• (bkz: moby dick)
  • (bkz: years & years)
  • brendan fraser'ın da yer alacağı a24 projesini darren aronofsky yönetecek.

--- spoiler ---

a24 and darren aronofsky’s protozoa pictures are teaming for the first time on the upcoming film the whale, with brendan fraser set to star and aronofsky on board to direct.

a24 will have worldwide rights. macarthur-winning playwright samuel d. hunter (greater clements) will adapt the film based on his 2012 play of the same name. the production was praised by the new york times and won the drama desk award, lucille lortel award for outstanding play and a glaad media award, and received drama league and outer critics circle nominations.

“adapting my play into a screenplay has been a real labor of love for me,” said hunter. “this story is deeply personal and ı’m very thankful it will have the chance to reach a wider audience. ı’ve been a fan of darren’s ever since ı saw requiem for a dream when ı was a college freshman writing my first plays, and ı’m so grateful that he’s bringing his singular talent and vision to this film.”

--- spoiler ---
  • darren aronofsky'nin bu yıl ki cannes film festivaline yetişmeyeceğini, onun yerine şansını venice film festival'de deneyeceğini açıkladı filmi.
  • "ileri derecede obezite ile yaşayan münzevi bir ingilizce öğretmeni, son bir kurtuluş şansı için uzaklaştığı genç kızıyla yeniden bağlantı kurmaya çalışır." konulu brendan abiyi yıllar sonra başrolde göreceğimiz, aronofsky'i ise 5 senenin ardından yönetmen koltuğuna oturtacak olan merakla beklenen film.
  • dün geceki venedik film festival'i gösteriminde bolca beğeni alan darren aronofsky işi. brendan fraser premiere ardından dakikalarca alkış aldı ve gözyaşlarını tutamadı. filmin aralık ayında gösterime girmesi bekleniyor.

--- spoiler ---

ın a triumphant world premiere at the venice film festival, darren aronofsky’s the whale received a seven-minute standing ovation inside the sala grande on sunday evening. star brendan fraser was visibly moved as he was embraced by his director while extended applause rang throughout the auditorium.

the psychological drama was met with strong response throughout the day with fraser getting top notes for his leading turn. he plays charlie, a reclusive english teacher living with severe obesity, who attempts to reconnect with his estranged teenage daughter for one last chance at redemption.

--- spoiler ---
  • an itibari ile 9.5 puan ile imdb'ye giris yapmis film.
  • şimdiden enfes bir film olacağına eminim ve beklentim çok yüksek. izleyince editleyeceğim.

darren aronofsky sinema sektörünün maybach'ıdır bana göre.*

edit:

az önce izledim ve beni paramparça etti...

--- spoiler ---

aslında balinanın**, obezitenin**, ergen kız çocuğunun**, alkolik annenin*, yardımsever hemşirenin**, misyoner genç oğlanın*, eşcinselliğin* ve pizza getiren "işçinin"** birer metafor olduğunu yazsam bana koca bir hassiktir çekecek bir sürü kişi olduğunu bildiğimden tüm bunları kendime saklamak istiyorum...

çok güzel bir filmdi... brendan fraser efsane oynamış... iyi ki darren aronofsky var...

dayanamadım editi 2: pizza getiren kuryenin gitmiş gibi yapıp aslında merdivende beklemesi, balinanın kapıyı açtığında ilk defa birbirlerini görmeleri ve pizza guy'ın balinanın haline acıyarak gülümsemesi... bilirim o duyguyu... kötüdür...

--- spoiler ---
  • venedik film festivali'nde gözler yaşlı salon full ayakta alkışladığına göre efso bir film geliyor.
  • en merakla beklediğim film.
hesabın var mı? giriş yap