• eski iş arkadaşlarının başarısını asla sindirememiş bir adam. ilk fırsatta, onlara da kendini beğenmişlik yaptı. eski ortağının doğum günündeki ezik hallerinde, skyler yine walter’ ın ruh halini anlayarak onun yanında oldu.
    skyler, hamile, oğlu sakat, kız kardeşi hırsızlık yapan, psikolojisi bozuk, üstüne kocası kanser oldu. maddi olarak karşılayacak durumları yok ama kadın yine de kocasının yanında durdu.
    kadının tüm güvenini, meth yaptığı zamanlarda kırdı.
    çünkü, ortalıktan kayboluyordu. ne yaptığını da söylemiyordu. söylediğinde de artık çok geçti.
    skyler, olayı öğrendiğinde işi bırakmasını söyledi. çünkü, tehlikeliydi. kadın para istemiyordu, ailesinin güvenliğini istiyordu.
    kadını tek başına bıraktı.
    en sonunda da, hank öldü, oğlu babasının yaptığı şeyin utancıyla ve hank in acısıyla yaşamaya mahkum oldu, skyler ın kız kardeşi zaten bitik bir kadındı, iyice bitti. skyler 2 çocuk ve ruh hastası kız kardeşiyle kaldı. kadın tüm bunları öngörmüştü o nedenle walter ı uzaklaştırdı. skyler parayı gördüğünde ne oldu? kadın korktu. walter, o paraları saklamak zorunda olduğunu yoksa başlarının ailecek belaya gireceğini, hapise girerse küçük walter’ın bunu kaldıramayacağını söyledi. skyler’ın isteyerek yapmadığı çok açıktı. walter oğluna doğum gününde araba aldığında kimden çekindi. elbette skyler’dan. kadın lüks içinde yaşamayı bilmiyor muydu? o paraları bal gibi aklardı. ama aklında hep bu işten sıyrılma düşüncesi vardı.

jessie’ye hiç bulaşmasaydı ne olurdu? annesi ve babası jessie’yi yola getirirdi. ağlak jessie’nin de hayatına sıçtı.
    diziyi oturup tekrar izleyin, meth kafasıyla izlemeyin ama.
  • bazen biz başka başka bölümler mi izledik lan diye beni düşünmeye sevk eden durum. ekşi de sürekli bu kadına sövüldüğünü biliyordum ama tüm sezonu izlemiş birisi olarak kadına sadece acıdım lan. walter bundan çok daha şerefsiz bence
  • bu kadına orospu ya da hain damgası vuran çok net gerizekalıdır. diziden bir bok anlamamıştır. biraz önce bir susere attığım mesajdaki gibi açın gözlerinizle izleyin tekrardan. götünüzle değil.
  • boyle sacma sapan bi konuda iki kelam da ben edicem. ben dizi izleyen bi adam degilim. simdi eve tikilinca arkadas tavsiyesiyle breaking bad’e basladim iki hafta once ve son dort bolume geldim. skyler white ismi eksi sozlukteki basliklardan seneler once aklimda kalmisti. soyle orospu boyle kevase falan filan. diziye basladigimda oyle bi karakterle karsilasmayi umuyordum. neticede cok sasirdim cunku kadin ne orospu ne de kevase... pisirik bi kocayla gecen uzun yillar onu giderek daha dominant yapmis hepsi bu. dominant kadin hic sevmem, katlanabildigim bisey degil. ama orospuluk? kevaselik? alakasi bile yok. kendi sikko dominantligi icinde hep ailesini dusunen bi kadindan baska bisey degil. ayrica gideri var. siz ergenler anlamazsiniz.
  • yazıklar olsun demeye hazırlanırken bir an durup düşündüğüm ve haklılık payı olabileceğini fark ettiğim ifade. bu zamana kadar daima adi bir orospu olarak bilinen skyler white, yeniden tartışılmayı hak ediyor.
  • diziyi yalnızca ana karakterle empati kurarak izleyen, scarface izlerken mafya eleştirisini anlamak yerine tony gibi olmak isteyen, breaking bad'de de aynı şekilde yıllarca ezilmiş bir adamın içinden, şartlar oluştuğunda nasıl bir psikopatın çıkabileceğini anlatan walter white karakteriyle empati kuran ama mağdur ettiği kimseyle empati kuramayan tek boyutlu insanların görmediği gerçek. skyler did nothing wrong.

neymiş? walter bunları ailesi için yapmış, skyler minnettar olması gerekirken şikayet ediyormuş. bu dediklerinize walter bile inanmıyor. eğer her şeyi ailesi için yapmış olsaydı bir kaç milyon kazandıktan sonra çıkar giderdi bu işten. sizi bile manipüle etmiş adam inanılmaz bir şekilde.
    (bkz: i liked it i was good at it)

skyler'ın nasıl bir tehlikenin içine düştüğünü bile öğrenememesi, dizinin sonuna kadar bir belirsizlik içinde yaşamak zorunda bırakılması zamanla onun davranışlarını değiştirmiş ve çocukları için korumacı bir hale getirmiştir. walt gerçekten de ailesi için bir tehdit olmasa bile kesinlikle skyler'ın kontrolünden çıkmıştı ve kendisini de zan altında bırakacak hareketler yapıyordu. bu hareketlerinin de ne hesabını veriyordu ne de doğru olanı anlatıp en azından skyler'a bir seçenek sunuyordu. skyler white rehin alınmış ve manipülasyona uğramış bir kadındı. tıpkı walt ile ilişkiye giren herkes gibi.

