şükela:  tümü | son 24 saat
 • adalet ağaoğlunun yazdığı bir oyun
 • bir çeşit oyun. cenk ve erdem beyler tarafından "tombalaaaaaa! yine mi yılbası geldi?!" şeklinde cümle icinde kullanılmışlığı vardır.
  (bkz: yarılmak)
 • 5 saat boyunca oynanıp 1 milyon kazandıran oyun. dolar değil tabii.
 • çinkoların ardından gelen kazanma nidası.
 • galatasaray lisesi'ne kura ile girmiş kişilere verilen isim.
  (bkz: galatasaray ilköğretim okulu)
 • çocukken hemen hemen herkesin oynarken çok zevk aldığı, yılbaşı gecelerenin değişmez oyunudur. çok basit bir oyun olan tombalanın ilginç yanı ise moral üzerindeki değişken tesiridir. örneğin çocukken çok eğlenceli* gelen bu oyun, ilerleyen yaşlarda oynanmak zorunda kalırsa çok can sıkıcı olabilmektedir.
  okuduğu şehirden herhangi bir sebeple evine dönmek zorunda kalmış genç insan, istanbulda çılgın atan arkadaşlarına katılamamanın hüznüyle boş boş bakar kartına..
  orta yaşlı bir insan olunduktan sonra ise bir fırsatını bulsam da aile akraba eş-dost ile eski günlerdeki gibi tombala oynasam diye iç geçirilir şarap kadehine dalıp gidilirken..
  yaşlanınca ise tıpkı çocukken olduğu gibi zevk alır insan tombala oynamaktan, torunlar çocuklar herkes bir aradadır. bu dünyadan yavaş yavaş elini eteğini çekerken hala gençlerle eğlenebilmek bakımından buruk bir avuntudur tombala. lakin göz görmez rakamları, kulak duymaz okunanları...
 • tahminen italyan kökenli oyun. italyanca tombare düşmek, tombola takla atmakmış[kaynak: sözlerin soyağacı-sevan nişanyan]. anlaşıldığı kadarıyla italyanlar bu oyunu oynarken tombala yapınca sevinçten takla atıyorlarmış. tabii biz türkler, italyanlardan daha ağırbaşlı olduğumuz için takla atmak yerine "takla atmaaak" diye italyanca bağırmakla yetiniyoruz. anlayan anlıyor.

  bir de şu çinko mevzuu var. hani her sırayı tamamladıkça birinci çinko, ikinci çinko deriz ya. "nedir bu, neden demir bakır falan değilde ille de çinkoda ısrar" diyenler olursa, diye ona da açıklık getirelim: (aha, bu kelimenin etimolojisi de benden olsun. uydurdum ama tuttu galiba.)
  efendim, italyancada çinko beş demektir(hani fiat'ın minicik, sevimli bir arabası vardır ya "çinko çento-beş yüz" diye, 500 cc, o da aynı yerden). birinci çinko ne demek? bir sıradaki beş rakamı tamamladım demek. yaa...yaaa...

  italyanlar neden beş yerine çinko diyorlar derseniz onu da sonra anlatırım, hele bir 7. nesil gelsin de. onlar da öğrensin yazık.
 • bazı ülkelerde bingo adıyla oynanan ve yaşlanmanın ya da alternatif boş zaman faaliyeti geliştirememenin belirtisi olan oyun.
 • kardeşimle bugün itibariyle "birinci çupra, ikinci çupra, tonbalığııı!!!!" şeklinde modifiye ettiğimiz oyun..
hesabın var mı? giriş yap