• 17 yıldır halen aktif olmasının birkaç sebebi var.

1) torrent ve ed2k gibi link sistemi olmadığından plak şirketleri telif ihlallerini report edemiyor. isp yahut o ülkenin telekomu soulseek serverlarının iplerini toptan filtrelemediği sürece takır takır çalışmaya devam ediyor.

2) sevimsiz arayüzü sağolsun, tek şarkı indirmeye gelmiş, müziği telefondan dinleyen kekolar bu programa uğrayamadı. her nasıl başladıysa ağ bir şekilde albüm, discography, bootleg gibi içerikle arşivcilerin yuvası olmayı başardı. reklam ve adware gibi ucuzluklara düşmeyince de katılımcı (peer) kalitesini korumak mümkün oldu.

3) büyüklüğünden ziyade arşivinin iyi kategorize olmasını gerektiren bir beklenti ağın tamamına hakim. paylaştığın arşiv klasörünün niteliği başkalarından dosya alıp alamamaya etken. paylaşım klasörü göstermeyip beleşe indirmeye başladığında dosyayı paylaşanın transferi pause'a alması ve "birşeyler paylaşmalısın" diye özel mesaj atması gibi peer pressure etiği hiçbir ağda yokken 10 sene önce soulseek'te vardı.

4) program sorunsuz çalışıyor, 2016 senesinde 300gblık arşivi paylaşıp 100 küsür download'ı queue'da tutarken yediği maksimum ram miktrı 270mb. çökmüyor, çalışırken bağlantıyı da iyi sömürüyor. nice torrent programları bunu halen başaramadı.

5) chat odalarında arşivi sağlam, ne dinlediği bilen insanlar konuşuyor. girip sadece okumak dahi kafa açıcı. peerlar downlodları felan değil, müziğin kendisi hakkında konuşuyor.
  • son derece guzel ve iyi bir kullanici profili olan, israil'li bir gencin bulusu (nir) olan dosya paylasim programi. napster, morpheus gibi ivir zivirdan ziyade en basta kaliteli elektronik drum&bass ve bunun yaninda diger turlerin (klip, resim, film...) paylasima acik oldugu yer. tek tuk parca degil de album olarak butun butun indirilebilen mp3lerle arsivcilerin gozbebegi olmaya aday. beklenen albumlerin 1 ay onceden indirilebildigi guzide ortam. henuz gereksiz kisiler tarafindan bilinmedigi icin dejenere olmadi. daha aphex twin*-tetris remix gibi sacma sapan sahte sarkilari goremiyoruz. ne guzel*
  • bu mecrada yüzlerce anım vardır ama aşağıdaki bambaşka:

arkadaş, burada hasta ruhlu ingiliz bir abimiz var. adam radiohead'in neredeyse çoğu konser kayıtlarını oradan buradan bir şekilde bulmuş, düzenlemiş ve paylaşmış.

sadece 1995 yılına ait 100 küsür tane konser kaydı var. 1996 senesi radiohead için canlı performans açısından zayıf bir yıldı (ok computer öncesi dönem, vs...) abi bu adamda 30un üzerinde konser var 1996 yılına ait. vay amk. adam yürüyen hazine yemin ediyorum. olm bu kayıtlar radioheadin kendisinde var mıdır emin değilim.

dayanamadım bir gün adama sordum, nedir bu iş böyle, 1000in üzerinde konser listini nasıl buldun düzenledin, nasıl başardın diye.

"radiohead güzel grup" dedi sadece. askdjhskajdhdfjk.

ne istediğini bilen insanları severim, bu adamı gözüm tuttu. adam ne istediğini iyi biliyor ksjdhf.
  • yapanlar cennette kendilerine en mükemmel yeri ayırtmıştır.
  • dunya capina acilmamis elektronik muzik sanatcilari tarafindan hor gorulen, dunyaya acilmis ve gozunu biraz da acmis sanatcilar acisindan ise takdir edilen program. nereden geldigini bilmek cok onemlidir. slsk vs. gibi programlar olmasa o djler bugun bunca genis kitlelere asla ulasamazdi. bu kadar produktor gecinen insan asla olamazdi ve bence bazi yetenekler de ortaya cikamayabilirdi. bunun sebebi internet, bilgi paylasimi ve yasanan cagrisimlardir. bunun aksini iddia eden muzigi takip etmeyen ve olayi sadece dar bir bakis acisiyla gorenlerdir.

bana gore slsk'ten bir kisinin albumlerini cektikten sonra ola ki turkiye'ye geldiginde biletini alip giden biri, ona zaten fayda kazandiriyordur ve bu bircok acidan cikardigi plagin satisindan daha da faydalidir sanatciya.

daha once calisma firsati buldugum cok unlu bir djin dedigi gibi:
    "eger bu programlar olmasa ben bugun turkiye'de olamazdim, hatta belki elektronik muzik bile yapiyor olmayabilirdim. o yuzden setimi internette yayinlarsan sevinirim."
  • aresten önce kullandığım p2p.
    soulseek ile keşvettiğim gruplar ile bildiğin ünlü bir produktor olmustum da, beni frenleyen seyler vardı.
  • senelerdir bir cok badire atlatmis, eskiya nazaran kitlesinde yüzdesel olarak kayip görülse de, müzigi ciddi bicimde ele almis oldukca saglam ve saygin kitleyi icinde barindiran olusum. tabi ki bu insanlara ulasmak kolay degil. tanismak ve karsi taraftan beklenildigi ölcüde paylasim gerekiyor. program yapisi ve fonksiyonlari itibari ile sömürücü/cöp tipleri kalici bir sekilde emile etme imkani sunuyor. 1 milyon üzerinde tamamen secilmis ve düzenlenmis kayitlar sunan bireyleri görmek mümkün. yine onlara sömürücü diye tabir edilen kitlenin ulasmasi degil, görmesi bile mümkün olmuyor. cünkü bir cok kisi, fonsiyonlarla getirilmis gizlilik perdesi arkasinda.

bu seckin müzik kültürü olusumu beraberinde zengin sohbetleri ve dostluklarin olusmasina imkan vermesi acisindan gücünü korumaya devam edecegi söylenebilir.
  • müzik paylaşımı konusunda geleceğin yöntemidir. tek kişiden, tek dosya alırsınız, böylece olayın "arkadaşımla paylaşıyorum" dan daha zararlı bir hali olmaz. torrent ve yasadışı kopyalamadan daha makul ve adildir. ama scene'lere zarar verir mi? bence biraz verir.
  • hala dünyanın en iyi müzik paylaşım platformudur.
  • efsane program.arşivcilerin tapınağı. aradığın herşeye tek tıkla ulaşıyorsun. daha ne olsun. bağış yapılası büyük nimet.
hesabın var mı? giriş yap