• ispanyolca "guneyli" demek ama bunun icin gelmedim bu basliga. konunun eksi yonu abd'deki meksika mafyasinin sureno diye bilinen mavi parcasi. 60'li yillarda kaliforniya hapishanelerindeki meksikali "gang" uyeleri kuzey kaliforniyalilar(nortenos) ve guney kaliforniyalilar(surenos) diye ayrismaya baslar. daha sonra sokaklara tasan bu ayrismayla 17-25 yaslari arasindaki meksikali gencler gang hizmetlerini sureno ya da nortenos birliklerinde yapmaya baslarlar.
    guneylilerin rengi mavidir. mavi bandana takarlar beyzbol sapkalarinin altinda... kutsal sayilari 13'tur. dovmelerinde ya da bolgelerindeki binalarin duvarlardaki graffitilerinde arap yada roma rakamiyla 13 yazarlar. 13 takintisinin sebebi alfabenin 13. harfi yani "m" harfidir. surenos'larin elbiselerinin ya da sapkalarinin bi yerinde "la eme" ya da "the m" yani "meksika mafyasi"nin "m"si bulunur.
    bakersfield' kentinin guneylilerle kuzeyliler arasindaki gayriresmi sinir oldugu iddia edilir. bakersfield'den guneyi surenos bolgesiymis. meksika'ya yakin olanlar bunlardir diyecem ama surenos'lar teknik olarak bir amerika-meksika siniri oldugunu bilmiyor gozukuyorlar. birgun bir halici ya da beyaz esya dukkani acmayi hayal ederler hep.

    mavi sever surenos'larin aksine nortenos catisi altindaki sokak cetelerinin mensuplarinin rengi kirmizidir. surenos'lardaki 13 takintisinin yerine bunlar da "n" harfinin alfabenin 14. harfi olmasindan dolayi 14 rakamini kullanirlar dovmelerinde ya da graffitilerinde. "n" nortenos'un n'si oldugu gibi bunlarin diger adi olan nuestra familia(ailemiz)'nin n'sidir. genelde uyusturucu isi yaparlar. biraz para yapinca gecmisine sunger cekip limon turunc isine girme hayali kurarlar. halbuki yazili tisort isine girseler cok para var.
  • ispanyol, latin çetesidir. hapishanelerde ortaya çıkmışlardır. meksika mafyasının desteğiyle barrio'lar yani mahallelerde aktif olmuşlardır. ana renkleri mavidir. cripsin, bloods'a düşmanlığı gibi düşmanları da nortenoslardır. bu hispanik çete üyeleri dodgerslıdır ve bu takımın ürünlerini kullanırlar. gettolarda kendini belli etme yolları da bir hayli değişiktir. 13, x3 gibi sembolleri kullanırlar. bazı üyelerde piramit şeklinde üç nokta biçiminde dövme de görülmüştür.

    son yüzyılda inanılmaz bir artış göstermişlerdir. şuan amerika'nın %15-16 gibi bir rakamın hispaniklerden oluştuğu göz önüne alınırsa bunun %10'u surenolardır. önümüzdeki yıllarda bu artışın %10-15 civarında olacağı tahmin edilmektedir ki çekirge sürüsü gibi çoğaldıkları anlamına gelir. yani suç oranını bayağı arttırdıkları düşünülürse amerikayı hiç hoş yılların beklemediğini söyleyebiliriz.
  • norteno'ların belalıları. kökenleri meksika ve salvador'a dayansa da california'nın neredeyse tamamında setler halinde hakimiyet süren çetelerden biri. çıkışı, hapishane çete/mafyalarından la eme'nin o zamanlar yeni yeni ortaya çıkan nuestra familia'nın sokaklara açılmasıyla kendilerinin de sokaklara açılma ihtiyacıdır. california'da olan diğer çetelere nazaran kendi aralarında beef durumu yoktur, bu onları nüfus bakımından hispaniklerin yoğun olduğu california'da diğer çetelerden bir iki basamak önde tutmakta.
hesabın var mı? giriş yap