• film 2. dünya savaşı sırasında geçmekte. öykü; askerlerin savaşa katılmak üzre, gemilerle yola çıkmalarıyla başlayıp, savaşa başlamaları, tabi aralarından ölenlerden sonra bizim "yazık oldu lan adama, çıtır da oğlandı" dediklerimiz haricindekilerin tekrar memleketlerine dönmelerine kadar sürüyo. japonlara önlem olsun diye, pasifik adalarında, stratejik bi noktaya yerleştirilen yaqışıklı askerler, hem savaşın verdiği stresle, hem kafadaki diğer psikop düşüncelerle, özlemleriyle, anılarıyla, ayrılıklarıyla, acılarıyla [ühü], düşüncelerinin nasıl geliştiğini gözlemliolar. bi süre sonra, hepsinin; onları bir araya getiren tüm politik amaçları bırakıp nasıl da can havliyle, sadece hayatta kalabilmek ve beraber oldukları arkadaşlarını kurtarmak için savaşa tüm güçlerini, konsantrasyonlarını verdiklerini anlatılıyor... bu ara da hep bir yandan sorgulamalar başlıo, savaşın insanlara başka neler kaybettirdiğini, ihtiyaçların nası aşk'ın önüne geçebildiğini, fedakârlığın bi ruh ferahlığı vermesine rağmen, insanlardan neler götürdüğünü... aha burda da bi laf ediyorum, defter ön kapaklarına yazıla : "fedakârlık, minyatür bir intihardır..." bööle de laflar ederim arasıra. neyse daha sonra arkadaşlar kendilerini ve çevrelerindeki dünyaya ait her şeyi sorgulamaya başlıolar aniden... filmin olayı bu.

  70'li yılların unutulmazları badlands ve days of heaven'den sonra sinemayı bırakan, terence malick'in sinemaya dönüş filmi olan "ince kırmızı hat", en iyi yönetmen ve en iyi müzik dallarında da oscar almıştı üstelik bu filmin, benim çok değer verdiğim bir yazar olan irlandalı `james jones'un bi romanı olması açısından ayrı bi önemi war. çünkü film tamamen romana sadık kalmış ve diyaloglar aynen aktarılmış... mesela bi yerde şööle diodu, "ölmekten neden korkayım ki; sana geleceğim". ne güzel diil mi. ne net. çok wardı buna benzer belirlemele...

  saving private ryan'ı gerçekten de sevmiştim ilk bakışta... ama sonu çok klasikti... filmindeki 24 dakikalık hareketli savaş sahnesinden sonra, neredeyse, ucuz savaş filmlerinin yapısında, bildik bi tarzda devam etmesi şaşırtmadı beni... spielberg hep böle zati. şaşırtmıo insanı. filmin ilk 20 dakkikasını izleyince sonunu tahmin ediosun aşşaı yukarı... jaws'tan sonra da pek etkileyemedi zati beni... o düşünsün... bu filmde gerçekten düşünülmesi gereken şeyler war. düşünmek zorunda bırakıo insanı... hakkatten yaa diosun.

  görselliği ve yaşattığı paranoya eşsiz, hele ki karı, kocasını satıp subaya kaçmıyo mu "lan bütün karılar böyle işte" diyerek lanet ediyo insan... tek söz söylerim son kez;

  "şiir gibi film abi"...
 • sinemalarimizin millet izlesin diye afi$ine kocaman george clooney yazdiklari, saglam sava$ filmi.

  (bkz: jisas yu holem hand blong mi)
 • gece 12 matinesine gitmek gibi bir hata yapıp son 2 saatinde uyuduğum film.
 • (bkz: thin red line)
 • (bkz: the thin line)
 • sava$ sahnelerinde kelebeklerin ucu$tugu,sava$in ne kadar bo$ bi $ey oldugunu gosteren vesaving private ryanın hakkini yedigi sinema $aheseri. askerin karisina yazdigi mektup kisimlari cok ho$uma gitmi$ti.sana gelicem ama eskisi gibi olamiycam,cunku burda kirlendigimi hissediyorum tarzi bi lafi vardi ki beni koparmi$ti.
 • o güzelim tarla da kifayetsizce ölen askerleri gördükçe,insanoğlunun ne kadar salak ve zararziyan manyaa olduğunu kanıtlayan film.
 • sinemalarimiza saving private ryan ile ayni sene gelen ve er ryan'da görülen aksiyon, vahset gibi ögeler olmadan bile güzel savas filmi çekilebileceginin kaniti olan film.

  edit: - ama bakınız ben saving private ryan kötü film demiyorum...
 • tek karakter üzerinde yoğunlaşmayan çok anakarakterli, baştan sona savaş karşıtı bir söylem içeren film.
 • saxon'nın 1997 yılında yayınladığı "unleash the beast" albümünün 6:22 süreye sahip harika parçası.sözler şöyle:

  you'd better sleep with your rifle
  keep your powder dry
  fighting for your country
  see the colours fly
  they'll be coming in the morning boys
  you gotta hold the line
  you're the men from harloch
  you are standing proud
  you're the queen's light infantry
  sing out loud
  they'll be coming in the morning boys
  you gotta hold the line

  you came for the glory
  to fight and to die
  you stood in the thin red line
  remember the heroes
  when stories are told
  they died in the thin red line

  stand stady in the ranks boys
  you gotta hold your fire
  we'll show them what we're made of
  when they hit the wire
  they'll be coming in the morning boys
  you gotta hold the line
  you'll be thinking of your love ones
  that you left back there
  then the sound of the bugle
  cuts the cool night air
  they'll be coming in the morning boys
  we gotta hold the line

  now you lay with your comrades
  far across the sea
  where you fighting for the empire
  did you die for me
  they'll be coming in the morning boys
  you gotta hold the line
hesabın var mı? giriş yap