• farklı bir pencereden bakalım mı?
    hem bu bakış açısı kaos/kriz meraklısı turnusolu da olur.

şimdi ortalama bir stadyumda binlerce kişi var ve bu ortamın amacı kesinlikle siyaset değil.
    diyelim bir takım kişiler hükümet/bay kemal/cart curt neyse artık, "istifa" diye sloganlar atıyor. varsayalım bunda sıkıntı yok ve gayet normal bir durum(!)
    peki aynı veya karşı tribünden başka birileri de karşıt sloganlar atsa? veya bu sloganlardan -ideolojisi nedeniyle- rahatsız olan kişiler daha da fiili tepkiler verse? bu tehlikeli tepki durumu nereye kadar gidebilir?

stadyumlar, yapısı itibariyle öngörülemez bir hızla kaosa en elverişli yerlerdir.
    diyelim -ki kuvvetle muhtemel- aniden gelişen bir kavga da birkaç kişi ölse, olaylar stad dışına taşsa (300-500 polisin binlerce kişiyi zapt edebileceğini söylemeyin sakın), şu an ki deprem felaketinde bu saçma sapan durum, o bölgede ki insanların ne gibi bir derdine derman olacak?
    yaralarını mı sarar?
    eksik olan çadırını mı bulur?
    ölmüşlerini ve mallarını geri mi getirir?
    bunların dışında,
    hükümeti gerçekten istifa mı ettirir?

diyelim ettirdi(!), devamında ne olur?
    tüm yaralar hızlıca sarılır, tüm dertler olduğundan daha hızlı şekilde çözülür ve hepberaber elele mutluluğa mı koşarız?

net konuşmak gerekirse, stadyumlar onlarca farklı ideolojilere sahip olan binlerce kişiye ev sahipliği yaptığı ve konu (olması gerektiği üzere) sadece spor olduğu için, siyasetin karışması/karıştırılması gereken en son (ve tehlikeli) yerlerdir.
    bu durumu, aklı selim gerçek bir vatanperverin normal karşılaması mümkün olmayacağı gibi, haz alması/desteklemesi de, ideolojisinin artık hastalıklı bir boyuta evrildiğini gösterir.

edit:
    evet, umduğum ölçüde entry girildiği için mutlu oldum. çünkü girilen entrylerin %90'ı sadece başlığa bakılarak(yazının içeriği asla okunmayarak) verilmiş cevaplardan oluşuyor -ki- zaten buradaki ortalamadan başka birşey beklenemezdi.
    66 sayfanın tamamını okudum, yeni gelenler yorulmasın. yazılanlar(%80 olarak) kısaca şunlar:
    - evet heryer siyaset yeridir.
    - evet siyaset yeridir, camide yapılırken iyiydi.
    - evet siyaset yeridir, bakınız roma/spartacus.
    - evet siyaset yeridir, o/bu şunu yapmıştı.
    gibi benim hatan onunkinden daha masum veya onun hatası benimkinden daha kötü mantıkları, ve,
    - küfür, troll, küfür, troll ve olabildiğince yine küfür.

öncelikle özel mesaj atarak maaşımı soran, beni listeye aldığını söyleyen, efendim ne bileyim ailem ile beraber yargılanacağımı/sürüneceğimi iddia/hırs eden ve tek vasfı sadece baba parası yemek olan civcivlere cevabım:
    siz daha babanızın kucağından inmemişken ben çalışma hayatına çoktan atılmıştım ve an itibariyle 16 yıldır aynı işi yapıyorum. şükür olsun hiçbir adamın adamı olmadım, bulunduğum yere tırnaklarımla kazıyarak geldim. iddialarını ispat edene tüm malvarlığımı vereceğime namusum ve şerefim üzerine de and içerim.

bunun haricinde evimin adresini soracak kadar idrak yolları enfeksiyonlanmış qwerty kahramanlarına diyeceğim de şudur: adresi zaten verdim/gördünüz. olur ki ebeveynlerinizden izin alabilirseniz (malum bırakın il değiştirmeyi, helaya dahi gidemezsiniz) yol paranız çıkmazsa(ki çıkmaz) harçlığınızı vereceğime de söz veriyorum. ancak yerinizden dahi kımıldayamayacağınızı çok iyi biliyoruz değil mi?

esas konuya dönecek olursak,
    yazının içeriğini zerre okumadan, adeta (ki bu bir abartı değil) delirmiş gibi saldıranlar; önce okuyun ve anlayın. hani diyorsunuz ya "bu ülke neden böyle, neden biz hedeflerimize bir türlü varamıyoruz, neden bu kadar kutuplaşıyoruz" diye. işte en net cevabı bu. okumuyorsunuz ve aşırı önyargılısınız. sizin gibi düşünmeyen herkes troll, satılmış veya hain. sizden olmayan herkes ölmeli veya sürünmeli.
    bir araya gelip sabahlara kadar "o öyle olmasın, bu böyle gitmesin" şeklinde ağlamaklı ayinler düzenleyerek hiçbirşeyi değiştiremezsiniz. nihai körler sağırlar birbirini ağırlar durumundan bir adım öteye gidemediğiniz gibi, cürmünüz kendinizden başkasını yak(a)mayacak kadar da çelimsiz ve acınası kaldı/kalıyor.
    devam edin, beğenmediğiniz herkesi/herşeyi düşman belleyin ve bu hastalıklı fikriyatınızın çoğunluk olduğunu zannederek mutlu mesut yaşamaya devam edin. çünkü bugün ya da yarın, gerçekler her zaman olduğu gibi çok net bir şekilde yine, yeniden ve derinden acıtacaktır.
  • deprem kolileri siyaset yeriyse stadyumlar da gayet tabii siyaset yeridir şeklinde kolaylıkla cevaplanabilecek sorunsal.
  • olabilirler. keske ulkede dogru duzgun dusunce ozgurlugu veya iletisim ozgurlugu olsa, ya da insanlar sokaga cikip toplanip demokratik olarak mesajini verebilse de sahalarda siyaset degil tailgate party, bira, bbq falan yapsak.

demokratik yollar kapaliysa, stadyumlar da mesaj iletmek icin bir platform olabilir. ayni mantikla sokak yuruyuslerinde de olay cikabilir.
  • stadyumlar siyasetin rahmidir. merkez üssüdür. anavatanıdır.

