• yumurta mi tavuktan, tavuk mu yumurtadan çikarli konulari düşünürken, insanliğin bin yıllık meselelerini yeniden yeniden yeniden düşünmenin güvenli sıcaklığı içindeyiz. güvenli bir sicaklik çünkü insana saçmalama özgürlüğü veriyor; hata yapıp makineyi bozsan ya da yumurtayi kırsan da homeros gelip düzeltecek gibi bir rahatlık var bu seviyede. bu güvenli sıcaklık, yumurta ya da rahim ortamı zaten ayrica önemli. insan güvenli bir rahim ortami sunan adamlara ve kadinlara mi aşık olur, yoksa tersine tedirginlik içinde duygulari ayakta tutanlarla mi beraberdir konusunu ayrica düşününüz. yaniti bulamazsaniz kisa özgeçmişinizi, geçmiş ilişkilerinize dair bir kaç not ve son sevgilinizin aklinizda kalan son hatirasiyla ayni kapta çırpın, üstüne güzel görünsün diye biraz maydonoz ve hafif karabiber serpip fotoğrafini bana yollayin, bekliyorum..

ama konuya dönersek bu yumurta mi tavuk mu önce çikar konusunda bir kaç farklı teori var. birincisi, ki ben ona statik havva ana teorisi demeyi seviyorum, şu şekilde: bu güne kadar gelen bütün insanlık aslında havva anamızın içinde hazır ve nazir durumdaydı. yani hepimiz havva anamızın yumurtalıklarındaydık tavuklar dahil ve hep vardik ve zamanı gelen her civciv sırayla doğuyordu. böylece tavuklar hep bir ilk yumurtadan doğmuş oluyordu. nitekim komik değil, iki üç yüzyil öncesinden bilimsel bir teori bu, hatta latincesi bile var: ex ovo omnia! herşey yumurtadan gelir, en başta yumurta vardi gibi oku. hatta havva'nın icad edilmediği zamanlardan biraz daha eskisi zeus'lusu da var bunun. buyrun şurada zeus'u yumurta kirip türlü türlü canliyi serbest birakirken görüyoruz: http://www.cambridgefirst.co.uk/…xhibition_1_957417

yani iki üç yüzyil yil öncesine kadar herşeyin yumurtadan geldiğine inaniyorduk, tavuklarin esamesi okunmuyordu ve mikroskobun yeni bulunduğu 1600'lerin ilk çeyreğinden sonra uzun bir süre de bu yumurtaya bağlılığin şaşirtici bir şekilde devam ettiğini söylemek lazim. sperm keşfedildiğinde ise ilk akla gelen şey, yumurtanin nasil beslendiğiydi ve tabi tavuk yumurtalari spermle besleniyordu vs. ama hartsoeker'in şöyle spermin içinde çocuk olan kontra homunculus teorileri ve çok sevdiğim şöyle çizimleri de yok değildi. ona da şöyle buyrun: http://privatewww.essex.ac.uk/… hartsoeker 1694.jpg

yani tavuk mu yumurtadan çikar yumurta mu tavuktan gelir sorusunun yaniti, bu soruyu ne zaman sorduğunuza bağlıydi ve eskiden neyin kimden çikip kime girdiği şimdiki kadar mühim değilken yumurta esasti. yumurtayla tavuk arasindaki döngüde horozun lafinin bile geçmemesi ayrica şaşirtici bile değildi. üreyeceksiniz diye anlatiyorum, ama insanlık artık çok ilerledi, eğlenceli oldu, horozlar yumurtalar tavuklar, ayrica horozlar ve tavuklar arasindaki ilişkiler çok değişti.
    o gibi konulara da şuradan buyurabilirsiniz... http://www.cirquedusoleil.com/…/ovo/show/about.aspx

ayrica omlet yapmayi biliyorum.
  • herkesin en az bir defa cevabını aradığı ikilem. fakat günümüzde her yumurtadan ergenekon çıkmaktadır.
  • bilimsel olarak kanıtlanan yumurtanın tavuktan çıktığıdır. yumurtanın gelişebilmesini sağlayan bir proteinin ancak ve ancak tavukta olabileceği için önce yumurtanın oluşmasının imkansız olduğu söylenmekte. yani bir paradoksun daha sonuna geldik.

yumurta tavuktan çıkar.
  • cevabı çok basit olmasına ve esasen bu sorunun paradoksal bir tarafının da bulunmamasina rağmen bilimum arkadaş ortamlarinin hala en geyik sorularındandır.

el-cevap: yumurta tavuktan çıkar. tavuk yumurtadan çıkmaz zira yumurtadan çıkan şey tavuk değil civcivdir ki henüz bir tavuk olarak kabul edilmez kendisi.
hesabın var mı? giriş yap