sorunsallar (1)
 • bir yunan erkek ismi
 • soyad da olabilir bittabii.
 • ilk olarak 1973 yılında iron man in 55. sayısında tanıtılan ve marvel dünyasındaki en güclü mutantlardan biri olan karakter.
 • kendisi mutant değil, yarı tanrıdır.

  (bkz: titan)
 • ölüme aşıktır. ölümle beraber olabilmek için kendi ırkını yok etmeyi, tüm yıldızları söndürmeyi göze almıştır.
 • --- spoiler ---

  the avengers'ın ana cast sahnesinden sonra ortaya çıkan, the avengers takımın gelecekteki düşmanı. sahnede loki'ye orduyu veren ve adını bilmediğim şey thanos'un koltuğunun arkasında diz çökmüştür ve "insanlar asi, mücadeleci" minvalinde laflar söylemektedir. sonra "dünya'ya saldırmak ölüme davetiye çıkarmaktır," gibi bir şey der. ölüme* aşık olan thanos kafasını çevirir ve yalnızca gülümser.

  --- spoiler ---
 • ismi, yunan mitolojisindeki thanatos'tan gelen bir titandır. çocukluğu süresince ''nihilizm'' ve ''ölüm'' kavramları arasında gidip gelen birisi olurken zaman içinde yeteneklerini ve gücünü keşfedip birtakım biyonikler ve bunun yanında mistisizm kullanarak en güçlü titan olmayı başarabilmiştir.

  ''titanian eternals'' olarak bilinen '' race of superhumans'' ın bir üyesi olan thanos, kendisi gibi sonsuz yeteneklere sahip olan diğer titanlardan farklı olarak, miras - kalıtım - yoluyla edindiği biyonik amplifikasyon, mistisizm ve ölüm gibi nosyonlara karşı duyduğu hayranlıktan ötürü korku duymayan gerektiğinde telafisi olmayan hatalar yapabilen ve riskler alabilen bir karakterdir. insanötesi gücü ve dayanaklılığı sayesinde çok büyük miktardaki bir kozmik enerjiyi bile emip yutabilen birisidir ki, bu da ona sonsuz bir hayat vermesi ve onu ölümsüz bir karakter yapması için yeter de artar bile. dolayısıyla yaşaması için oksijene dahi ihtiyaç duymaz. telepati, madde manipülasyonu ve telekinesis (düşünce yoluyla maddeleri hareket ettirebilme yeteneği) gibi muazzam yetenekleri sayesinde hiçbir yüksek teknolojik cihazlara ihtiyaç duymaksızın zamanda ve evrenler arası yolculuk yapabilmektedir. uzayda uçabilir ve yıldızlararası mesafeler kadar teleport olabilir. tüm bunlarla birlikte ''titan savaş sanatı'' sayesinde yakın dövüşte de oldukça başarılı bir karakterdir.

  e, böyle yüce duygulara sahip bir adamın aşık olamayacağını düşünüyorsanız, yanılgı içinde olduğunuzu belirtmek isterim. zira kendisi, mensubu olduğu 'eternals'' ırkının karşı takımında yer alan ve soyut bir varlık olan mistress death'e aşık olmuştur. öyle ki, thanos, kendi soyundan olan milyonlarca titanı öldürerek bu varlığın bir şekilde dikkatini çekip onu etkilemek istemiştir. böylelikle thanos, marvel evreninde ilk savaşını da vermiş oldu.

  son olarak kendisi bir uzaylı olduğuna göre uzaylıların o ünlü teknolojisinden yararlanmadan olmaz. aynı zamanda thanos, insan ötesi aklı sayesinde göksel varlıklara (uzaylılara) özgü muazzam silahlara da sahip bir titandır. dünyadaki modern bilimi aşan ve bundan oldukça ileri bir teknoloji ve bilime sahiptir. kendisi aynı zamanda bir stratejist ve kaptandır. öyle ki, hareket üssünde ''sanctuary ii'' isimli bir uzay gemisi vardır.

  bu koca adamı, önümüzdeki senelerde ''the avengers'' yapımının devam filminde görmeyi umuyoruz. zira the avengers'ın son sahnesinde rol alarak bu durumun habercisi olmuştur. bakalım the avengers üyelerine karşı tüm bu yeteneklerini ve gücünü kullanabilecek mi?
 • 2012 yapımı the avengers filminde yazılar geçtikten sonra çıkan kısımda kendisini damion poitier canlandırmıştır

  bu durumda gelecekte bu ekiple ya da en az birisi ile kapışacağı kesin.
 • doğrudan avengers 2'de yer almaması iyi oldu sanki. guardians of the galaxy filminde, infinity stones ögesi üzerinden avengers 3 ile aralarında bir bağ oluşturulabilir. gönlüm, bir yandan avengers 3'te yer almasını; diğer yandan almamasını istiyor. zira 3. filmde civil war serisi temel alınırsa avengers, gerçek anlamda bir başyapıt olabilir. üstelik avengers 3'te rol alsa, ınfinity gauntlet'ı kullanan bu denli tanrısal ve ikonik bir gücün karşısında kim durabilir? galactus dahi, kozmik enerjiyi yok etmeye kadir değildir. kanımca, kendisine atfedilen bütün güç tanımları, anlatımları bugüne kadar ifade edilen sınırların en uç noktasıdır. kendisi, muazzam bir güce sahip olmasının yanı sıra aynı zamanda bilge ve hakim birisidir.

  ''there is only one way to stop thanos from achieving his mad goal. you will have to kill my son.'' babası a'lars.

  bu yüzden, the guardians of galaxy ve şayet yer alırsa avengers'taki rolünü oldukça merak etmekteyim. film ekibinin, böyle bir karakterden yararlanacağına göre umarım makul düşünceleri vardır.

  tabi herşeyden öte yukarıdaki sorumun - özellikle crossover çizgi roman evreninde - elbette bir cevabı vardır. siz ister galactus; ister başka bir karakter, deyin; benim nezdimde thanos'a meydan okuyabilecek yegan güç, allfather, almighty odin'dir. bu iki karakter, marvel evreninde hiçbir zaman karşı karşıya gelmedi; lakin thanos'a karşı, oğlu the odinforce, rune king thor ile olan düetlerini merak etmiyor değilim.

  son olarak the guardian of galaxy filminde josh brolin tarafından seslendirileceğini belirtelim.
 • aşağıdakidir..

  http://www.youtube.com/watch?v=71mpmk1uebs

  sahne, guardians of the galaxy filminden alıntıdır.
hesabın var mı? giriş yap