• ilk bölumunu izledigimi dizidir. ilk bolume gore benim sorum şu; walt frazier dallamasi sonradan hic utandin mi ?
  • şu sadece benim mi aklıma geliyor?

(bkz: the last dance for lance vance)

hey gidi günler be...
  • jordan basketbolseverler için bir ilah. bu belgesel de onun kutsal kitabı.
  • --- spoiler ---

"michael istinasız her maça son maçıymış gibi çıkardı, çünkü seyirciler arasında onu hiç izlememiş birilerinin olduğunu bilir ve bundan güç alırdı..."

--- spoiler ---

'nasıl michael jordan olunur'u özetleyen en iyi cümle olabilir. müthiş.
  • --- spoiler ---

türkçesiyle "son dans", 2020 abd yapımı belgesel dizi. 1 sezon ve 10 bölümden oluşan yapım, efsanevi basketbolcu michael jordan'ın kariyerini ve chicago bulls'la kazandığı şampiyonlukları konu almaktadır. jason hehir tarafından yönetilen yapım, özellikle bulls'un ve jordan'ın 6. ve son şampiyonluklarını kazandıkları 1997-1998 sezonuna odaklanmaktadır. bu hususta, kuşkusuz, bu dönemde yapılan ve ilk kez yayınlanan çekimlerin olmasının da etkisi büyüktür. ayrıca michael jordan'ın günümüzde verdiği röportajlar ve o dönem chicago bulls franchise'ında yer alan birçok ünlü isim de (coach phil jackson, genel menajer jerry krause, scottie pippen, dennis rodman vs.) belgeselde yer almaktadırlar. gerçekten heyecan verici iyi bir iş olmuş. son olarak, yapımın imdb.com puanı 9,7/10.

konusu
    1997-1998 sezonundan yayınlanmamış görüntülerle dolu bu belgesel dizisi, michael jordan'ın kariyerinin ve 1990'lardaki chicago bulls'un eksiksiz bir öyküsünü anlatıyor.

netflix resmi sayfası - https://www.netflix.com/tr/title/80203144

imdb.com - https://www.imdb.com/title/tt8420184/

wikipedia - https://en.wikipedia.org/…st_dance_(2020_tv_series)

trailer - https://www.youtube.com/watch?v=chlwz7ysrb4

--- spoiler ---
  • alıp götüren bir belgesel. goatlık neymiş görsün artık yeni yetmeler.

--- spoiler ---

what time is it? game time!

--- spoiler ---
  • belgeselin ikinci bölümünde pippen olayına odaklanılmış ve iyi de olmuş. takımın sahibi bile o kadar uzun kontrat yapmamalıydı diyor, pippen ise sakatlanırsam böyle bir parayı bir daha alamayacağımı düşündüm diyor ki ailesinin çok fakir bir geçmişinin olduğu da ortada, burada riskler ve bunları karşılamaya çalışan bir insanın verdiği karar var. pippen demek istiyor ki ilk sene sakatlanırsam 2-3 yıllık bir kontrat ile bir daha asla bu paraları alamam ama benim bakmam gereken büyük bir ailem var, onlar için risk almamalı ve en uzun kontratı almalıyım diye düşünmüş. burada belki menajeri onu güzel yönlendirmemiş olabilir ama ailesinin geçim derdinden gelecekte daha çok kazanacağını değil de şu anda garanti parayı düşünmüş de olabilir. bu çok doğal bir insani durum.

sonrasında yaptıklarının ise bir karşılık olduğunu bilmek gerekiyor. sakatlığı için yazın ameliyat yerine sezon açılışı beklemesi falan hepsinin sebebi gm'in onun için takas teklifleri ile ilgilenmesi ve pazarda bir ürün olarak satılmasına karşılık geliştirdiği bir tepki. çok doğal bu da. adam düşünüyor ben bu takımın en iyi ikinci oyuncusuyum, hatta prime zamanlarında en büyük şanssızlığı belki de jordan ile aynı takımda olduğu için hep geri planda kalmak olmuş bir basketbolcu, zaten içinde o hak ettiği değeri asla görememe hissi ile yaşıyor üstüne adamı pazarda değerli iken takaslamaya çalışan bir yönetici ile uğraşıyor. bunların sonucunda yapıyor o sezon yaşadığı her şeyi, bu da çok doğal bir durum. ben pippen'i genelde hep robotik hareketleri olan jordan yancısı birisi olarak düşünmüştüm görüyorum ki aslında hepimiz gibi bir insanmış.
  • evin antresindeki iki kalorifer borusunun arasına sıkıştırılmış plastik potaya yapılan ters smaçları, o smaçlar sırasında kafanın habire bir yerlere çarpmasını, bahçeli adnan ötüken parkındaki kan ter içindeki 2-2 veya 3-3 tek pota maçları, ortaokul-lise takımındaki pestil çıkartan antremanları, nba action’ı, sabaha doğru saat kurulup izlemek için kalkılan play-off maçlarını akla ışık hızıyla getiren mükemmel espn belgeseli.
    90larda çocuk-genç olup basketbola en ufak ilgi duyan birinin izleyip duygulanmaması mümkün değil.
    şu içinde bulunduğumuz saçma sapan, iç karartıcı salgın günlerinde 90ların ne de güzel olduğunu bir kez daha gösteren bu belgesel için teşekkürler espn, netflix ve herşeyden önce tabi ki bulls.
  • yeni bölümlerin yayınlanmasına hala 5 gün olan belgesel.
    spor belgeseli izlemeyi sevenler için çok zevkli, hele michael jordan döneminde bilinci açık olmayan nesiller için karantina günlerinde aranan kan.
    jerry krause paralel evrendeki aziz yıldırım olabilir mi? ben bayağı öyle hissettim izlerken.
  • az önce ilk bölümünü izlediğim ve -bitmemesi için- ikinci bölümü izlememek için kendimi tuttuğum belgesel.

gm jerry krause ile olan ilişkileri aslında hoşuma gitti. tipik bir patron-çalışan ilişkisi prototipi kurmuşlar gibi. bir şirkette çalışan müdürün ve normal çalışanın hedefleri ve amaçları bireysel bazda birbirinden farklıdır ve zıt bile olabilir aslında. birbirlerini sevmek zorunda olmadıkları gibi bu olası çıkar çatışması nedeniyle nefret dahi edebilirler. ancak o geminin yürümesi için aynı havayı solumak ve işlerini yapmak zorundalardır. jerry de jordan da birbirine olabilecek en zıt iki karakterler. birbirlerini sevmiyorlar. ancak birlikte yaşamanın asgari dinamiklerini başarıyla uyguluyorlar. jordan'ın maç öncesi ısınırken jerry'ye "sen de bizimle oynayacak mısın, potayı indirelim mi" gibi takılmaları çok güzel. o iş ortamını çekilir hale getirir böyle atışmalar. hatta jordan ve takım arkadaşlarının "üst yönetime" yani jerry'ye karşı toplu bir duruş hâlinde olmaları da çok güzel. takımı otomatikman tek yumruk hâline getiren bir etmen olmuş.

90'lı yıllar kıyafetleri, arabaları, sokakları, saç modelleri görmek çok güzel. bu tipik bir 90'lı yıllar belgeseli ki o dönem için bırakın basketbolu, jordan'ı; "90'lı yıllar su tesisatları" gibi bir belgesel olsa bile izlerim ki konu bu olunca alınan zevkin tarifi yok.

öte yandan sirius dünyanın en güzel, en gaz maç giriş müziği açık ara. o şampiyonluklarda bu müziğin payı kesin vardır. :)
hesabın var mı? giriş yap