• dolarizasyonun azalması durumudur. yerel para biriminin dövize kaptırdığı asli görevlerini tekrar yerine getirmeye başlaması, yerel para birimi kullanımının döviz kullanımı aleyhine artmasıdır. döviz cinsi yatırımların toplam yatırımlar içindeki payının azalması bu sonucu doğuran bir etkendir. örnek olarak önceleri evini çok güvendiği bir para birimi olan nikaragua kordobası bazında kiraya veren ev sahibinin, kira bedeli için yeniden liraya dönmesi öncesinde içinde bulunduğu psikolojik durum verilebilir.
  • 2006 itibariyle yuksek reel getirilerin tetikledigi buyuk portfoy giri$leri piyasada mb tarafindan rezerve cevrilmeye devam etmekte.. tl bu baglamda a$iri degerini koruyor ve turkler de dolarlarinin artik degerlenmeyecegini anlayarak tl bazli yatirimlar yapmakta.. bu yuzden ali$ik olmadigimiz $ekilde ters dolarizasyona devam edilmektedir. nereye kadar? ilk buyuk kriz ve devaluasyona kadar..
  • turk yatirimcilarin portfoylerindeki dolar bazli yatirim tutari %50'nin uzerinde seyrederken, gun itibariyle %25'lere du$mu$tur, ki tarihimizdeki dolar tutarken ters dolarizasyona gidilme konusunda bir rekordur sanirim bu.
  • (bkz: dolarizasyon) işleminin tersidir. yani bir ülke vatandaşlarının parasal işlemlerinde, yatırımlarında döviz yerine kendi ülke parasını kullanmaya başlamasıdır.
    son dönemde ülkemizde dolarizasyon özellikle kurların artması ile çok arttı, vatandaşların döviz hesapları rekorlar kırdı. bu da kurların daha da artmasına sebep oldu. şimdi kurları düşürmek için faiz artırımı gibi yollarla ters dolarizasyon hedefleniyor. kurların 8,50 seviyelerinden en son 7,05 seviyelerine gelmesi ile vatandaşların dövizlerini bozdurmaya başladığı yani ters dolarizasyonun başladığı söyleniyordu. fakat habertürk'ün haberine göre vatandaş dövizleri tutmaya devam ediyor, kıpırdamıyormuş. bozdurma falan yokmuş ortada.
    şayet bunu anlamak güç değil. mesela dolar kuru 6 kasım 2020'de 8,52 ile tarihi zirveyi görüp 3 gün sonra 8,06 bir 3 gün daha sonra 7,68 görmüş. vatandaş nasıl kıpırdasın, büyük ihtimalle herkes maliyet 8'e yakın veya üstü yakalandı, bir anda aşağı gidince de bozduramadı. şimdi kim zararına bozdurmak ister? olması gereken 1 haftada kurların %10 aşağı inmesi değil, yavaş yavaş dengeli bir şekilde indirilmesi idi. bu durumda ters dolarizasyon biraz zor gözüküyor ama imkansız değil.
  • iyi de doları vatandaş bozduruyorsa kim topluyor?

    aldığım deterjanın fiyatının, indirim etiketiyle değil, kalıcı olarak yüzde 40 inmesi durumunda benim de destekleyeceğim, reklam kampanyası.
hesabın var mı? giriş yap