• türkiye'nin en sert kahvesi olduğunu iddia eden kahveci.

kilogram başına 21.2 gr kafein varmış. anlamadığım bu oranla dünyanın en sert kahvesi olmalısın çünkü bunu iddia eden (bkz: black insomnia) 'da 17.5 gr var.

kendilerine sordum aaa evet demek ki dünyanın en serti bizmişiz cevabını aldım. e ben şimdi sana nasıl güveneyim?

edigo: güvenimi kazanan kahve üreticisi. attıkları mail ile kendilerini ifade ettiler ve haklılık payları var :), paylaşmada bir sakınca görmüyorum. siparişe devam...

not: bu entry hiç bir şekilde ticari amaç gütmemektedir. tamamen kahve tutkusu...

ömür bey merhabalar,

ekşi sözlükte güvensizliğinizi paylaşmışsınız o sebepten ötürü kendimi açıklamak istedim. black ınsomnia'nın her yerde gördüğüm açıklamalarında şu kadar ml kahve içinde şu kadar kafein var şeklindeydi, kaç gram kahve koyulduğu baristaya yönelik bir şey olduğundan çok sağlam bir matematiğe sahip değil atıyorum ben kahvesini çok koyarım 350 ml de 1000 gr kafein var da diyebilirim. benim bildiğim yüksek kafeinli kahve üreten black ınsomnia ve death wish coffee var ancak bunların haricinde uzak doğuda bilmediğim bir marka olma olasılığı da var. dünya'ya değil de sadece türkiye içinde satışlarımı gerçekleştirdiğimden dünyanın en güçlü kahvesi olarak bir nitelendirmeye girmedim ki bunda asıl amacım yanlış bir bilgi verip de güvensizlik sağlamamaktı.

ekte kafein testimin kağıdını görebilirsiniz kafein oranımız %2.12.

eğer sizde bir güvensizlik yarattıysak bu bizim ayıbımızdır, özür dileriz.

iyi günler
  • günde 2 litre civari içe içe tchibo, starbucks vs. kahvelerini yatmadan önce süt niyetine içecek kadar kafeine alıştığım için denemeyi düşündüğüm marka. ücretsiz kargo da cezbetmedi değil. atın ölümü arpadan, biraz daha yükselteyim kafein eşiğini.

edit: bugün elime ulaştı, tadı yorumlarda bahsedildiği gibi kötü gelmiyor, kafein etkisi kısmını gecenin ilerleyen saatlerinde yorumlarım*

aylar sonra gelen edit: toplam en az 2-3 kilo icmisimdir, uzun sure tuketince tadi normal kahvelerden kotu gelmeye basladi, kafeinin etkisi hissediliyor ancak ben kahveyi azaltmaya yanasmadigim icin carpinti yaptigi oldu, 5-10 bardak icmenizi tavsiye etmem ama gunde 1-2 bardaktan fazla icenlerin arada kafeine biraz boost vermek icin kullanabilecekleri bir kahve bence.
  • denemek istediğim ancak alıştığım tschibo, starbucks kahvelerinden daha pahalı olmasıyla düşündürmüş kahve çeşidi.

ayrıca, taft coffee ile ağırsağlam preworkout taft kahvesi'nin farkını anlayamadım. fiyatı aynı, açıklaması aynı. acaba sadece ambalajı mı farklı; yoksa biri sporcular için daha mı uygun?

edit: sadece ambalaj farkı varmış.
  • güzel bir ambalaj içinde bugün elime ulaştı. yanında verdikleri magnet ve stickerlar ince bir detay olmuş. yalnız ya paket tasarımında bir sıkıntı var ya ben açmayı beceremedim.

ayrıca ben kağıt filtre için çekilmesini istemiştim fakat kağıt filtre çekimleri benim alışık olduğumdan biraz daha kalındı. ben bir yanlışlık var sanıp telefon açtım, incelemek için fotoğraf istediler ve gerekli açıklamayı yaptılar. meğer starbucks, tchibo gibi firmalar düşük aromayı kompanse etmek adına çok ince öğütüyorlarmış. kendileri beni kırmayarak ince çekilmiş bir paket daha kahve göndermeyi teklif ettiler.satış sonrası destekleri çok samimi ve başarılı.

kahve konusuna gelirsek; gerçekten etkisini hissedebiliyorsunuz. her gün öğle vakitlerine doğru bir uyku bastırır sabah erken kalkmamdan mütevellit, bugün uykudan eser yoktu. yani diyeceğim o ki bir türk markası olmasına rağmen gayet kaliteli bir iş çıkarmışlar.
  • kargo paketi elime ulaştığı anda kafeinden kaşlarımı seğirtmeye başlayan kahve
  • reklam böyle bir şey işte. millet ciddi ciddi diğer kahvelerden daha kafeinli bir kahve olduğuna inanıp almış ve 'denedim valla öyle' diyor.

arkadaşlar öncelikle bu tamamen yalan haberiniz olsun. placebo'dan başka bir şey değil sizin yaşadığınız(ızı sandığınız şey).

