şükela:  tümü | son 24 saat
 • dolmabahçe sarayı'nı ve ortakoy camii'ni yaptirtan osmanlı padişahı*. ayrıca sultan ikinci mahmud'un oğludur. dolmabahçe sarayı'nda büyük bir portresi bulunan ve genç yaşta (38) hayatını kaybeden abdulmecit, nazik ve özgür davranışları olan biriydi. son 3 osmanlı padişahının*** da babasıdır. cülus töreni topkapı sarayı'nda yapilmis olan abdulmecit 25 haziran 1861'de ıhlamur kasrı'nda hayatini kaybetmistir. aynı zamanda iyi bir hattattir, zamanında (1844) genel bir nüfus sayımının yapilmi$ ve halka mecidiye denen ilk kimlik belgeleri onun devrinde verilmistir. cogu kimsenin bilmedigi bir ayrinti ise sudur, washington dc'deki washington aniti'nda tugrasi bulunan osmanli padisahi olmasidir.
 • kravatı ilk kullanan ve takan osmanlı padişahı
 • 1847'de irlandadaki büyük patates kıtlığı sırasında irlanda'ya ingiliz muhalefetine rağmen (zaten büyük ihtimalle onun yüzünden) bin pound para ve 5 gemi gıda malzemesi gönderen vicdanlı padişah, gemilerin yanaştığı eski belediye binasındaki bir teşekkür plaketinde şu satırlar yazılıdır: "1847’deki büyük kıtlık sırasında irlanda halkına gösterilen cömertliğin nişanesi olarak türkiye cumhuriyeti’ne şükranla."

  edit: ayrıca gemilerin yanaştığı kent olan drogheda'nın savaş armasında, türkler ve irlandalılar arasında bu olay sebebiyle kurulan tarihi bağlantının sembolü olarak bir ay yıldız bulunmaktadır. http://upload.wikimedia.org/…0px-drogheda-crest.png

  edit2: ay yıldızın bu hadiseyle alakası yokmuş, kökü ta 10. yüzyıla, aslan yürekli rişar zamanına uzanıyormuş. http://www.bookrags.com/wiki/drogheda
 • sultan birinci abdülmecid 25 nisan 1823 günü doğdu. babası sultan ikinci mahmud, annesi gürcü bezm-i alem valide sultan'dır. annesi gürcüdür. sultan birinci abdülmecid, babasının arzusu yönünde bir eğitim ve terbiye gördüğü için ıslahatçı fikirlere sahipti. batı alemine karşı hayranlık besliyordu. babasının vefatı üzerine, henüz 17 yaşında iken osmanlı tahtına oturdu. devletin ilerleyişi için avrupayi hayat tarzının ülke çapında yaygınlaştırılmasını istedi. saltanatının henüz dördüncü ayında ilan ettiği gülhane hatt-ı hümayunu sebebiyle tanzimat dönemi padişahı olarak şöhret bulmuştur.

  sultan birinci abdülmecid batılı yazarların takdir ve sevgiyle andıkları bir padişahtı. adil, merhametli, ıslahatçı, yenilikçi bir insan olan sultan birinci abdülmecid, çok genç yaşlardan itibaren içki kullanmaya başladı. 25 haziran 1861 tarihinde 39 yaşında iken istanbul'da veremden dolayı vefat eden sultan birinci abdülmecid, yavuz sultan selim'in türbesi yanındaki mezarına defnedildi.

  sultan ikinci mahmud, ölüm döşeğinde iken, osmanlı devleti'ne karşı ayaklanmış olan kavalalı mehmed ali paşa osmanlı kuvvetlerini nizip'te yenilgiye uğratmıştı. sultan birinci abdülmecid böyle karmaşık bir ortamda tahta çıktı. mısır sorunu, rus donanmasının hünkar iskelesi antlaşmasına uyarak istanbul'a gelmesi üzerine bir avrupa sorunu haline geldi.

