• kolelige kar$i olan ilk arhon .modern hukuk kurallari bu adam ve klistenesin du$unceleri i$iginda olu$mu$tur .
 • yunan yasa koyucusu ve ozani soylu bir aileden gelen, hatta krallik ailesinden gelen solon'un hali vakti pek yerinde degildi, ama yag ticareti yaparak zenginlesmeyi basardi. akdeniz'de cok sayida yolculuk yapip atina'ya geri dondugunde artik zengin olan solon, durustlugu ile un kazandi. salamis'i megaralilarin elinden alma girisimlerinde bircok kez basarisiz olan atinalilar yeni bir sefer onerecek her yurttas icin olum cezasi ongormuslerdi. solon kendisini deliymis gibi gostererek halkin arasinda atinalilari savasa cagiran bir siir okudu: "sevimli ada icin savasmaya ve bagislanmaz utanctan kurtulmaya salamis'e gidelim." sonunda komutanligi elde etti ve salamis'i megara sakinlerinin elinden aldi. ama solon asil, atina'yi sarsan agir bunalimi gidermek uzere giristigi siyasal ve sosyol reformlariyla tanindi. eupatridesler* neredeyse butun topraklari ellerine gecirmeye baslamislardi ve borclu halk uzerinde kolelik tehtidine basvuruyorlardi. yeni bir tuccar ve sanayici sinifi da, gucunun bilincine vararak sitede, eupatrideslerin vermeyi reddettikleri, siyasal bir rol istiyorlardi. bunu uzerine solon hakem olarak secildi ve olaganustu yetkilere sahip yuksek devlet gorevlisi* oldu. artik atina'nin gercek durumuna uyamayan siyasal ve toplumsal kurumlari yeniden duzenleme gorevi solon'a dusuyordu. herkes icin dogru bir adalet belirleyen, yoksul ve zengin icin esti olan yaslar yazdi solon. gercektende bir cok insanin kurban oldugu borc yuzunden tutuklanmayi kaldirdi. yunan dunyasinda ilk kez devletin cikarini buyuk toprak sahiplerini cikarlarinin onune geciren bu denli curetkar kararlar aliniyordu. solon koyluleri destekledi, kurt avina prim verdi; tarimin gelismesine yardim etti. uzunluk ve agirlik olculerini belirleyerek ve gumus para basarak ticareti ve sanayiyi kolaylastirdi.
 • platon beyin kökleri bu insana dayanır anne tarafından..
 • return to krondor adlı sierra yapımı, 1998 çıkışlı oyundaki priest karakter. fire damage veren baltayı alınca ne karizmatik olur, anlatmakla bitmez.
 • bir dizesinde "yaşlı olduğum halde her gün yeni bir şey öğreniyorum." diyerek yaşlılığa henüz anlayamadığım bir paye vermiştir.
 • fahişeliği* yasallaştıran ilk kişidir. bu sebepten ötürü döneminde devlet kurtarıcısı, velinimet, kötülükleri ve kargaşayı önleyen olarak görüldü. kendisi için şu dizeler söylenmiştir:
  "tüm erkekler adına iyi iş başardın ey solon
  çünkü onlar diyorlar ki, sen ilk görensin
  halkın değer ölçülerini."
 • "ogrene ogrene ihtiyarliyorum." diyen.
 • bize lisede* tarih derslerinde anlatılan herodotosun çok güzel bir hikayesinin kahramanı:
  solon, atinalılar kanunlarını değiştirmesinler diye tek kanun değiştirme yetkisini 10 yıllığına kendisine verir ve atinadan ayrılır, mısır ve kıbrıs'a gider, oradan da lidyaya geçer, burada kroisosun (bkz: krezüs) sarayına konuk olur. çok zengin bir kral olan croesus solon'a sorar, dünyanın en mutlu adamı kimdir diye. solon, atinalı telamonas'ın dünyanın en mutlu adamı olduğunu söyler, çünkü vatanı ve ailesi için iyi bir insan, iyi bir baba ve iyi bir asker olmuş, iyi çocuklar yetiştirmiş ve ülkesi için savaşırken ölmüştür. croesus, dünyanın en mutlu ikinci insanını sorar, solon da argoslu kleovis ve vitonasın adını söyler, çünkü bunlar da annelerine hizmet ederken, onun öküz arabasının boyunduruğuna girip onu tapınağa taşırken ölmüşlerdir. croesus sinirlenir, neden kendisi kadar zengin bir kralı mutlu olarak görmediğini sorar. solon da "midena pro tou telous makarize", yani kimseyi sonu gelmeden (ölmeden) mutlu kabul etme der. croesus solon'un bu cevabını saçma bulur. yıllar sonra lidya krallığı pers istilasına uğrar ve pers kralı kiros croesus u esir alır, onu ateşte yanarak ölüme cezalandırır. odunların üstünde ölümü bekleyen croesus göklere doğru bağırır "solon, solon, solon". kiros merak eder, ve croesusa ne demek istediğini sorar. anlattığı hikaye kiros u çok etkiler, croesus un hayatını bağışlar ve onu valisi ve danışmanı yapar.
 • 640-635 tarihleri arasinda dogmus atinali devlet adami, yasa koyucu, ozan. yedi bilgelerden biridir. borclanma yüzünden köleligi kaldirmis, borclarin bir bölümünü ya da tümünü silmis, yurttaslari gelirlerine göre 4 sinifa ayirmis, halk mahkemeleri kurmus, para sisteminde ve geleneklerde reform yapmistir. solon bu yeniliklerin ardindan atina halkinin bu yasalara uyacaklarina dair yeminini de aldiktan sonra kolayca tiran olabilecekken baska kültürleri ve halklari tanima amaciyla anadolu'ya, misir'a ve kibris'a gitmistir ve aktif politikadan uzak durmustur.

  yasliliginda yegeninden sappho'nun bir sarkisini dinlemis ve sarkiyi ögrenmek istemistir. konuklardan biri neden diye sorunca "bu sarkiyi ögrenip öleyim diye" demistir.

  solon, mimnermos'un siirlerinden birindeki 60 yasinda ölmek dilegine su sekilde karsilik vermistir:

  "simdi de sözümü dinlersen, vazgec dediginden.
  kizma senden daha iyi söylemissem.
  sözünü degistirerek söyle de, sevimli ozan:
  "seksen yasinda ölüm gelip alsin beni".

  solon'un 76 dizelik musalara elegeia'si elimize tam olarak gecmistir.

  peisistratos atina'da tiran olduktan sonra 560 yillarinda ölmüstür.
hesabın var mı? giriş yap