• fazla çalışmak, sonra yorgun düşmek, sonra zıcmak...

  (bkz: overdose)
 • sporcularda, aşırı derecede sert antrenman yapılması sonucunda oluşan kronik vücut yorgunluğu ve psikolojik örselenmedir, overtraining de denir.sporcuların ve özellikle de antrenörlerin korkulu rüyasıdır, hem antrenman yapmak zorundasınızdır, hem de dozunu iyi ayarlamak.

  sürantrane olan sporcuya derhal rest* verilmeli, uyku ve beslenme metodları yeniden düzenlenmeli, sporcu psikolojisi de tez elden düzeltilmelidir.
 • sürantrenman, bir spor dalıyla ciddi olarak uğraşan herkesin başına gelme riski olan, büyük ölçüde de yaşanan bir durumdur. fiziksel ve psikolojik olarak görülür, sakatlanma riskini arttırır, ciddi bir sorundur.

  sebebi en basit şekilde, vücuda yeterli dinlenmeyi sağlayamamaktır. antrenman denilen şey, aslında belli kasların yıpratılıp sonra bu kasların dinlenme süresinde eskisinden daha güçlü bir konuma gelmesini sağlamaktır, eğer bu dinlenme periyodu vücuda verilemezse sürantrenman gerçekleşir.

  sürante olmamanın yolu, antrenman programını ve periyodizasyonu iyi kurmaktır. sadece bir haftalık bir programın vizyonu bir haftadır, oysa bir spor dalında gelişmek için mikro ve makro ölçekte planlamalar yapılır, işte sürantre olmamak için dinlenme sürelerini de hem mikro hem de makro ölçekte ayarlamak gerekir. misal haftada 5 gün antrenman ve 2 gün dinlenmeniz varsa, bir yıllık bir sürede de 11 ay antrenman 1 ay dinlenme uygulamanız gerek ki vücut kendisini toparlayabilsin (süreler kafadan atılmıştır tamamen).

  sürantrenmandan kurtulmanın yoluysa dinlenme ve çok iyi beslenme. buna ek olarak hafif yoğunlukta, rekreatif amaçlı başka bir spor da yapılabilir.
 • vücutta fazla laktik asit salınımına sebebiyet verip katabolik tepkimeyi tetikleyen antrenman..
 • her zamanki antreman programini akademik ya da calisma hayati kaynakli duzensiz sabahlamalarla harmanlayinca beter olur. zaten 2 saat uykuyla ne antremani allasen, yat zibar.
 • antrenman periyodunun genelde sonlarına doğru oluşan kronik (uzun süreli) yorgunluğun belirtisidir.
  yorgunlukta rol oynayan sebepler:

  kimyasal faktörler: kanda metaboliklerin birikmesi, laktik ve pirüvik asit, üre ve ürik asit v.b
  fizyolojik faktörler: su ve tuz kaybı, asetilkolin sentezinin bozulması, beslenme yetersizliği ve dengesizliği.
  psikolojik faktörler: korku, heyecan, üzüntü, isteksizlik ve bezginlik.
  çevresel faktörler: çok soğuk ya da sıcak iklim, nem oranı, gürültü, hava kirliliği, toz ve basınç.
 • gecen hafta yakalandigim rahatsizlik. adamin agzina siciyor resmen. asagidaki adimlari takip ederek siz de tecrube edebilirsiniz.

  vucut gelistirme yapanlar icin soyluyorum;

  1. oncelikle asiri havasiz bi spor salonu bulun. bodrum katinda olup havalandirmasi bok gibi olmali. normalde havasiz bi yerde 3-4 dk durunca alisiyorsunuz havasiz gelmiyor ama asiri sicak ve havasizssa boyle adapte olma durumu yok.
  2. en agir antremani yapin. yani bacak. squat tan girin front squat devam edin leg press falan yardirin. normalin 10 kati kadar terlediyseniz ilk asamayi olumlu atlatmissiniz demektir. normal bi antremanda sadece koltuk altlari biraz da sirti terleyen biri olarak antrenman bittiginde tisortumde kuru nokta kalmamisti.
  3. beslenmenize cok da dikkat etmeyerek yaklasik 20 saat sonra bi antrenman daha yapin. artik programinizda ne varsa. ustune bi de kosu yapin 20 dakika. oohh kebap.

  tebrikler siz de overtraining e yakalandiniz. sonraki 2-3 gunun keyfini cikartin.
 • bilinenin aksine bu duruma öyle 1 gece ya da 1 hafta da düşülmez.
  1 ay boyunca vücuda kaldırabileceğinden fazla yükleme yaparsanız, hiç dinlenmezseniz overtrain olursunuz.
  bu durumda 2 3 ay boyunca devam eder.
  örneğin dün koştunuz, bugün squat yapayım derseniz overtrain olmazsınız. ama squattan alacağınız verim %20 düşer. bunu 1 ay boyunca ısrar ile yaparsanız overtrain olabilirsiniz.

  olurda böyle bir salaklık yaparsanız kendinizi 2 aylık recovery sürecine tabi tutun 3 ay sonra aklı salim bir insan tarafından dizayn edilmiş program ile tekrar başlayın.
 • (bkz: overtraining)
 • uzun zaman devam eden fizyolojik ve psikolojik zorlanmalarin organizmada yarattigi kronik yorgunluk. caresi ara ara dinlenmeler ve iyilesme. stres ve negatiflikten uzak durma.
hesabın var mı? giriş yap