• tahminen italyan kökenli oyun. italyanca tombare düşmek, tombola takla atmakmış[kaynak: sözlerin soyağacı-sevan nişanyan]. anlaşıldığı kadarıyla italyanlar bu oyunu oynarken tombala yapınca sevinçten takla atıyorlarmış. tabii biz türkler, italyanlardan daha ağırbaşlı olduğumuz için takla atmak yerine "takla atmaaak" diye italyanca bağırmakla yetiniyoruz. anlayan anlıyor.

bir de şu çinko mevzuu var. hani her sırayı tamamladıkça birinci çinko, ikinci çinko deriz ya. "nedir bu, neden demir bakır falan değilde ille de çinkoda ısrar" diyenler olursa, diye ona da açıklık getirelim: (aha, bu kelimenin etimolojisi de benden olsun. uydurdum ama tuttu galiba.)
    efendim, italyancada çinko beş demektir(hani fiat'ın minicik, sevimli bir arabası vardır ya "çinko çento-beş yüz" diye, 500 cc, o da aynı yerden). birinci çinko ne demek? bir sıradaki beş rakamı tamamladım demek. yaa...yaaa...

italyanlar neden beş yerine çinko diyorlar derseniz onu da sonra anlatırım, hele bir 7. nesil gelsin de. onlar da öğrensin yazık.
  • eski zamanlarda trakya'da ramazan ayı boyunca birane ve meyhanelere alternatif olarak düğün salonlarında çok katılımlı olarak oynanan oyun.

uzunköprü ve keşan'da yapılanlarını hatırlıyorum çocukluğumdan. yüzlerce kişi olur, tek kart bugünün parasıyla 5 liradan alınırdı. sahnede, elinde bir mikrofonla adamın teki çekerdi tombalayı. neredeyse her rakamın, bazıları o yere has bir karşılığı olurdu.

aklımda kalanlar;

kuru 1
    9 kıllı topuz
    çift kazık 11
    22 suda yüzen ördekler
    26 yağlı hilmi'nin mektep numarası
    dereboyu 31
    35 yolun yarısı
    tersi düzü bir 69
    tursil 76
    rampapa 90
  • ankara'da genelde esat yöresinde bulunan derneklerde(!) para karşılığı oynatılan oyundur. kart genelde 5 ytl'dir. isteyen 4-5 kart da alabilir. ödüller her oyundan önce satılan kart sayısına göre belirlenir ve açıklanır. örneğin 1. çinko 50 ytl, 2. çinko 100 ytl, tombala 200 ytl. çinko veya tombala yapan kişi "geeel" diye bağıraraktan yetkililere seslenir. yetkili gelip numaraları kontrol eder ve kişiye kazandığı miktar verilir. hemen ardından kazanan şahısın yanına 1-2 tane garson yanaşaraktan "bol şans abii" derler ve bahşiş beklerler. adetten bu arkadaşlara 5-10 ytl verilmelidir. bunun dışında bazı saatlerde özel çekilişler olur örneğin tombala yapana belirlenen miktara artı olarak 100 dolar verilir. bu çekilişi kazanan arkadaş sevinçten ne yapacağını şaşırır. tek güzel yanı kumarhane usulü yeme-içmenin beleş oluşudur. "çekilişlerimiz her akşam 9da başlar, herkese bol şanslar", "lütfen anonsu dinleyelim" veya "2. çinko olmuştur, tombala için çekiyorum" gibi replikleri duyma imkanı verir. bunların dışında her kumar oyunu gibi zararlıdır. başlamayınız.
  • yılbaşı gecelerinin ve ramazan aylarında köy kahvelerinin vazgeçilmez oyunu. 1-90 arası rakamların yazılı olduğu taşlar bir torbaya koyulur, bu rakamların rastgele yazılı olduğu 24 veya 30 kart oynayanlara dağıtılır. ortamda sözü geçen bir gişi elini taşların olduğu torbaya daldırır ve sırayla rakamları okur. dağıtılan kartlarda çekilen rakam varsa, kartın üstünde o rakam kağıt parçası ile kapatılır. kart üstünde bir sıra tamamen kapanırsa "birinci çinkooağğ", ikinci sıra dolarsa "ikinci çinkoaağğ" diye bağırılır. kartın tamamı dolarsa "tombalaağğğ nieheh evet tombalağ yabdım ben" denir ve ortaya para konmuşsa paranın tamamı alınır. arda sırada iki üç ortak da çıkabilir, bu sebepten kimi yörelerimizde kan davası güdüldüğü görülmüştür.
    oyunda nirengi noktalarından birisi de taşları çeken kişiye durmadan "iyi salla iyi" demektir, zira iyi sallanmamış bir torbadan hep arka arkaya rakamlar çekilir ve rakam çeken kişinin taraf tuttuğuna inanılır.
  • - 35!!
    - 49!!
    - 78!!
    - gellll!!
    - gel varrr.
    - (başka bir kişi) gelll!!
    - geller varrr.

