şükela:  tümü | son 24 saat
 • diyelim ki elinizde özel bir yapı var **** bunun deprem gibi bir durumda tamamen lineer çalışmasını istiyorsunuz yani yapıda çatlak bile oluşmasını istemiyorsunuz o zaman yapıya sismik izolasyon yani base isolation uygularsınız. türkiyeden örnek vermek gerekirse bolu tarafında yıllardır bitmeyen yol projesinin viyadüklerinde italyan yapımı fps izolatörleri kullanılmıştır. hatta iyi dizayn edilmediklerinden dolayı meşhur kocaeli depreminden sonra hasar görmüş, sonra da yenileri ile değiştirilmiştir. sistemin rijitliğini* değiştirme mantığına dayanır temel olarak. böylece periyodu da değişir aslında. her yapıya uygulamak verimli olmaz. 80lerden beri kullanılmaktadır. bunun hesaplamalarını yapan 3d basis isimli bir program da mevcuttur. her geçen gün gelişmektedir sismik izolasyon.
 • sap 2000 programı da yapı modellerinizde sismik izolatör kullanmanıza olanak sağlamaktadır. istediğiniz tipte yer ivmesi kaydı da seçerek zaman altında çözümleme**yaparak sistemin performansını değerlendirebilirsiniz.
  (bkz: deprem mühendisliği)
 • dünyada kolon altına değil de üstüne uygulanmış tek örneği türkiye sabiha gökçen havalimanındadır.
 • sismik izolatörler temel olarak yapının salınım periyodunu uzatarak maruz kalması öngörülen spektral ivme değerlerini düşürmektir. ayrıca izolatörlerin yaptığı salınım hareketi de önemli bir enerji yutma işini yapmış olur. hareket izolatör tarafından yapılarak, yapının yapması öngörülen salınım nedeniyle hasar görmesi önlenmiş olur.

  güzel şeydir, ama dünyadaki çoğu kodun yeterli incelemediği bir husus var ki, faya çok yakın yerlerde izolatörler, öngörülenden fazla deplasman yapmaktadır. bunun nedeni için:

  (bkz: yakın fay etkisi)
 • aslında çok basit bir mantıkla yani sürtünme kuvveti ve eylemsizlikle çalışan, deprem kuvvetlerini büyük oranda emen sistem. örnekleri istanbul'da yeni yapılan 3 adet hastanede görülebilir, ''kesintisiz hizmet'' amacıyla kullanılmıştır.
  ayrıca şöyle de 'gerçek olmayan' bir sır vereyim. istanbul'daki 3. havalimanı projesinde de kullanılması planlanırken, bu izolatörlerin patent sahibi victor zayas ile tartışan cehmet mengiz, verdiği 18000 adet siparişi geri çekmiş ve projeyi baştan çizdirtmiştir.
 • depreme karşı yapı tasarımında sismik izolasyon yöntemi son yıllarda dünyada ve türkiye’ de yaygın olarak kullanılmaktadır. sismik izolasyon, deprem etkilerine karşı koymak konusunda geleneksel yapı tasarım yöntemlerine kıyasla,depreme dayanıklı yapı tasarlamak için önemli bir yaklaşımdır.

  sismik izolasyon yönteminin amacı; bütün deplasmanların temel ile üst yapı arasında meydana gelmesini ve soğurucu elemanın mümkün olduğu kadar deprem enerjisini soğurmasını sağlamaktır. bu şekilde yapının dinamik özellikleri değiştirilerek depremde yapıya gelecek yatay yükün azaltılması sağlanmaya çalışılır. deprem sırasında yapının frekansı ile zeminin frekansının birbirine yakın olması durumunda yapı rezonansa geleceğinden deprem hasarı beklenenden çok daha büyük olmaktadır. genel olarak “uzun periyotlu yapıların kısa periyotlu zeminler üzerine, kısa periyotlu yapıların da uzun periyotlu zeminler üzerine yapılması” depreme dayanıklı yapı yapmanın önemli bir aşamasını oluşturur.

  sismik izolasyon hakkında detaylı teknik bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.
 • 26 eylül 2019 istanbul depremi sonrası çılgın atması gereken başlıkta yeller esiyor..

  jeologları sabahtan akşama kadar televizyonlara çıkartıp konuştursanız da nafile, eninde sonunda gelecekleri yer (zaten olacağını bildiğimiz)"depremin ne zaman olacağını bilemeyiz" demek olacak.
  o halde tek yapılması gereken binaları depreme dayanıklı hale getirmek, bunun da en garantili ve kesin çözümü sismik izolatörler kullanmak. masraflı olmak dışında hiçbir zararı yok bu elemanların. zaten uzun yıllardır hastanelerde kullanılıyor.

  ne iş yapıyor derseniz, zemin ile üst yapı arasında adı üstünde yalıtım görevi görüyor. yani zemin hareketini üst yapıya aktarmıyor diyebiliriz. animasyon olarak şöyle birşey;
  https://www.youtube.com/watch?v=oykktxpclfg

  bunun yaygınlaşması şart. belki masraflı görünüyor ancak, deprem olduktan sonra geri tadilat ve güçlendirme maliyetleri düşünülürse ki en iyi hesaplanmış bir yalıtımsız binayı dahi bazı belirgin hasarları kabullenerek hesaplıyorsun; sıfır hasar ile depremi atlatacak bir sismik izolatörlü yapının ilave maliyeti kendini tolere edecektir.
 • büyük istanbul depreminden en az zararla nasıl kurtulabileceğimizin cevabıdır. maliyetli olduğundan fazla kullanılmıyor ama gerekiyorsa -ki bence gerekiyor- devlet tarafından zorunlu hale getirilmeli. herkes ev sahibi olmak zorunda değil. ilk 6,5 üstü depremde yıkılacak olan “binalar” da zaten insanlara ev olamaz.
 • elazığ fethi sekin şehir hastanesinde kullanıldığı söylenen yöntem.
 • az önce fatih altaylı bundan bahsetti. bu sistem atatürk ve sabiha gökçen'de bulunuyor fakat yeni havalimanında yokmuş. havalimanı için komik bir maliyet olmasına rağmen. şaşırdık mı? gerçekten biz nasıl yaşıyoruz bu ülkede? her gün bunu sorgulatıyorlar.
hesabın var mı? giriş yap