• bu ülkedeki erkeklerin hemen hemen hepsini oluşturur. dolayısıyla, kaç senedir konuşulan bu terimi hiç duymadıkları veya duyup da anlamadıkları için götünden uydurmak olarak geçiştirirler.
 • mide bulandırıcı bir kelime grubu. bu kelime grubunu duyduğunuz an o ortamdan kaçın. çünkü karşınızda büyük ihtimalle laftan anlamayan, gerizekalı, cahil bir dangalak vardır.
 • (bkz: straggot)
 • dünyanın etrafında döndüğü realitedir. bunun yok olduğu dünya "elma tadı olmayan elma suyu" gibi bir şey olur. bu konsepti yok etmeye çalışmak beyhude bir çabadır. bunu yok etmenin tek yolu bütün erkekleri topluca hadım etmektir. testesteron varsa "toksik maskülenite" de vardır.
 • kötü hede. bir insan bir cümleye "erkek dediğin..." ile başlayabiliyorsa, "erkek adam" diyebiliyorsa ya da ciddi ciddi delikanlılığı bir erdem sanıyorsa böyledir. kadın-erkek ayrımı yoktur.

  toksik maskülenite olan davranışlar:
  - toplu taşımada kadınlara yer vermek/verdirtmek.
  - erkeklerin önünde küfürleri saydırıp kadınların önünde sus pus olmak.
  - kadınlarla aynı ortamda bulunmaktan rahatsız olmak ya da kendi varlığından kadınların rahatsız olacağını düşünmek/bilmek.
  - erkek olarak kadınsı olmayı bir hakaret olarak algılamak. en küçük kadınsı davranışı tuhafsamak.
  - duygularını saklamak.
  - kendinden daha zengin bir kadınla takılmayı kabullenememek. kadının her şeyini kendi ödemek.
  - bir kadın tarafından saldırıya uğrayınca kendini savunmamak.
  - bir erkek tarafından saldırıya uğrayınca kadınları arkaya almak.
  - bir çiftle konuşurken yalnızca erkekle konuşmak.
  - regl gibi sözcükleri ayıp sayıp erkek sünneti gibi sözcükleri bağırarak söylemek.
  - kadınları uğruna çalışacak bir ödül olarak görmek; arkadaş, eşit sevgili ya da iş ortağı olarak asla görmemek.
  ...
 • 15~20 defa hızli hizli okuyun ama toksik'in “tok” kelimesini vurgulu yapin trap alt yapisi gibi oluydor, her an bi keko sozleri soylicek gibi
 • zehirli erkeklik olarak çevirebileceğimiz ataerkil toplumların sosu. toplumun erkeklere yüklediği roller ve erkeklerin bu rolleri yerine getirmeye çalışırken kendilerine ve çevrelerine verdikleri zararların tümü olarak tanımlanabilir. toplumların gerilemesinin, toplumsal refah seviyesinin yükselememesinin ve cinsiyet eşitliğinin sağlanamamasının en önemli sebeplerinden biridir.
 • kadınlar 12 ay askerlik yapsınlar bak bakalım bir 10 seneye o masküliniteden eser kalıyor mu ama nerede o göt sizde…
hesabın var mı? giriş yap