(bkz: nika ayaklanması)

ayrıca o stadda recep tayyip erdoğan sloganı atsalardı, işte beşiktaş taratarı! binlerce fenerbahçe taraftarının reise desteği! diye başlıklar atar övünürdünüz. işinize gelmeyince stadyumlar siyaset yeri midir?

yok kardeş stadyumlar ananızın amıdır.
  • sabahın 4.30 unda uyanıp işe gidiyorsan, 60 yaşına kadar çalışmak zorunda kalıyorsan, markette seni daraltan etiket fiyatlarına maruz kalıyorsan, doğalgaz faturasına korkarak bakıyorsan, herhangi bir afette yapayalnız kalıyorsan siyasetle alakalı. ve stadyum işte bu insanların, bunları kendileri de yaşayanların yoğunlukta olduğu bir yer.

halkının can ve mal güvenliğini koruyamadığında burada sosyal bir patlama olacağını bilirsin. zaten ligler bunun orda daha kontrollü patlayacağını bildikleri için açıldı.
  • hatt-ı müdafa yoktur, sath-ı müdafa vardır, o satıh stadyumlar, sokaklar, kahveler ve efendilerin sırça saraylarıdır.
  • başlığı açanın troll olmadığını var sayıp ciddi ciddi cevap vereyim

demiş ki karşıt görüşlü bir insan rahatsız olsa olay çıksa orada ki bir kaç yüz polis ne yapacak

peki canım kardeşim camiler siyaset yeri midir? camide akp propagandası yaparken sorun yok mu? orda hadi diyelim ki bazı bölücü namussuzlarin iddia ettiği gibi bütün chp'liler vatan haini ateist ve camiye gitmiyor. chp'nin ittifak ortağı saadet partili insanlar bundan rahatsız olsa olay çıksa? o farklı di mi o ayrı?

aynı mantıkla sokaklar siyaset yeri midir? adamın evinin iş yerinin önünde miting olduğunu ve rahatsız olup megafonla evinin balkonundan cevap verdiğini var sayalım. o evi yakarlar mı yıkarlar mı yoksa yıkarlar mı? 300-500 polis orda ne yapacak tam olarak? bu da farklı di mi bu da ayrı.

muhalefete hükümet karşıtına caddede meydanda yürüyüş yapmak da yasak 30 saniye içinde 3000 polis dikiliyor başına

yolda konuşma orda konuşma burda konuşma her yerde ben konuşam her türlü karşıt tepkiyi bastıram bana kadar demokrasi benden sonrası otokrasi dersen 50 kişiyi taksimde yürütmezsen 50 bin kişi az aşağıda statta böyle konuşur işte

newton'un üç numaralı yasası
    her etki karşısında aynı oranda tepki doğurur. gerçi nas varken kim siker newton'u di mi?

edit. entry ve başlık gündem olmuş madem ufakta bir ekleme yapayım. taraftarına sırtını dönen ve rant için açıklama yapan bir kaç takım yöneticisinin taraftarın düşüncelerini yansıtmadığını bu depremin edirneden karsa tüm vatandaşlarımızın kalbinde ve gönlünde kapanmaz yaralar açtığını herkes biliyor ki iktidarin troll yuvası haline gelen sözlüğü bile kapatmaya iten saldırganlığı da bunun en büyük göstergesidir.

ve fanatik bir gs'li olarak şanlı fener bahçe taraftarını ve büyük beşiktaş taraftarını can-ı gönülden tebrik ve taktir ediyorum. ayrıca aynı performansı büyük galatasaray taraftarının da göstereceğinden adım gibi eminim. ilk maçta o stadı inletmeyen bizden değildir.
  • bak bu tam akp kafası. işine gelmeyince burası siyaset yerimi şimdi. yok efendim siyaset zamanı mı?
    evet amk.
    stadyumlar da siyayest yeri!
    hatta evin yatak odası bile siyayeset yeri, yeri geldiğinde. işine gelmeyen siktirsin gitsin.
  • bu mantıkla stadyuma ev sahibi takım taraftarı dışında başka taraftar da almamak gerekir. çünkü aynı mantıkla taraftarlar takımlarını desteklerken karşı takımın tribününe küfürler ediyor, ordan başka küfürler geliyor ve olay çıkabiliyor.

sporcular ve sanatçılar da siyasete karıştırılmamalı bu düşünceye göre. bakalım burda ne var?

https://twitter.com/…ece/status/1629941057570963460

ben başlığı açan arkadaşa başlıktaki soruyu sorayım. stadyumlar siyaset yeri midir?

https://www.milliyet.com.tr/…uyuk-bulusmada-6863652

karşıt görüşteki insanlar her yerde bir arada bulunabilir. asıl olması gereken şey bir araya gelindiğinde etkinliğin kavgaya çevrilmeden saygı çerçevesinde yapılması.

bu neden olamıyor? çünkü kutuplaşma var. kimsenin kimseye tahammülü kalmadı. bunun nedenini de hepimiz biliyoruz.
  • (bkz: evet)
    (bkz: evet)
    (bkz: evet)
    üç evetle uğurluyoruz.
hesabın var mı? giriş yap