• enterprise ikinci sezon yirmi altıncı bölümünün adı.
 • syfy'ın onay verdiği yeni bilim kurgu dizisi. game of thrones'un uzayda geçen hali şeklinde tanımlamalar yapılıyor. syfy'ın en iddialı dizisi olacağı yönünde söylentiler var. 10 bölümlük onay almış.
 • trailer'i düşmüş

  çoğumuzun fantezisi olan "yerçekimsiz ortamda seks nasıl olur?" konusuna da değinmişler gibi görünüyor vidyoda.*
 • umut vadeden yeni bir bilimkurgu dizisi. bekleyip gorecegiz..
 • 3 kitap olarak planlanan ama şu an 5. kitabı çıkmak üzere olan bilim kurgu serisi ve evreni.

  anlatılan hikayenin politik arka planı oldukça detaylı, saçmalıklardan epeyce uzak, karakterlerin yaptıklarının toplum üzerinde etkisi çok fazla. kullanılan teknolojiler 200 sene sonra olası görülen türden. dedektiflik, romantizm, 2 milyar yıllık gizem, ayrımcılık, açgözlülük, suç ve terörizm gibi hikayeyi temellendiren konuları oldukça güzel işliyor seri. karakterler zamanla gelişiyorlar, seçimlerinin etkileri, kaybettikleri, üzüntüleri kişiliklerini de değiştiriyor.

  dizi olarak da oldukça umut vaat ediyor, kitaplardaki karakter derinliği diziye aktarılabilirse müthiş iş çıkarmış olurlar.

  çıkmış olan kitaplar:

  (bkz: leviathan wakes)
  (bkz: caliban's war)
  (bkz: abaddon's gate)
  (bkz: cibola burn)

  haziran 2015 itibari ile planlanan:

  (bkz: nemesis games)

  not:
  favori adamımız dedektif josephus miller, diğer karakterler onun yanında epeyce yavan kalıyorlar.
  şimdilik boş bkz olarak dursun (bkz: josephus miller).
 • syfy'ın yeni gözbebeği dizi. fragmanı itibariyle pek gelecek vadetmiyor. fakat hep birlikte izleyip göreceğiz.

  zamanında heroes'un tutmasının sebebini zannediyorum yapımcılar bilerek ya da zorunlu nedenler dolayısıyla gözardı ediyorlar. aynı sebep got'un da tutmasının birebir sebebi. birbirinden son derece bağımsız hikayelerin, bir şekilde bir yerde birbirine bağlanması yanında, bunların hepsinin ayrı olarak işlenmesi, yani çeşitlilik, izleyicide bir gerçeklik hissi uyandırıyor. bu denli büyük oyuncu kadrosu ya da mekanın masraflarının altından kalkamayacak sermayelerde ise muazzam bir senaryo olması gerekiyor -ya da çok dikkat çekici bir oyuncu başarısı-(senaryo kısmına oz, lost, prison break ya da breaking bad verilebilir.) bu da pek karşılaştığımız bir şey değil.

  bu klasmanda şüphesiz en başarılı dizi bsg idi. o da tek ve ortak bir alanda geçmesine rağmen, son sezona kadar bizi cylonların hangisi olduğunu söylemeden diziye ağlı tutabildi. fakat bu da bsg özelinden çıkarılırsa gayet can sıkıcı olabiliyor. sürekli bir gerilim, böyle sürekli bir merak... "aaa...başlarım ama haa..." diyerek diziyi bırakmak sadece bir an meselesi haline dönüşüyor.

  aynı sebepten, dizi beklenenden fazla ilgi görünce mecburen, bir süre sonra, bir yerde senaryo ve karakterler birbirine bağlanmak zorunda kalıyor. işte sıçış da tam orada başlıyor.(bkz: heroes) kendini fazlaca tekrar etmesi vb.

  ben bu kaderi bu yıl supernatural'ın da yaşayacağı kanaatindeyim. hoş, ben de seviyorum izlemeyi fakat artık çok fazla kendini tekrar eden bir hal aldı. ya diziye bir son verilmesi gerekiyor ya da yeni bir soluk-nasıl olacaksa artık- getirilmesi gerekiyor.

  neyse... benim eyyorlamam bu kadar... umarız bizi şaşırtır da güzel bir bilim-kurgu izleriz.
 • ilk bölümü itibarıyle syfy bizlere yeni bir battlestar galactica deneyimi yaşatacak gibi duruyor normalde yapımları ucuz yollu olan kanal bu sefer dersine çalışmış...
 • umut vaat eden bir başlangıç yaptı yapmasına da, uzaydaki game of thrones şeklinde servis edilmese daha iyi olurmuş aslında. jenerik müziğinde bile bir öykünme var gibi hissediliyor bu servis şeklinden dolayı. oysa hikaye bambaşka, tür bambaşka, işleniş ve karakter yapıları da bambaşka -görünüyor şimdilik-. ne alaka got ile yani.
  kitap uyarlaması olması dışında bir benzerlik göremedim açıkçası.

  her neyse, sunumdaki bu -görece- hatalarını satış psikolojisine verip görmezden gelirsek; ilk bölüm itibarı ile bilimli-kurgulu, uzaylı-savaşlı gayet izlenebilir bir dizi havası yarattı. kitabı da okunur bunun. haydi bakalım...
 • gercekcilik unsuru oldukca iyi adapte edilmis diziye, hani o yuzyilda olsak siritmaz gibi hem teknoloji hem de insan davranislari.

  bu cizgide devam ederse izlenebilir; ama bir battlestar galactica asla beklenmemeli. arka plana dikkat ederek, sonradan toparlayamayacaklari kadar detaylandirmazlarsa tutar diye dusunuyorum.
hesabın var mı? giriş yap