herkes aldatma olayından bahsediyor ama bu aldatma olayı hiçbir şeyin sebebi değil, walt'ın oluşturduğu güvensizlik ortamının ve yüksek gerilimin bir semptomuydu. skyler, walter'ın etkisinden kurtulmak için her şeyi denedi. bu da o hareketlerden biriydi. zaten dikkat ederseniz aldatıp da bunu saklamadı. bunu yapmaktaki amacı walter'ın ondan vazgeçmesini sağlamaktı.

ted'e para verme konusunda da yine walter'ı korumak için aldığı bir aksiyondan bahsedebiliriz. evet her şeye rağmen walter'ın yakalanmaması için her şeyi yapmaya çalışıp, para aklama senaryosu ve muhasebe becerisiyle ona yardım etti bu kadın. walt egosunun altında ezilip dikkatsizce hareket ederken onun arkasını skyler topladı. bunu da yine çocukları için yaptı tabi. bir şekilde walt'ın güvenli oldukları ile ilgili yalanlarına inanmıştı çünkü. dolayısıyla ted'in bunu mahvetmemesi için ona parayı verdi. eğer ted'i umursuyor olsaydı evine iki tane adam gönderip borcunu ödemeye zorlamazdı zaten.

ted'e bu parayı vermesi kötü bir fikirdi çünkü walter'ın söylediği yalanlara inanıp, tehlikede olmadıklarını düşünüyordu. yani rahatlıkla ted'e parasını verip bu işi huzur içinde çözebilirdi ve walter o paranın mislini bir haftada tekrar kazanabilirdi. bir gün walter'ın eve gelip bana para lazım yoksa hepimiz öleceğiz diye bodrum katlarında kendini yerlere atacağını öngörememesi onun suçu değil.

bu kadıncağızın ozymandias bölümünde walter'ın arkasından koşarken bile içiniz sızlamadıysa bu diziyi hangi gözle izliyorsunuz gerçekten anlamıyorum. skyler'dan aptal sarışını oynamasını istediniz, walter'ın söylediği bütün yalanlara inanıp ona güvenmesini ve walter'ın yaptığı hataların bir şekilde gözden kaçmasını umdunuz. ama bu dizi gerçekçi bir dizi ve gerçek hayatta meth pişirirseniz karınıza yakalanırsınız ve ister kanser olun ister korona olun aynı tepkiyle karşılaşırsınız.
  • asitle insan eritirsen halâ iyi bi insan olabilirsin. yeterki eşinden başkasıyla sikişme. çünkü vajina candan daha kutsaldır.

ne yaptığı değil, yaptığını saklamak kötü bi davranış olabilir. o hikayede herkes yaptığını saklamış, yalan söylemiştir.
  • bir insana ilk bakışta bu orospudur etiketi çok kolay yapıştıran bir kişi olarak; skyler hakkında yazılan entrylerle bilgimi sınadım diziyi izleyerek ve vardığım sonuç skyler bir orospu değil. insanların çenesi orospu. gayet normaldi diziden hatırladığım kadarıyla, internette bir mite dönüşmüş. herhalde redpillcilerin işi.
  • yıllar önce izlediğimde skyler’dan nefret etmiştim. geçen sene tekrar izledim. skyler’ın içinde bulunduğu çıkmazlar, ıpsikolojisini daha iyi anladım. kocası önce kanser oluyor, sonra “iyi niyetle” uyuşturucu taciri oluyor sonra ise katil. kendi çocuğunu lüks içinde yaşatıp başka çocukları öldürmek için uyuşturucu üretiyor. ovv ne büyük ideal. nasıl oluyorsa bu ideali alkış topluyor izleyiciden. sonra bu ideal uğruna o ya da bu şekilde katil de oluyor. nihayet sonlara doğru güç zehirlenmesi yaşıyor. ve en son bombayı izleyicinin kucağına bırakıyor: bütün bunları sadece kendisi için yapmış. egoist ruhunu beslemek için. o yüzden yeterli para kazanmış olmasına rağmen bırakmıyor. öldükten sonra karısına, çocuğuna ne olur diye düşünmesi hikaye. o eski walter’dı. yeni walter kendi sümsüklüğü yüzünden bir baltaya sap olamayışının intikamını katil bir eş, uyuşturucu taciri bir baba, güç manyağı bir narsist olarak alıyor. böyle feci bir ahlaki çöküş karşısında skyler’ın sağlam durmasını bekliyorsunuz öyle mi?

gençler, yaşınız ilerleyince bir daha izleyin. skyler or.spu ise walter or.spu çocuğudur.
  • tedle yatması haricinde kadının en ufak bir kusuru yok amk. 3 sezon boyunca sosyopat kocası walter'ın yükünü çekti o hamile haliyle. adama 50 kere sordu 50 kere yalan söylendi kadına. bu kadar yalanı kimse kaldıramaz. yok sizin için yaptım çocuklarım için yaptım falan filan. karına da doğruyu söyleseydin tehlikenin farkında olurdu en azından.

kadının tedle yatması da kocasından boşanmaya karar verdikten evleri ayırdıktan sonra oluyor zaten. walter da iyileşmeye başlıyo. he tamamen boşanmayı beklemesi lazımdı o ayrı da abartıldığı kadar kötü bir kadın değil.
hesabın var mı? giriş yap