• ekonominin aynı anda hem işsizlik, hem de enflasyon içinde bulunması durumudur.
 • az gelişmiş ülkelerde görülen enflasyonun, doğal işsizlik oranını da aşan işsizlikle durgunluk içinde enflasyon yaşanmasıdır..
 • ekonominin durgunluk sürecinde de fiyatların artmaya devam etmesi, enflasyon gözlenmesidir.

  not: normalde durgunluk yaşandığında fiyatlarda gerileme beklenir, en azından artış beklenmez, olmamalıdır. ama türkiye'de durgunluk yaşanırken de fiyatların düştüğü görülmemiştir.

  türkiye gibi gelişmekte olan ve hammadde yönünden dışa bağımlı ülkelerde fiyatlar genelde negatif büyüme hızında da artar. bunun bir sebebi tasarrufa yönlendirici politikaların uygulanıyor olmasından kaynaklı faiz oranlarındaki yükseliştir. bu kredi maliyetlerini yükseltir. kredi maliyetlerindeki yükselişte fiyatlara yansır. bir diğer sebep ise bu dönemlerde döviz maliyetinin yükselmesidir ki bu da hammadde maliyetini yükseltmek suretiyle fiyatlara yansır.
 • 1970'li yillarin basinda yasanan krizin sebebi, petrol ureticisi ulkelerin canlari istedi diye petrol fiyatlari dort* katina cikarmalari, 30 yildir gorulmemis bir buyume hizi ve artistin* biridir. bu uc faktor bir daha ne zaman biraraya gelir bilinmez.
 • durgunluk (stagnation) + enflasyon (inflation) + bir de üstüne üstlük işsizlik olması durumu.

  phillips eğrisi kavramının geçersizliğini kanıtlayan durumdur. özellikle vietnam savaşı ile birlikte abd ekonomisinde görülen sorunlar ve petrol krizi ile birlikte dünyanın önde gelen ekonomilerinde 1970'li yıllarda gözlemlenmiş bir özel ekomonik dengesizlik sürecidir
 • su anda uluslararasi piyasalarin en buyuk korkusu haline gelmis durum. abd ekonomisinde ozellikle kasirgalardan ve bunlarin yol actigi fiyat dalgalanmalarindan sonra artan issizlik ile birlikte yukselmekte olan enflasyon oranlarinin kronik stagflasyona yol acmasi piyasalarda en kotu senaryo olarak algilaniyor.

  oysa teorik olarak phillips egrisinde de aciklandigi uzere issizlikle enflasyon arasinda ters oranti vardir. issizlik azaldikca gelir duzeyinin ve tuketici harcamalarinin arttigi bunun da enflasyonun artmasina yol actigi varsayiliyor.
 • 18 eylül 2007'de fed faiz indirdikten sonra, ertesi gün açıklanacak enflasyon verileri yüksek çıktığında gazetelerde sık sık görmeye başlayacağımız terim.

  (bkz: #11202169)
 • bir taraftan enflasyon artarken bir taraftan üretimin azalması ve ekonomideki durgunluk hali.
 • işsizlik ve enflasyonun aynı anda görülmesi ya da ekonomik durgunluk üzeri enflasyon vaziyeti.
hesabın var mı? giriş yap