  başta ingiltere, avusturya, prusya ve rusya olmak üzere avrupalı devletler, osmanlı devleti ile mısır valisi kavalalı mehmed ali paşa arasındaki mısır sorununu çözmek için bir konferans düzenlediler. avrupa devletleri mısır'da güçlü bir yönetim istemiyorlardı. kavalalı mehmed ali paşa'ya karşı osmanlı devleti'nin tarafını tuttular ve bu ortamda londra sözleşmesi imzalandı (1840).

  buna göre; mısır osmanlı devleti'ne bağlı kalacak, ancak yönetimi mehmed ali paşa ve oğulları yürütmeye devam edecekti. mısır 80.000 altın vergi ödeyecekti. suriye, adana ve girit tekrar osmanlı yönetimine bırakılıyordu.

  hünkar iskelesi antlaşması'nın süresi bitince, londra'da bir yeniden bir konferans düzenlendi (1841). toplantıya osmanlı devleti'nden başka rusya, fransa, ingiltere, prusya ve avusturya katıldı. konferansta alınan kararlara göre, boğazlarda egemenlik hakkı osmanlı devleti'ne ait olacak, ancak barış döneminde hiçbir savaş gemisi boğazlardan geçmeyecekti.

  bu antlaşma ile fransa ve ingiltere akdeniz'deki güvenliklerini sağlamış oluyorlar, osmanlı devleti'nin boğazlar üzerindeki kayıtsız şartsız haklarına kısıtlama geliyordu. rusya ise hünkar iskelesi antlaşması ile boğazlar üzerinde sağladığı üstünlüğü kaybetmiş oluyordu.
 • 1840 yılında ilk kağıt parayı bastırmıştır
 • 10 ocak 1856 tarihli ingiliz daily news gazetesinin haberine gore fransiz buyukelcisi thouvenel'den legion d'honneur (fransiz onur nisani) almis kisi. sanirim kirim savasiyla alakali olarak..

  (bu arada bu nisanin buyuk bir hac seklinde oldugunu da ifade etmeden gecemeyecegim)

  toren sirasinda bir de su konusmayi yapmis (gazetede ingilizce yazdigi icin ben de aynen aktariyorum):

  "i regard this precious insignia not only as a souvenir of the private friendship of his majesty the emperor, my august ally, towards myself, but also as one of the great results of the memorable alliance which is destined to consolidate for over those friendly relations which existed of old between the two empires. i am more touched by this mark of regard on the part of his majesty, for the reason that is the first foreign decoration which i have received, and that i receive it from the hands of so distinguished an ambassador.

  i firmly hope that my unceasing efforts to secure the happiness of all my subjects will be crowned with the desired success, and that my empire, henceforth one of the members of the great european family, will prove to the entire universe that is worthy to occupy an important place in the assembly of the civilised nations. turkey will never forget the generous sacrifices which her noble allies have imposed upon themselves in order that this great and happy result may be obtained.

  i shall write at once to the emperor to return him my thanks, but i ask you also, mr ambassador, to acquaint him with my sentiments."
 • vakti zamaninda protestan tebasi hakkinda vermis oldugu ferman'in ingilizce tercumesi 5 nisan 1851 tarihinde ingiliz daily news gazetesinde yayinlanmistir.

  mealen diyor ki:

  pek muhterem vezirim muhammed pasa. cok delikanli adamsin vesselam seni severim. bu ferman eline ulasinca bilesin ki, hristiyan tebamdan protestan olanlarin cok acilar cektigini goruyorum. bu guruh, diger hristiyan gruplardan ayrilmis olmalarina ragmen kendi dinleriyle ilgili meseleleri cozecek bir yapilari yok.

  eh benim imparatorlugumun sefkati, bu imparatorluktaki tum siniflara olduguna gore, iclerinden bir sinifin boyle sorun icinde olmasi hic yakisik almaz. hangi dini inanisa sahip olursa olsun, benim tebam huzur ve guvenlik icinde yasama hakkina sahiptir.

  bu nedenle, bundan boyle protestan tebami temsil edecek bir eleman belirleyeceksin. bu kisi polis bakanligina bagli olarak, bu kitlenin dini meselelerinden sorumlu olacak, dogum, olum, evlilik gibi idari islerini halledecek, protestan kitlenin dinlerini istedikleri gibi yasamalarina ve ibadetlerine yardimci olacak. herhangi bir sorun oldugunda da gelip babiali ile gorusecek.

  kisaca, dini olsun ya da olmasin, bu guruhun ibadetlerini istedikleri gibi yapmalari saglanacak.

  bu ferman eline gecince geregini yap.

  bu boyle biline. (tugra buraya)
  1267 yilinin mubarek muharrem ayinda yazilmistir (kasim 1850'ye tekabul eder)
  korunan istanbul sehrinde ilan edilmistir.

