• debe editi: deprem bölgesindeyim yardımlar çok azaldı (bkz: 27 mart-3 nisan deprem bölgesi acil ihtiyaçları)

ben öğretmenim 25 yaşıma kadar okuldu dershaneydi yazları hariç para kazanamadım şu an 14 bin maaşım var.

abilerim 15 yaşından beri çalışıyor belki de daha küçük yaşta başladılar şu an şoförlük yapıyorlar ortalama 20 bin maaş alıyorlar mesai felan 30 bine yaklaşıyor doğal olarak benimle dalga geçiyorlar, bizim bu duruma düşürülmemiz hoşlarına gidiyor , o yüzden hepsi ölümüne tayyipçi

ailesinin yanında yaşayan a101 çalışanı 11 12 bin alıyor inşallah daha çok alırlar hak ediyorlar. muhtemelen başka şehre atanacak öğretmen 14 bin alıyor kira, okula ulaşım, mutfak, kıyafet vb masrafların arasında boğuşuyor. hep öğretmenden bahsediyorum ama doktorlar hariç tüm memurlar aynı durumda. sırf kiraya maaşın yarısı gidiyor

allah daha çok versin ama eğitimin liyakatin okumanın bu kadar değersiz hale getirildiği başka bir dönem yoktur herhalde
  • artık gerçekten bu iş çığrından çıktı.

asgari ücrete 6 ayda bir yüksek yüksek yüksek zam yapılıyor. asgari ücret üstü alan kişiler bu zamları alamıyor. memurlara da bu zamlar verilmiyor. sonuç olarak ülkede herkes asgari ücret düzeyine çekildi resmen. az bir kesim asgari ücret üstü kaldı o kadar, onları da çekiyorlar.

böyle giderse kimse kirada bile oturamayacak. şöyle düşünün.

asgari ücret 5 bin tl olsun sizin maaşınız 10 bin tl olsun. siz büyük ihtimalle biraz daha iyi bir işte daha iyi bir pozisyondasınız (asgari ücretli bir işe göre) şimdi bütün hayat giderleri büyük oranda o 5 bin tl ücrete göre belirleniyor ve siz yine bir şekilde kirada idare ediyorsunuz. ama sonra asgari ücreti 10 bin yapıyorlar. sizin maaşınız da 12 bin oluyor. işte o saatten sonra hem o asgari ücretli geçinemiyor hem de siz geçinemiyorsunuz. böyle bir sistem akıl alır gibi değil.

asgari ücretli çalışan ordusu yaratıp herkesi aynı yaşam standartlarına mecbur ediyorsunuz. bütün emeklilere benzer paralar vermeye başlıyorsunuz. bu ülkede kim çalışmak ister? çalışmanın karşılığı ne, bir insan neden vasıf gerektiren işte kafa patlatsın türkiye'de?
  • asgari ücrete yüksek zam yapılır. memurlar da asgari ücret gibi ekonomik şartlara uygun zam isteyince "siz temmuzda da zam alıyorsunuz, asgari ücret senede bir kere artıyor" denir.

böyle diye diye 3. sene* asgari ücrete hem memurlardan yüksek hem de ek zam yapılmış olacak!
  • bakan tarafından , yapılacağı açıklanmıştır.

biz gidersek zam mam alamazsınız tarzı bir açıklamaya benziyor sanki. link

yalnız şimdi 3 ay kala yapılan bu açıklamayla bile piyasa bu zammı fiyatlamaya başlar, olan sabit gelirliye olur.
  • hala bu zamma nasıl yeterli diye kızıyorsunuz, nasıl geçinsin diyorsunuz...

kardeşim asgari ücretli kişi bir sike yaramayan, vasıfsız adam maaşıdır.

okumamış, uzmanlığı olmayan adam maaşıdır. part time maaşıdır.

bu bomboş profil neden ürüyor neden ayrı eve çıkıyor da ben nasıl geçinecek derdine düşüyorum?

sorun bomboş olmayıp da bu paraya çalışıyor olmanız salak herifler bu nasıl bir kabullenilmişlik?
  • bu gidişle sadece işçi değil asgari ücretliler de geçecek bizim maaşı.

kamu mühendisi :/

edit: mühendis maaşı en az 32 bin lira olmalı.
  • başladılar yine üç ay önceden konuşmaya. dolayısı ile üç ay boyunca fiyat artışları tetiklenmiştir.

sırf oy için ülkeyi ne hale getiriyorlar inanamıyorum.
    eleştirim hem iktidara hem muhalefete.
    muhalefet iktidarı gazlıyor, iktidar da seçim telaşıyla fazla fazla zam yapıyor.
    sonra bütün ülke asgarî ücrette eşitleniyor maalesef.
    anlaşılan o ki aynı hatalara devam...

seçimden sonra ülkenin halini düşünemiyorum. ekonomiyi ayağa kaldırmak için çok canlar yanacak. şimdi bol keseden verilen paralar nasıl geri alınacak, fakir fukara neler yaşayacak göreceğiz.

edit: düzeltme.
  • emekliye ne verdiler, memura işçiye ne verdiler, asgari ücret ne oldu, en düşük ücret, seçim öncesi kime ne verecekler vs. vs.

bol keseden sallayıp duruyorlar.
    zaten dipteki ekonominin içinden geçip, bombayı kılıçdaroğlu'nun kucağına atacaklar.

bugün ülkenin en büyük banknotu olan 200 tl, matiklerden 20 tl. gibi adeta fışkırıyor. bozdurdun mu bitti gitti. hem de hepsi gıcır gıcır, yeni son baskı.

çok değil tedavüle ilk çıktığı 1 ocak 2009 yılında 130 dolara karşılık gelen 200 tl'lik banknotun bugünkü dolar karşılığı sadece 10.5 dolar ediyor. 110 dolar 13 yılda erimiş gitmiş.

bizim halk da bana vermedi, ona çok verdi diye ağlayıp duruyor.
    batıyoruz millet batıyoruz, bunu ne zaman nasıl göreceksiniz? imla.
  • aga parada gözümüz yok ziktir olun gidin artık ağzınız diliniz para mk sizi doyuramadık çeyrek asırdır.
  • çok bile olan zamdır.
    millet 8500'den memnundu. hiç zam yapılmaması gerekirdi.
    ülkemiz için hepimiz fedakarlık yapmalıyız.
    yeter ki ülkemizde huzur olsun, barış olsun, bayrağım dalgalansın, ezanlar susmasın.
    (bkz: ironi)
hesabın var mı? giriş yap