• son haftalarda sozlukte gittikce daha sik gormeye basladigimiz bir davranis bicimidir. ne sozluge, ne tartisan yazarlara ne de ucuncu sahislara en ufak bir faydasi yoktur.

  isin ilginc tarafi bir gun rumuzunun alti savas alanina donen bir yazari, diger gun baska bir rumuzun altindaki lince katilmis, eline aldigi tasi atarken goruyoruz. bir diger onemli nokta da her turlu siyasi, sosyal gorusten sozluk yazarinin bu davranisa maruz kalmasi. tartismayi kisinin rumuzuna tasiyan yazar soyle demek istiyor aslinda "hey! benimle ayni fikri tasiyan kardeslerim! burada fikirlerine gicik oldugum birisi var. hedef gosteriyorum! bir el ativerin de sunu sindirelim, bir daha boyle seyler yazamasin". evet bu anlama geliyor, yoksa o yazar tartismayi neden asil basliktan alip da yazarin nickname'inin altina tasisin, degil mi? sozlukte cok degisik sosyal gorusten yazarlarin bunu yaptigini tekrar ediyorum, herhangi bir yazari savunmuyorum.

  sozlukte teror basliginda sunlar yaziyor: "insanları yıldırmak, sindirmek yoluyla onlara belli düşünce ve davranışları benimsetmek için zor kullanma ya da tehdit etme eylemi". iste sozlukte yazarin rumuzunun altina guruh halinde entryler girerek kin kusmak da bir tur tehdittir, zor kullanmaktir; amaci da o yazari sindirmek, yildirmaktir. yani bir tur teror estirmektir. sonucta ya daha uzun surecek kan davalarina yol acar, ya da o yazarin sozluge kusup sozlugu terk etmesine neden olur. bu da sozlugun tekduze ve giderek ortalamalasan bir topluluk olmasini saglayacaktir. tartismayi muarizin rumuzuna tasimayalim.
 • en sevdigim sey. bayiliyorum sunu yapmaya.

  bir bu, bir de "isim vermeden, tarif ile aradan laf sokayim" sark kurnazligini acik etmek. sevmelere doyamam.
 • bu biraz da şey gibi. ne gibi? böyle bok gibi giriyorum konuya ama olay şu şimdi. nickimize ait başlıklar arkadaşlık sitelerinden aşina olduğumuz profil (profile) kavramına çok benziyor. yani nickimize ait başlıklarda bizi tanımlayan bilgiler, rakı masasında ne kadar şahane olduğumuzu söyleyen arkadaşların yazdıkları, ya da fikirlerimizin ne kadar süper olduğu falan yazıyor. kimisi de günlük gibi kullanıyor. "bugünden itibaren radikal kararlar almış ve kabak kemane çalmaya başlayacak suser" gibi şeyler yazıyolar kendi başlıklarına.
  sonra yazarının birinin bir gün gözü dönüyor ve bir konu hakkında, insanların büyük bir çoğunluğunun düşündüğünün tersine agresif ya da tepki doğurtabilecek bir entry giriyor. misal eternal sunshine of spotless mind başlığına gidip "arkadaşım deli mi sikti sizi?bok gibi bir film jim carrey de götüm gibi oynamış,beğenenin amınakoyiiym" entrysini giriyor. sonra kutsalına ya da çok sevdiği bir şeye hakaret edildiğini ya da bok atıldığını düşünen bir çok insan aksini ispatlamak için mevzubahis başlıkta karşılık entryler giriyor. insanlar bununla yetinse ne güzel, ne ala. ama öyle olmuyor tabi. salak entryi giren yazarın başlığına gidip "bu ibne var ya böyle bir entry girdi, bu düşüncesi de çok yanlış, allah belasını versin düşüncesi de şu yüzden çok yanlış." tarzı bir entry girerek o başlığı okuyacak insanlara, nick sahibini tanımak isteyenlere "bakın bu böyle dallama birisi haberiniz olsun" ikazında bulunuyor.

  ha şimdi soracaksınız "kötü mü yani bu" diye. bilemiyorum uykum var şimdi yatıcam birazdan, ama şunu söyleyebilirim, işe yaradığı zamanlar olmuyor değil, malum entryi yazanı ya da onun gibi düşünenleri düşünmeye sevk ediyor,düşüncesini gözden geçirmesini sağlıyor bazen, rencide edici, kırıcı olduğu zamanlar da oluyor. nihayetinde şöyle nacizane bir tavsiyede bulunmak isterim sevgili sözlükçüler, take it easy maannn, hepimiz kardeşiz bu öfke ne diye?

  entrymin sonuna yaklaşırken "kötü bir olayı kınayan ibrahim tatlıses havası" yakaladığımın farkındayım, ve belirtmek isterim ki iş bu entryde yazdıklarım sözlükte bugün gerçekleşen ve hala devam eden tartışmadan bağımsızdır, yani bugün ki tartışma olmasa da aynı şeyleri yazardım, bunu da belirtiyorum ki nickime gidip ayıp şeyler yazmayın, zaten azcık bişey yazıyo onu da bok etmeyin diye. *
 • kusturan tavır. sanki umrumda olmayan senin yine umrumda olmayan başka biriyle derdin önemli bir şeymiş gibi... bu siteyi sadece kavga eden insanlar ve onların hayatını merak eden hayranları(!) falan okuyormuş gibi. bu ne egodur, ne ilgi çekme manyaklığıdır anlayamadım gitti.sonra da gülben ergen'e, hülya avşar'a bok at.
  senin de benimki gibi sadece 3 5 arkadaşının ilgisini çekecek ağız dalaşın , laf sokma yarışın çok lazım gibi... o kadar içinde tutamayacaksan özel mesaj at. bir de araya 3. şahıslar girip karşı tarafa düşmanlık, arkadaşına yalakalık yapmıyor mu midem kalkıyor.
 • bu da şahane bir eylem. öbür başlıkta cevap verip koca bir entry yazdırıyorlar, sonra ona cevap gelmiyor. günler geçiyor, haftalar geçiyor. bir bakıyorsun başlığına cevap gelmiş. o tartışmadaki konuya göndermede bulunulmuş. hem de yanında çeşitli küçük yumruklarla. hem bağlam falan da kalmamış zaten ortada. şahane değil mi!! çok zekice bence. hep yapın böyle :)
 • genel bir başlık belirlemek gerekirse aşağılık kompleksinin dışavurumu olduğunu söyleyebiliriz.

