• kimse yazmamış ama anahtar çevirmekle alakası olmayan sistemdir.
  • üç kuruşun hesabından ziyade egzoz emisyonu, hava kirliliğini azaltma, küresel ısınmayı yavaşlatma ve fosil yakıt tüketiminin azaltılmasına ciddi oranda katkı sağlayacağı için üretilmiştir.

üretiliş amacı; mehmet bey bugün 50 kuruş az yakıt yaksın değil, milyonlarca aracın günde 50 kuruş az yaktığını düşünün sığ ve sığır arkadaşlar.
  • o sirada bmw ar-ge merkezi...

- mudurum bir dakikanizi alabilir miyim, onemli bir durum var.
    - noldu hans?
    - efendim, start/stop sistemini tamamen kaldirmak durumunda kalabiliriz.
    - niye lan?
    - eksisozlukte biri yazmis, motor sicakken aniden durunca saglikli olmuyormus..
    - yapma yaw. vay amk, o kadar yatirim yaptik, bunu yukariya nasil aciklariz? lanet olsun hans. sizin yapicaniz isi sikiym (kahvesini duvara firlatir)

tanim: sozlugun ogrenince ufku iki yuz katina cikaran yonunu one cikaran sistem.
  • start/stop sistemi devreye girdiğinde müziğin kesildiğini, farların söndüğünü falan zanneden sürücülerin yerli otomobili beklemelerini gerektiren teknoloji.
  • bunların bazı modelleri devreye girmek için aracın tamamen durmasını beklemiyor. misal kavşağa yaklaştınız haliyle etrafı kolaçan etmeniz lazım hızı düşüyorsunuz, daha durmadan hala hafif hızda giderken çat diye kapatıyor motoru.

veya önünde kırmızı var yavaş yavaş ilerliyorsun tam ışığa geldiğinde hızın iyice azalmışken yeşil yanıyor gaza basıyorsun fakat o da ne sen yavaşlarken motor kapatmış.

araba daha gidiyorken motoru kapatıp açmak hangi beyinsizin aklına geldiyse onun ben aklına ampül takayım

edit: bu dertten çok kişi muzdaripmiş. arabayı soran da çok oldu. 2019 passat. sanırım vag grubunda bu olay var.
  • beni müthiş şekilde rahatsız eden sistem. motor kendi kendine kapanıp, içerisi komple bir sessizliğe gömülünce, sürekli olarak bir şeyler ters gidiyormuş hissine kapılıyorum. yolun ortasında kalmışım, motor bir daha çalışmayacakmış gibi geliyor.
  • kapatma düğmesi de olan bir sistem.
  • güzel bir sistemdir.

benim arabamda yok ama bizzat kendimde var bu sistem. sabah işe giderken köprü trafiğinde önümdeki araba durunca uyuyorum, ilerleyince uyanıp basıyorum gaza.
  • arabaya biner binmez 1) kontağı açmak için engine start/stop tuşuna basılır 2)start/stop tuşuna basılır devre dışı bırakılır. vazgeçilmez rutinim.
  • (bkz: #52340053)

sevgili yazar arkadaşımız çok gereksiz 1 litre kazandırsa ne olur 5 lira falan gibi bir laf etmiş. başlığa bakıyorum yine böyle gereksizdir falan diyen bir alay yazar var.

şu entryi küfürsüz yazmakta zorlanıyorum gerçekten. şu ülkede herkesin dini imanı para olmuş arkadaş ya. bir düşün dünya üzerinde acaba ne kadar araba var diye. googlea gerizekalı gibi dünyada kaç araba var diye yazsan önüne 2013den kalma bir milliyet haberi geliyor ki ona göre türkiyede o zaman 17 milyon araba varmış.

bu teknoloji sayesinde tüketimin ne kadar düşebileceğine kafan basıyor mu arkadaşım senin? dünyanın ne kadar bok bir yolda olduğundan haberin var mı? bak daha bugün ntv de çıkan bir haber bu, okudun mu ki acaba?

o kadar ar-ge yatırımı işte bunlar için yapılıyor, senin cebindeki 5 liranın hesabını yapmıyor adamlar. yakın zamanda çok dönen bir reklam vardı televizyonlarda. iste uçak, araba yapmayı hayal etmedik; en iyi bildiğimiz şeyi yaptık, apartman yaptık diye. işte bu ülkenin vizyonu bu kadar arkadaş.

tanım: çevre dostu bir teknoloji.
hesabın var mı? giriş yap