• 28 nisan 2023 tarihli resmi gazete'de yayımlanan anayasa mahkemesi kararıyla gerçekleşmiş olay. kaynak

tmk madde 187:
    kadın, evlenmekle kocasının soyadını alır; ancak evlendirme memuruna veya daha sonra nüfus idaresine yapacağı yazılı başvuruyla kocasının soyadı önünde önceki soyadını da kullanabilir. daha önce iki soyadı kullanan kadın, bu haktan sadece bir soyadı için yararlanabilir.

anayasa'nın eşitlik ilkesine aykırı olduğu kanaatiyle bu madde iptal edilmiştir, anayasa mahkemesinin bu kararıyla birlikte artık evlenen kadınlar kocasının soyadını kullanmak zorunda değil. kadınlar için büyük, insanlık için daha büyük bir adım.
  • mükemmel sırada nafaka var. bu konuyu da çözdük mü tertemiz oluruz.

edit: geçin bunları sayın kadınlar, kimseye düşmanlık yok herkes eşit.

edit 2 : kadınların linç girişimi devam ediyor mesaj kutumu şişirmenizin hiç manası yok, boşuna kendinizi kasmayın. çocuğa biz bakarız, nafakaya gerek yok. haydi ikileyin , az biraz ayaklarınız üstünde durun kezbanlar.

edit 3: mesaj kutum hakaret dolu, işte siz bu kadarsınız, yaprağı yerken kırt kırt sapına gelince meeeee. bundan öteye geçemeyeceksiniz, size gülüyorum ama ağzım ile değil.

edit 4: burada sayın kadınlar diye mevzuya girmişiz, uvv hakaretin biri bin para , gelen elinde satır ile atlamış mesaj kutuma. sakin olun hakarete mahal yok , paranızı almaya devam edeceksiniz siz. tamam hadi güldük eğlendik dağılın.
  • ülkede iyi şeylerde olabiliyormuş dedirten karardir !
  • akp'nin aile kurumunun dibine dinamit koyan hamlelerinden biri. feminist akp hükümeti aile kurumunu hedef almaya devam ediyor. sözde muhafazakar diye geziniyorlar bir de. reziller.
  • güzel zaten evlilik süreci zor tr'de şimdi de soyadı için kavgalar başlar.
    böylece evlilik olmadan , aile dağılır.
  • sevindirici bir haberdir. ileriki yıllarda da çocuk kimin soyadını alacak sorunun ortaya çıkacağını düşünüyorum.
  • ooo bizim diziler için güzel haber, bu konuyla ilgili 23 tane dizi çıkar.

- sen bir soykan'sın nasıl karın soyadını taşımaz
  • şimdi büyük bir olay falan gibi duruyor da bu olayın normalleşmesi beş yılı bile almaz. en muhafazakar görünen ailelerde bile hemen benimsenir. aileyle ilgili düzenlemeler iki ayaklı olduğu için bir taraf duruma uyum sağlayınca diğer taraf da kabulleniyor. bakın görün, bugün konuşulur yarın herkes tamam der.

sosyal medyanın da etkisi olur tabi. hatta kocasının soyadını alan kadınlara toplumsal baskı bile başlayabilir, yani düşünüyorum benim tüm kadın arkadaşlarım kendi soyadını kullansa ve ben kocamın soyadını alsam beni sesli veya sessiz şekilde kınarlar ya. özellikle eğitim seviyesi daha yüksek kadınlar için koca soyadı alma devri bu baskı nedeniyle kapandı diyebiliriz.
  • bence güzel gelişme. bir insanla evleniyorsan onun soyadını kullanacaksın diye bir olay yok. herkes kendi soyadıyla da evlilik sürdürebilir. ha kadın evlendiği eşinin soyadını kullanmıyor diye aile kurumu da çökecek değil. bu yüzden çöküyorsa da ortada gerçek bir aile yoktur.

açık ve net.
  • harika bir haber. aksi kadın haklarına aykırıdır. evlenince kütüğümüzün eşimizin kütüğüne geçmesi olayı da düzeltilirse eşitlenmiş olabiliriz. sene olmuş 2023, millet uzaya çıkıyor, biz hala ataerkillikten kurtuluş mücadelesi veriyoruz. güzel bir adımdır.

edit: askerlik ve nafaka ile ilgili çok mesaj gelmiş. bunlara da karşıyım, geçmiş entrylerimde görebilirsiniz. bir insan sırf erkek doğuyor diye askerlik yükümlülüğü olmamalı, vicdani redde özgürlük!
hesabın var mı? giriş yap