• 1948 cezayir dogumlu yonetmen, yapimci, muzisyen, senarist, aktor on parmaginda on marifet fransiz kisi.. gectigimiz yil istanbul film festivali'ne vengo filmiyle dahil olmus, gonulleri fethetmis, 2002 tarihli swing filmini de dunya gozuyle bir gorebilsek dedirten sinemaci sahsiyet..
 • ah tony beyciğin vengo filmine yaptığı müzikler de fevkaladedir.. "flamenco soufi" diyelim kısaca..
 • hindistan'dan fransa'ya cingenelerin oykusunu anlattigi, 90'larin ortalarinda cektigi latcho drom adli belgesel de gayet iyidir. ayrica gayet basarili bir soundtrack`i var, turkiye cingenelerinin de muzikleriyle dahil oldugu.
 • hah "naci en alamo";
  ne naci'ler sevdim, zaten...;

  10 sene sonra edittoluk bir entry daha...
  naci en alamo pek sevdiğimiz bir nağme, bu nağmeyi vengo'da kullanan tony ağbimiz ise has bir sinemacı, yönetmen. son festivalde öfkeliler'ini [indignados] de izledik, pek güzel öfkelendik. salonu olmayan geçmişolsunlar festivaline gitmemizin müsebbibi oldu vesselam tony ağbi.

  tony ağbimiz çingendir, bu yüzden küresel egemenleri iplemeyip kendi egemenliğini ilan etmiş klas toplulukları pek güzel tasvirler. zaten bu adamlar da film yapmasa, sinema adına ne izleyeceğiz merak ediyorum ben şahsen.
 • cezayir doğumlu, fransız vatandaşı, roman film yönetmeni. romanların üzerine bir üçleme çekmiştir; üçlemenin en önplana çıkan filmi gadjo dilo'dur. emir kusturica için 'aman ne de güzelanlatmış çingeneleri' diyenlere verilebilecek en iyi cevapler tony gatlif filmleridir. tony romanlar ile film çekmeye gittiğinde 'aha film yönetmeni' geldi demez romanlar, 'aha bizim tony gelmiş' derler.
  (bkz: gadjo dilo)
 • filmekimi kapsaminda (bkz: filmekimi) swing adli filmini izleme olanagi bulacagimiz zat-i muhterem.
 • 1948 yılında, cezayir'de doğmuştur. gerçek ismi ise michel dahmani'dir.
  filmogrofisi:

  1975 la tête en ruines

  1978 la terre au ventre

  1982 les princes

  1985 rue du départ

  1988 pleure pas my love

  1990 gaspard et robinson

  1993 latcho drom

  1994 mondo

  1997 gadjo dilo

  1998 je suis né d'une cigogne

  1999 vengo del moro

  2002 swing
 • 2000 yılının kasım ayında, brüksel'de ciddi bir kalp krizi geçiren abi. aman abi. yana yakıla yeni filmlerini beklerken, napıyon sen ya?
  tabi bu kalp krizi haberini aldıktan sonra, swing filmindeki adamın kalp krizi geçirmesi ve o sahnenin acayip başarılı çekilmesi daha bi yerine oturuyo sanırım. abi, tekrar, aman diyiim.
  bu arada gatlif kalp krizi geçirdiği dönemde taraf de haiduks için bazı çekimler yapmak üzere bükreş'e gidecekti. tabi buyüzden gidemedi. ama onun yerine kızı elsa gitti çekimleri yaptı. yani arkadan kızı da geliyo... yine de, aman abi.
 • aynı zamanda fransa'nın ünlü femis'inde profesördür.
hesabın var mı? giriş yap