sorunsallar (4)
 • turkiye'nin otomobili girisim grubu a.s' nin kisaltilmis adidir. daha populer kullanimi da yerli otomobili gelistirecek olan start-up firmadir. 2023 yilinda piyasaya surulmesi planlanan bir arac icin hala bir websitesinin olmamasi ve tasarimin belli olmamasi kafalarda soru isaretleri yaratsa da bosch'tan transfer edilen ceo ve tai gecmisli basarili yoneticileri nedeniyle hala bir umut iyi haberlerini bekledigimiz sirket.
  http://www.togg.com.tr/
 • türkiye'nin yerli otomobilini üreteceği iddiasıyla yola çıkan zorlu holding, turkcell, anadolu grubu, bmc ve kıraça holding'in ortak katılımıyla oluşturulan şirket.

  arka planında araba silüeti, büyük puntolarla "yola çıkıyoruz" yazan internet sitesi dahi var. ( http://www.togg.com.tr/ ) ingilizce'ye tıklarsanız bu yazı "we are on the way" olarak değişiyor. facebook, instagram, twitter, google + linkleri de var ama aktif değil, tıklanmıyor. sayfanın altında da adres, telefon bilgisi var.

  türkiye’nin otomobili girişim grubu sanayi ve ticaret a.ş.
  esentepe mah. harman 1 sokak tobb 10-1 şişli 34394 istanbul-türkiye t 0850 833 33 45

  linkedin'den bakınca şirketin kısa tanıtımı şu şekilde yapılmış:

  türkiye’nin otomobili girişim grubu sanayi ve ticaret a.ş. (“togg”) dünyayla rekabet edecek, fikri mülkiyet haklarına sahip bir otomotiv markası yaratma hedefi ile güçlerini birleştiren anadolu grubu, bmc, kök grubu, turkcell, türkiye odalar ve borsalar birliği, zorlu grubu ortaklığında 25.06.2018 tarihinde kuruldu. togg, elektrikli ve bağlantılı araçlar tasarlamakta ve bu araçlar etrafında bir mobilite ekosistemi inşa etmektedir. togg, bu ekosistem sayesinde geniş kitlelerin hayatını kolaylaştırmayı, emisyonları sıfırlayarak sürdürülebilir bir gelecek yaratmayı hedefleyen geleceğin otomobil şirketidir.

  şimdi burada şu ifadeye dikkat etmek gerekiyor: geleceğin otomobil şirketi. dikkat edilirse geleceğin otomobili şirketi değil. bu iki ifade arasında çok önemli farklar mevcut. geleceğin otomobili şirketi dediğiniz zaman çağının ötesinde otomobiller üretecek bir şirketten bahsediyoruz. ancak geleceğin otomobil şirketi dendiği zaman kendilerini şu anda var olmayan, gelecekte var olacak otomobil şirketi olarak tanımladıklarını anlıyoruz.

  varoluş mücadelenizde başarılar koca yürekli insanlar. üreteceğiniz elektrikli ve bağlantılı araçlara binmek için sabırsızlanıyoruz.
 • tanıtım toplantısında verdikleri bilgiye göre bu ay içerisinde prototipleri tanıtması gereken grup.
  2021 ilk çeyrekte de ticari satışlara başlamaları gerekiyor.
 • bana çok işlevsel gelmeyen şey..

  şimdi efendiler, geely ile rekabet edebilecek araç üretebilirsin. ama wv, toyota, tata gibi köklü firmaların en büyük avantajı piyasaki araçlarıdır.

  atıyorum toyota bugün dünyada 10.000.000 aracı varsa ve her araç şu ana kadar 10 kere arıza çıkarıp servise gitti, bir sürü defa kaza oldu.. hepsini inceledi bu adamlar.

  "en az" 100.000.000 hatanın çözümünü biliyor. 1.000.000 trafik kazası görmüşler incelemişler. araçlarını ona göre geliştirmişler ve bir sonraki modelde o adımı atmışlar. defalarca kez araç geri çağırmışlar ki bu rakamların binlerce üzerinde durumlar reelde

  tata bile 1868 yılında kurulmuş firma.. 1960 larda almanlarla çalışıp otomobil ve motor üretimine başlıyor.

  sonra know-how elde etmenin dibine vuruyor. amerikan ford ve avrupalı jaguar firmasını bünyesine katıyor.

  üretilecek otomobili alır mıyım? bi 30-50 yıl sonra tabi neden olmasın.

  edit: yapılmasın demiyorum da, dünya ile rekabet etmesi çok zor. bir de ben biraz pimpirikliyim. otomobil 4 tekerlek 1 motor demek değil. euron cap ten geçmesi de çok bir şey değil.