böyle bir şey. bazi mekanlarda tombalaya 1.000- tl kazanabilirsiniz. hatta iyi bir çocuk olursaniz şirinleri bile görebilirsiniz. ama hiç gitmemekte fayda var.
  • geçmiş zaman yılbaşı gecelerinin eğlencelerinden olan şans oyunu.

artık çok azalsa da bir gelenekmiş gibi görüp, halen her yılbaşında bu oyunu oynayanlar olduğunu biliyorum.

ailedeki en küçük bireyle en büyük bireyin bile aynı anda oynayıp vakit geçireceği bir oyun olması vesilesiyle tombala bana hep aileyi birleştiren masum ve sıcak bir oyun gibi gelmiştir.

dün alışveriş için girdiğim bir markette yılbaşı reyonu kurulduğunu gördüm. gözüme ilk çarpan da tombala oldu. yılbaşı reyonuna yakın yerden bir şeyler alırken de gözüm hep ona takılıyordu. sanki yıllardır arayıp da bulamadığım bir şey karşımda duruyormuş gibi. tombalaya baktıkça küçükken bir arada oduğumuz ama şimdilerde taşındıkları için ancak yıldan yıla görüştüğüm bazı kuzenlerim, vefat eden aile büyüklerim ve o eski güzel günler geldi gözümün önüne. büyük olmasına rağmen hiç üşümediğimiz ve herkesin toplandığı sıcak bir dede evi, cayır cayır yanan soba, çayın fokurdama sesi, kestane, yaş pasta ritüeli, yemekler, çerezler, meyveler, ilerleyen saatlerde mahallede patlatılan toplil vb. şeyler, saat 00.00 olunca birbirine sarılıp kutlamalar, tv'de müzik sesi ve elbette ilginç bir şekilde kazananın da kaybedenin de güldüğü, eğlendiği bir oyun olan gecenin olmazsa olmazı tombala.

oynamayalı çok uzun zaman oldu. belki eski ortam olmayacak ama bütün bu anıları hatırlayıp almamak olmazdı. ben de çıkarken bir tane aldım. 90lı yıllara olan özlemle, eski güzel günlerin hatrına.
  • yıllar sonra istanbul'da da oynatan yer buldum. iyi mi oldu kötü mü oldu göreceğiz bakalım. mekan çıkışında gördüğüm üç kişiden muhtemelen yeni olanı şöyle diyordu arkadaşlarına '' lan bu eroin gibi, kalkamıyorsun yerinden''

evet aynen öyle. hızlı, heyecanlı, ümitli... ama gel gelelim kazın ayağı öyle değil, mekan için çalışan ''süngüler'', yazıcılar, anonsçular istanbul piyasasında çok daha uyanık, çok daha çakal. teke düşmeden sınavda kopya vermeyen çalışkan çocuk gibi kapanmak gerek kartın üstüne. bir de zamanla yıpranıp, ağırlık kaybeden ve havayı görünce tepeye çıkan toplar var ki, keşfedinceye kadar bi yüzlük oldum yine.

gel vefasız, gel kitapsız çağırmazdım acil olmasa. herkese bol şans, bol bol şans!
  • küçük parayla oynanabildiği için en tehlikeli kumar oyunlarından biridir . 135 kart bulunmakta olup tanesi 5 tl den başlayıp 10 luk hatta 2o lik oynanır bazı semalarında tek kartın 1oo tl ye satıldıgı mekanlarda kulağıma geldi ben 53 numaralı kartla 3000 ytl yi tombalaya ortak cıkması sonuçu kaçırdım oysa 23 numaralı topa 12 top çekti şansıma sıcayım tulum kaçırdık . şimdilerde gel demeye hasret kaldık. eğlenmeye gidiyorsan git ama para almak için gidiyorsan şakacı ..

tulumu bilmeyenler için 1. 2. 3. cinkoyu aynı kartta ve ortaksız yaparsan alınan para ödülü . satılan kart sayısına ve dükkana göre ikramiye değişebilir

5 topta 1 cinko yaparsan 15,000 tl

7 topta 1.cinko yaparsan tulum ikramiyesini.

10 topta 1 yaparsan 1000 tl

alabilirsin ama bu her zaman olmaz anons cıkıldıgında bu ikramiyeler gecerli.

dikkat topu ekrandan görüp adamın söylemesini beklemeden gel dersen ektra 5 top çekilir sıcarsın parana ortak etme kimseyi kardesim.

son olarak birde 7 topta 4o numaralı kartla 1.cinkoyu yaptıgımda anons çıkılmadığından 2,500 ytl alamadıgım için yazıcıların makarasına maruz kaldıgımda olmustur.
  • kardeşimle bugün itibariyle "birinci çupra, ikinci çupra, tonbalığııı!!!!" şeklinde modifiye ettiğimiz oyun..
hesabın var mı? giriş yap