bu kahve olsa olsa türkiyenin en koyu kavrulmuş kahvesi olabilir, ondan dolayı da evet sert bir içimi olur. daha doğrusu ha gidip asfalt yalayıp zift aroması alırsınız, ha çok koyu kavrulmuş bir kahve içip yine zift aroması alırsınız, ikisi de aynı şey.
    bi kere kahvenin kavrulma oranı arttıkça içindeki kafeini kaybeder. ne kadar çok kavrulursa, ne kadar koyu kavrulursa aslında o kadar az kafeine sahip olur. şimdi oturup kimya dersi vermeye gerek yok merak eden google amcasına sorsun zibil gibi bilgi var artık bununla ilgili. yani bu markadaki kafein mevzusu tamamen yalan dolan.
    ikinci olarak, eğer bir marka sert kahve satmayı tercih ediyorsa, gidip de arabica çekirdeklerini kullanmaz. kullanacağı çekirdek türü robusta olur, ki onun da en kalitesizini kullanır çünkü kömür olana kadar kavuracağı, hiçbir aroma vadetmeyecek bir kahve için neden daha pahalı olan arabica çekirdeklerini kullansın ki?
    merak eden arabica ve robusta arasındaki farkı da google amcasına sorabilir. ama arabicanın daha kıymetli ve pahalı, robustanın daha ucuz ve kıymetsiz olduğunu bilseniz bile yeter.

ha ben illa robusta seviyorum diyorsanız ona da eyvallah, olabilir. ama robustanın bari kalitelisini için içecekseniz. gidip de kafeini yüksek yalanlarıyla satılan bir kahveye para vermeyin.
    son olarak, ister arabica ister robusta olsun, bir kahveyi yağı dışına çıkacak kadar kavurduğunuzda elinizdeki tüm kahveler aynı olur. çünkü kahvenin asıl aroması içindeki yağındadır. ve bir noktadan sonra kahve maruz kaldığı ısıdan dolayı içindeki yağı bırakır (şimdi gidin ve elinizdeki taft paketinden bir avuç çekirdek kahve alıp bakın, evet o dışındaki parıl parıl parlayan şey kahvenin yağı, onu yüzünüzen nemlendirici olarak bile sürebilirsiniz, içmekten daha mantıklı bir hareket olur). bu kadar çok kavrulan bir kahve aynı zamanda içindeki enzimleri de yitirir, kavrulma sırasında gaz olup uçar hepsi (kafein bir enzimdir).
    'ee ne güzel yağı hala üstünde duruyor işte, demekki aroması da üstünde hala' diyecekseniz de demeyin, o yağın kahvenin içinde kalması lazım, dışında değil. dışına çıktıysa artık o yanıktır.

yani sırf bu son sebepten dolayı bile 'bilmem nerenin en kafeinli kahvesi' diye alıp içtiğiniz kahveden, gerçekten yüksek kafein aldığınızı sanmanız tamamen psikolojiktir. çünkü evet zift gibi kapkara, sert, acı bir kahve içiyorsunuz ve bu da size 'ne kadar sert olursa kafeini de o kadar fazla olur' diye düşündürüyor. ama yok öyle bir şey. bilimsel ve kimyasal olarak imkansız. bana inanmıyorsanız google amcaya sorun.

peki yüksek kafeinli kahveyi nereden bulacağız?
    valla bir tık daha fazla para vermek gerekiyor bunun için. kronotrop, coffee department, probador colevtiva ilk akla gelen markalar. bulunduğunuz yerde de butik kavurucular olabilir onlara da bakabilirsiniz. ama sonuç olarak içtiğiniz kahve ne kadar açık kavrum olursa, kafeini de o kadar yüksek olur. ayrıca tabi ki arabica cinsi tercih etmeniz gerekir (ki bu saydığım ve benzeri firmalar arabica kullanır).
  • geri dönüşü olmayan bir yol değildir.

lezzetsiz bir kahvedir, çay gibidir.

french press olarak demliyorum çay tadı veriyor ve bir kupadan sonra midem bulanıyor.
    4-5 kere sipariş verdim espresso makinesinde denediklerimden memnundum onun dışında söylemem gerekir french pressdeki yağından, çay gibi tadından hiç memnun değilim
  • (bkz: decaf) kahve için sitelerinde yapmış oldukları tanım güldürdü :)

decaf: kafein miktarı çeşitli işlemler sonucu azaltılmış kahveye denir. en iyi tüketme yöntemi çöpe dökmektir :)

hiç söylemiyorsunuz kargo ücretsiz olmuş.
  • keşke kargo olarak ptt ile çalışmasalar dediğim şirket.

tek başımayım ve taze kahve içmek istediğim için 250 gr lık söyledim ama kargoya 9 lira verdim.
    ee ne anladım ben bu işten? neden (bkz: kahhve.com) dan vermedim siparişi?
    neyse sağlık ve ders olsun.

büdüt: kargoya sabit ücret geldi, kahve severler; 5 tl.
    https://taftcoffee.com/
  • içimi çok rahat kahve. ama kafeini fena. tam ayarında kavrulmuş. kendimi kahveden anlamayacak kadar damaksız sanıyordum, değilmişim. tavsiye edilir.
hesabın var mı? giriş yap