• bir chuck mangione albümü
 • söz konusu dansı sergilemek zorunda bırakan hayvan, lycosa tarantuladır...
 • her hacettepe konservatuarı yıl sonu temsilinde orta 1 ler tarafından sahneye konan dans...seyredilirken yavruların tefe vurmaları bile başarılı karşılanır küçüklerdir başlarına gelceklerden habersizdirler...
 • the lounge lizards'ın voice of chunk albümünden bir tür "bu gece dışarı çıkıyoruz" şarkısı. pek oynak bir yapısı vardır. özellikle "we're kinda ugly, but we don't care" satırıyla saygımızı kazanmıştı zamanında. giyinme müziği yapmış idim ve hatta.
 • napoliye mahsus 6/8'lik, iki kisiyle yapilan oynak bir folklorik danstir.
 • ricci ve caliendo'nun da bunun üzerine besteleri bulunan ve mandolinle çalinan folklorik bir italyan/napoletan ezgidir.
 • 19 yüzyil kuzey bestecileri icin güneyi, özellikle ispanyol ve italyan folklörüyle tanisma ve ondan esinlenme dönemidir. canli, ritmik, hem melankolik hem neseli pacalar bir cok besteciye esin kaynagi olmustur.
  güney italya’nin canli, ritmik ve tipki bir ayin gibi oynanan tarantelle olarak da gecen bu dansi klasik müzik bestecilerince en yaygin kullanilan motifdir. adini güneydeki tarent sehrinden alan bu dans, tarantula örümceginin soktmasi ve bu zehirden kurtulmak icin yapilan son derece ritmik ve hizli bir dansdir.
  klasik müzikde ki örneklerinden en tipik olani friederich burgmüller in kisa eseridir. parmaklar piyanoüzerinde tipki bir tarantul örümceginin bacaklari gibi hareket eder, iyi planlanmis, ritmik, ic ice gecen canli ve soluklanan bölümleriyle dinleyicilere, neredeyse canliymis gibi bir izlenim birakir.
  dinleyeni de neredeyse piyano calmaya özendirir. bu yüzden cocuklar ve gencler icin hazirlanmis özendirici klasik müzik albümlerinin vazgecilmez parcasidir.
 • italyanların özellikle nişan ve düğün olmak üzere, doğumgünü ve benzeri tüm kutlamalarındaki coşma noktasını işaret eden, hep birlikte el ele tutularak yapılan hareketli dans.
  müziğine örnek olarak, (bkz: dany brillant) (bkz: dans les rues de rome)
hesabın var mı? giriş yap