeler arası eşitsizliklerin sonucu olarak, bazı ülkeler nüfus ihtiyacından fazla aşı temin edebilirken, yoksul ülkelerin aşı hakkından mahrum bırakılması, aşı üzerinden yürütülen pazarlık ve şantajlar insanlık suçudur. ilaç tekellerinin aşı hakkını metalaştırması kabul edilemez.”
  https://m.tkp.org.tr/…a-surede-herkese-ucretsiz-asi

  edit: çok kalabalık bir hastane de çalışıyorum anestezi ekibi ne olur ne olmaz diye aşı yapılan katta bekliyor ve neredeyse hastanenin önemli bir kısmı aşılandı. sorun yok. reaksiyon yok.

  işime devam ediyorum ve sıkıntı yok içimiz rahat olsun. bilime ve aşıya güveniyorum.
 • firmware update olan bekleme yapmasin.
 • randevumu aldım, aşıyı bekliyorum.
  (bkz: tostumu yedim seni bekliyorum)
 • ben firmanın değil aşının adıyla aradığımdan bulamamıştım ve bunu açmıştım (bkz: coronavac aşısı olmuş sözlük yazarları). moderatör arkadaşlar taşıyabilir onu buraya isterlerse.
 • ilerleyen zamanlarda burada oldum diyenlerin güncel iletilerine bakıp ona göre kararımı vereceğim.
hesabın var mı? giriş yap