  -----

  (ingilizce tercumesinin orijinali)

  "translation of the firman of his imperial majesty sultan abd ul medjid, granted in favour of his protestant subjects

  to my vizier mohammed pasha, minister of police at my capital, the honourable minister and glorious counsellor, the model of the world, and regulator of the affairs of the community, who, directing the public interests with sublime prudence, consolidating the structure of the empire with wisdom, and strengthening the columns of its prosperity and renown, is the recipient of every grace from the most high. may god prolong his glory.

  when this sublime and august mandate reaches you, let it be known that,

  whereas, hitherto, those of my christian subjects who have embraced the protestant faith have suffered inconvenience and difficulties. in consequence of their not being placed under a separate and special jurisdiction, and in consequence of the patriarchs and primates of their old creeds which they have abandoned, naturally not being able to administer their affairs;

  and whereas, in necessary accordance with my imperial compassion, which extends to all classes of my subjects, it is contrary to my imperial pleasure that any one class of them should be exposed to trouble;

  and whereas, by reason of their faith, the above mentioned already form a separate community, it is therefore my royal compassionate will, that, by all means, measures be adopted for facilitating the administration of their affairs, so that they may live in peace, quiet, and security.

  let then a respectable and trustworthy person acceptable to, and chosen by themselves, from among their own number, be appointed, with the title of agent of protestants, who shall be attached to the department of the minister of police.

  it shall be the duty of the agent to have under his charge the register of the members of the community, which shall be kept at the police. the agent shall cause to be registered therein all births and deaths in the community. all applications for passports and marriage licenses, and special transactions of the community that are to be presented to the sublime porte, or to any other department, must be given under the official seal of this agent.

  for the execution of my will, this my royal mandate and august command has been specially issued and granted from my imperial chancery.

  hence, thou the minister above named, in accordance with the explanations given, will execute, to the letter, the preceding ordinance: except that as the collection of the capitation tax, and the delivery of passports, are subjected to specific regulations, you will not do any thing contrary to them. you will not permit anything to be required of them on pretence of fees or expenses, for marriage licenses, or registration.

  you will see it that like the other communities of the empire, in all their affairs and in all matters appertaining to their cemeteries and places of worship, they should have every facility and needed assistance. you will not permit that any of the other communities should in any way interfere with their rites or with their religious concerns, and, in short, in nowise with any of their affairs, secular or religious, that thus they may be enabled to exercise the usages of their faith in security.

  and it is enjoined upon you not to allow them to be molested an iota in these particulars or in any others, and that all attention and perseverance be put in requisition to maintain them in quiet and security; and, in case of necessity, they are permitted to make representations regarding their affairs through their agent to the sublime porte.

  when this my imperial will shall be brought to your knowledge and appreciation you will have this august edict registered in the proper department, and cause it to be perpetuated in the hands of the above-mentioned subjects, and you will see to it that its requirements be always executed in their full import.

  thus be it known to thee, and respect my sacred signet.
  written in the holy month of moharrem, a.h. 1267 (nov. 1850).
  given in the protected city of constantinople."
 • (bkz: abdülmecit)
 • çoğu devlet henüz telgrafın önemini bile kavrayamamışken, samuel morse'a mors alfabesinin icadı üzerine bir devlet nişanı veren sultan. mors alfabesinin dünyadaki ilk patent hakkını da kendisi almıştır. (bkz: samuel morse/#5014553)
 • hareminde 11 adet kadınefendi, 8 adet ikbal ve 3 adet de gözdesi olmu$tur.

  ayrıca (bkz: abdülmecit)
hesabın var mı? giriş yap