  “bakın ben bu insanı alt edemedim. dediğimi yapmıyor ve/veya lafımı da hayli yedim. üstüne daha iyi hamlem de yok. en iyisi ben bu olayı komple sözlük’te paylaşayım. bakarsın birkaç yancı da toplarım” düşüncesiyle yapılan ağır şekilde aşağılık kompleksi barındıran bir eylemdir.

  şu zamana kadar değil bir yazarın yazdığı bir entryi silmesini istemek, o veya bu şekilde girdiği bir entryi bile sorgulamamışımdır.

  yapmaya tenezzül etmeyeceğim bir şeyin benim üzerimde denenme girişimi hayli acılı sonuçlanabilir karşı taraf açısından.

  ayrıca bu nasıl bir manyaklıktır yahu “yazdığın entry legal ama sil”? pardon ama sen defolup gider misin yavaştan? ve ben bana böyle bir dayatmada bulunmaya yeltenen dangalağa hayli kibar bir yanıt vermişim. sonradan mesaj geçmişime dönünce fark ettim bunu da.

  ama bu omurgasız ne yapmış? daha önce nickaltıma girilen entrylerden güç alarak gitmiş nickaltımda ağlamış. ulan sen mi erkeksin ya? sen erkeğim diye dolaşma ortada, amipten farksızsın. yalnızca hüviyetinde yazan cinsiyet ve morfolojik özellikler yönünden göstermelik erkeksin sen, onun dışında amipten farksızsın.

  aklınca “bakın bu kıza daha öncesinde de çeşitli muhalif entryler yazılmış. istediğim entryi de silmiyor (yorumum: nasıl bir yüzsüzlükse), nasılsa mesajda tek bir hakareti bile yok ekran görüntüsü koyup destekleyemem. aklıma ne gelirse nickaltında sallayayım da insanlar üzerinde kötü bir intiba bıraksın” diye düşünüyor.

  sana söylendi ve tekrar yineliyorum: ebeveynin değil senin karşındakiler. ancak ve ancak aile üyelerine ağlaya zırlaya iş yaptırabilirsin. ben senin değil kaprisini çekmek o olmayan özgüvenini de iyice yerle bir eder, ayarlarınla oynanmış, alabildiğine rencide edildiğinle kalırsın bugünkü gibi.

  ve zaten normal yaşamında inisiyatif almak gibi bir lüksü olmayan eziğin de eziği bir insan müsveddesi olduğun için sana bu olay uzun bir süre yeterli olacaktır kendine gelmen açısından.

  hadi bakiyim koçum, kaybol şimdi…
 • sözlükte beyinsizliğinizle diğer insanları rahatsız ediyorsanız, sonunuz buna maruz kalmak olur.

  (bkz: these violent delights have violent ends)

  sözlüğün 10 sene önceki hali olsa ayar mağdurunun başvurduğu kimi yollar ifadesine ben de katılabilirdim ama son 4-5 senedir diğer insanları uyarmak için, onlara nasıl bir organizma ile tartışıyor olduğundan haberdar etmek için sözlükteki az gelişmişleri tag'lemek adına bu yöntemi kullanıyorum. daha fazla reklam geliri için sokaktaki insanı, her evine internet bağlatanı sözlüğe alacak kadar bayağılaşırsan içeridekiler de kendini korumak için böyle gerilla taktikleri geliştirirler işte. 15 senedir hesap isimleri değişiyor olsa da, ben hep buradaydım. eskiden inanılmaz salakça bulduğum bu stili, şu an sözlüğün vazgeçilmezlerinden biri olarak görüyorum. biriyle tartışmadan önce daha önce kimlerle neyi, nasıl tartıştığını incelemek vakit kaybına karşı çok güzel bir önlem.

  adamın ayakkabı numarasından düşük iq'su var, adamla ilgili bilgin olmadığından boş yere adama laf anlatmaya çalışıyorsun. nasıl bir beyinsizle iletişim kurmaya çalıştığını fark edince de adama değil, kendine ve harcadığın vakte kızıyorsun. zaman içerisinde özellikle inci sözlük etkisiyle sözlükte yarı özürlü bir yan kültür gelişti. bilgisizlikten gelen bir cesaret, mahalle karıları gibi tepkilerle haklı olduğunu el aleme gösterme endişesi, tartıştığı konu hakkında tek kelime edemediği yerde her türlü ad hominem sayılacak konuya girme karaktersizliği gibi iki sözlüğün ortak mutasyonu diyebileceğimiz kafada yazarlar türedi. meramınızı detaylı bir şekilde yazınca, uzun yazdığınıza dem vurarak, sizinle dalga geçtiğini zanneden tek hücrelilerle aynı başlık içinde bazı orospu çocukları kalıbıyla mı tartışacağız, ne saçmalıyorsunuz yahu siz? salağa salak olduğunu fark ettirmekten, fark etmişse tekrar hatırlatmaktan asla erinmeyin.
hesabın var mı? giriş yap