• menderes hükümeti'nin kapattığı tayyare fabrikasındaki bir proje. çok ilginçtir neden bir ülke tayyare fabrikasını kapatır? ne elde edilmek istenmiştir? daha doğru bir soru da şöyle olabilir: kimler kapatmıştır? nasıl bir ülke burası arkadaş ya, nasıl bir çelişkiler yumağı?
 • bugun fotografını gormemle, uçak fabrikamızı kapatanlara lanet okumam bir oldu. duşunun boeing, airbus gibi bir firmamız kapatılmış. bugün o hükumeti savunanları, yarın cocuklarımız lanet ile anacak.
 • suserların sadece menderesi suçlaması ile
  menderesten önce bu işin öncüsü nuri demirağ`ın önce çok desteklenmiş gibi bir anlam çıkarılmasına çalışılmasıda ironi değilde nedir? diyeceğim o dur ki,hangi siyasi fikirde olursan ol,bu ülkeye yaranmaya çalışırsan karşılacağın durum budur.ne gariptir ki bu ülkeye zerre yararı olmayan koç ve sabancı el üstünde tutulur
 • bazı ölmüşlerin ardından bol bol küfür ve beddua etmeme sebep olan uçaktır.
 • teknolojinin ne kadar güzel bir şey olduğunu gösteren kanatlı. teknoloji titan zinciri gibidir. ilk girenler kazanır, diğer girenler kazanmak için sikecek birilerini arar. bir yerden sonra teknolojisi filan bırakır sikecek kim var diye araştırmaktan başka bir iş yapmaz.

  temel olarak herkesin aynı cpu-gpu kombinasyonları kullandığı cep telefonu piyasasında bir thk 13'ü var mı bu ülkenin? yok neden yok çünkü sikme derdinde herkes. adam ithalata vergi arttırılsın diyor. yaptığı telefon çakma bile değil, ekran koruycusuna duvar kağıdına türk motifi ekleyince yerli teknoloji olur diye yedirmeye çalışıyor.
 • bu planoru "dunyanin ilk hayalet bombardiman ucagini yaptik" diye pazarlayan cehaleti pacalarindan akmakta olan insanlar var. cehalet tek basina neyse de; ukalalik ile bir arada olunca tam anlamiyla mide bulandirici oluyor.

  havacilik tarihi dersi veren bu tiplerin b-35, b-49 ve ho-229'dan haberi dahi yoktur. bizim planor ile b-2 fotograflarini yanyana koyarlar; birinde motor olmadigini dahi fark edemezler. kaldi ki, ucan kanat planor yapmak oyle aman aman bir is degil; cok sayida ornegi var.

  ornek:
  http://www.isakoc.com/…an-b2-bombardiman-ucagi.html

  ucak fabrikasinin kapatilmasi ise ayri bir serefsizliktir, vizyonsuzluktur.
 • hiç anlamam bu işten ama bakınca direk şu görülebiliyor sanırım. bi tanesi planör la motoru yok. yani motoru çalmış olamazlar zannımca.
 • yazık edilmiş bir projedir.

  zamanın mühendisliğinin ne kadar geliştiğinin bir göstergesidir bu planör. neden mi?

  öncelikle amerikalılardan önce (bkz: b-49) uçan kanat prototipi üretip, uçurmuşuz da ondan.

  ikinci husus ise;

  bunu test için çekip havalandıracak bir uçak olmadığından zamanının ötesinde olan türk mühendisleri, yurtdışına ihraç edilen ilk ve tek motoru dahil türk üretimi olan thk-5 ambulans uçağına bir platform geliştirmişlerdir.

  danimarka'ya satılan thk-5 için (bkz: oy-ack)

  bu platform üzerine de, 1/10 ölçekli maket bir thk-13 koyarak rüzgar tüneli testlerini dünyada ilk kez havada başka bir uçağa montelenmiş maket ile yaparak tarihe geçmişlerdir.

  insanın içi bunalıyor bunları okudukça, öğrendikçe.
 • inceledim ve yine üzüldüm
 • devam edilseymiş nerelerde olurduk şimdi? adnan menderes'e buradan en ağır hakaretlerimi saygıyla iletiyorum. türk havacılığını bitiren adam!
hesabın var mı? giriş yap