• kafayi siyirmis birtakim astronomun gokyuzunde ilk defa bulmak
  istecekleri patlayan yilzdiza denir
  bu elemanlarin astronomi ve bilimum uzay meslegi arasina "suprenova avciligi" die bir meslegi de wardir hani
 • evrenin gelişmesini tamamladığını ve artık daralmaya başladığını kanıtlamak için bazı bilim adamları 2 grup halinde ayrı istasyonlardan süpernovaların patlamalarını incelemişler..1. grup evrenin daralmadığını aksine hızla genişlediğini tespit etmiş.(ordan oraya nasıl varmışlar hayatta bilemem).hesaplamalarını tek tek bir daha gözden geçirmişler.sonuç yine aynıymış..2. grubu aramışlar,onlar da aynı sonuca ulaşmışmış.ağlayarak kaçmışlar..
 • novation'ın ürettiği süper bir synthesizer.
 • supernova patlaması sırasında açıga cıkan enerji bir saniye icin butun evrene yayılırmış
  (evren olmasada cok geniş bir alan)
 • daha once hic yasanmamis bir bosalma, bir orgazm anidir supernova.
 • güneş'den 1.4 kat ya da daha fazla kütleye sahip yıldızlar çekirdeklerinki tüm atomları demir'e dönüştürdüklerinde kütle çekim'e karşı koyacak füzyon enerjilerini de tüketmiş olurlar. kontrolü tekrar ele geçiren kütle çekim yıldızın çekirdeğini 100 milisaniye gibi bir sürede kendi üstüne çökerterek yıldızın kütlesi 2.5 güneş kütlesinden fazla ise bir karadelik 1.4 ile 2.5 güneş kütlesi arasında ise bir notron yıldızı meydana gelmesine sebep olur. merkezdeki atomların bozunmaları sonucu oluşan nötrinolar yayılarak nükleer tepkimelerin devam etmekte oldugu dış katmaları inanılmaz yüksek sıcaklıklara çıkartır uzaya doğru genleştirerek yıldızın patlamasına sebep olurlar. 1.6 milyar kilometre çapındaki yıldız patlayınca haliyle epeyce bir enerji yayar. öyle ki irice bir yıldızın patlaması bir hafta kadar irice bir galaksinin tüm ışığını bastırabilir.
  (bkz: yıldızların yasam dongusu)
 • supernovaların artıkları da gezegenimsi bulutsu olurlar genelde. (bkz: yengec bulutsusu)
 • bazen beyaz cücelerde dışardan kütle alarak 1.4 güneş kütlelik sınırı geçer ve elektron dejenerasyon kuvveti etkisi altında patlarlar. bu patlama da bir supernova'dır ve type i olarak adlandırılır. büyük kütleli bir yıldızın yaşamının sonu olan supernovalar ise type ii olarak anılırlar.
 • şiddetle patlayan ve bu patlama sonucunda parlaklığının bir kaç milyon katına çıkan yıldızlar. süpernova yıldızın etkin yaşamının sonu demektir. bu da süpernova patlamasının novadan farkını oluşturur.
hesabın var mı? giriş yap