  "toyota, dünya genelinde 700 adet 2019 c-hr suv modelini aks destek cıvatalarının yeterince sıkı olmadığı ve tekerleklerin çıkabileceği ihtimaline karşı geri çağırdığını duyurdu." bunu fark eder miydik? etsek çağırır mıydık? euroncap ten tam puan alan araç diyor yolda lastik çıkabilir..
 • istese biri bile yapar.bu işe girişip de başarılı olmanın anahtarı farklı konseptlere sahip otomobiller yapmaktır.onun dışında yapacağınız otomobili kimseye satamazsiniz.kim batacagi bir işe girmek isterki.
 • her seçim öncesi farklı bir isimle ortaya çıkan topluluk.
 • türkiye'nin yerli otomobil markası patenti knowhow'ı ve imalatı olmalıdır, çoktan olmalıydı ancak son 10 yılda, seçim dönemlerinde gündeme gelme şekli, verilen takvimler, "2013'de yollarda" vs vs gibi manşetlere bakınca bu grup bana şunu hatırlatıyor:

  (bkz: erke enerji a.ş.)
 • türkiye otomobil girişimi grubu’nun kısaltması. aynı isimde berkeley’de ufak bir yazılım firması da var.
  daha afili bi şirket ismi ile çıkılabilirdi sanki diye düşünüyorum.

  otomotiv sektöründe kalıp üzerine çalışan, genç bir makine mühendisi olarak, bir gün burada çalışmaktan gurur duyacağım.
  birilerinin ve dahi kendinizin kullandığı bir şeyin, üretim aşamasında parçası olmak kadar, insana kendini değerli hissettiren pek az şey vardır.

  edit: merhaba, bu entryi yazalı 1 buçuk yıl geçti. şu an togg suv ve sedan'ın arka koltuklarının armrest ve ski trap kısmının tedarikçi kanadında tasarım sorumlusu olarak çalışıyorum. hayatta güzel şeyler de olmuyor değil.
 • bu grubun arge merkezi nerede?
  bu grubun idare merkezi nerede?
  bu grubun üretim merkezi nerede?

  ayda bir sabah gazetesinde 2022 yılında otonom olarak yollarda haberini görmekten bıktım.

  çalışan var mı kaç kişi nerelerde çalışıyorlar. bu sözlükte çalışan var mı? sadece merak ediyorum nedir ne değildir ne iş yapar.

  edit: inşallah üretildiğini de görürüz.
 • grubun ceo'su gürcan karakaş'ın capital dergisinin nisan 2019 sayısında bir ropörtajı yayımlandı. fazlasıyla -ecek, -acak içeren ropörtajın kısa özeti:

  - markanın adı 2019 içerisinde açıklanacak.
  - yerli otomobil c segmentinde, tamamen elektrikli suv sınıfında bir araç olacak.
  - otomobilin her parçası, pili, eğlence sistemi doğrudan internete bağlı olacak. eğer otomobile önceden girdiğiniz ajandanızda gün içerisinde yapmayı planladığınız yol mesafesini girmişseniz ve yanına park ettiğiniz aracın pili sizden daha az ve sizden daha fazla yol yapacak ise bu araçlar kendi aralarında size sormadan enerji transferi yapabilecek ve bunun ödemesini blockchain üzerinden alabilecek. (akıllara burada iota geliyor)
  - aracın üretileceği akıllı fabrikanın tasarımına ve inşaatına 2019 içerisinde başlanacak.
  - 2019 sonunda ilk prototip tanıtılacak ve araç 2022 yılında yola çıkacak.

  bununla birlikte, vestel'in çinli gsr venture capital grubuyla imzaladığı 4.5 milyar dolarlık araç pili üretim anlaşması var. imzalanan anlaşma ile vestel-çin ortaklığıyla üretilecek pillerin rakip pillere göre yüksek oranlarda nikel bulundurması ve bu sayede daha yüksek enerji sığasına sahip piller üretilmesi hedefleniyor.

  anladığım kadarıyla "internete bağlı araçlar" kısmını turkcell halledecek, pazarlama ve servis işlerini anadolu grubu üstlenecek, vestel enerji depolama çözümleri sunacak, araç üretimini ise bmc yapacak.

  olayın özü şu: son kullanıcı nisan 2019 itibariyle daha tasarımına dahi başlanmamış fabrikanın ürettiği arabaları 2022 yılında kullanıyor olacak. geçmişte gördüklerimizden sonra insanın gerçekten inanası gelmiyor ancak projenin başında bulunan gürcan karakaş pek öyle boş atıp tutan bir adama da benzemiyor.
hesabın var mı? giriş yap