• ilk defa ortaokula giderken mi ne evde video kasette izlemistim, gulmekten gercek anlamiyla koltuktan dusmustum. daha dogrusu kendimi koltuktan atmistim sirf gulme hissi dayanilmaz oldugu icin, belki kendimi oraya buraya vurursam gulme hissi gecer diye. hani alevler icinde yanmaya baslayan biri kendisini sondurmek icin yuvarlanir ya onun gibi yerlerde yuvarlanmistim ta ki gulme gecene kadar. simdi izlesem kahkaha bile atmayabilirim. insan boyle degisken bir varlik. (ne sikici adam olmusum ben be)
  • peter cushing'li sahneleri gerçekten dahice olan, izleyeni ise yarım yarım yaran film. ilk başta isveççenin almancanın tersten hali olduğu esprisi yapılıyor, dudak hareketlerini takip ettiğinizde seslerle senkronize olduğunu görüp, sahnelerin de tersten olduğunu anlıyorsunuz. ilk twist bundan hemen sonra geliyor, nick* kitaplıklara yerden kitap fırlattıkça sahnelerin aslında düz olduğu, konuşmaların tersten olduğu iması yaratılıyor. siz daha ne olduğunu idrak edemeden bu sefer peter cushing bir kitabın üzerindeki tozu içine çekiyor, yani sahne yine tersine dönüyor, fakat tam o esnada bu sefer cushing öksürüyor ve sahne yine doğru hale geliyor. lakin bu da yetmiyor, hemen ardından nick ve hillary itfaiye borusu gibi bir borudan yukarı doğru çıkmaya başlıyor ve sahne yine tersine dönüyor son olarak, tam o esnada arkada mama yiyen ve sahnenin doğru olduğunu ima eden köpek mama yemeyi bırakıyor ve geri geri koşuyor, sahne yine tersine dönüyor. her şeyin ötesinde, tüm bu sahne hiç kesilmeden toplam 88 saniye sürüyor.
  • her izlendiğinde farklı espriler bulunabilen, türkçe izlendiğinde bir çok kelime esprisi kaybolacağından orijinal dilinde izlenmesi gereken ve aradan geçen neredeyse 30 yıla rağmen izleme keyfinden hiçbir şey kaybetmeyen film.

--- spoiler ---

hillary ve nick partide alman askerlerinden kaçarlarken kapısında "prop room" yazan bir odanın önünde dururlar. "prop" sahne eşyası, dekor anlamına geldiğinden bu odanın bir tür depo olduğunu düşünürüz. ancak içeri girdiklerinde her tarafta pervane vardır. çünkü "prop", "pervane" anlamına da gelen "propeller"in kısaltmasıdır aynı zamanda.

--- spoiler ---
  • absurd komedi tarzinin en iyi ornegi olan, her seyrediste ayri bir espri yakalanabilen zaz ekibinin en iyi filmi
  • çay kaşığıyla 4 şeritli özel aydınlatmalı tünel kazılabilen film.
  • val kilmer'in sittin tane $arki soyleyip, hayvan gibi dans edip bi de ustune cilgin gibi oynadigi film..
  • seksenli yillar'in iki top filminden ilki [ikincisi icin (bkz: top gun)]. 1984 tarihlidir, zaz ekibinin efsanelestigi filmdir kanimca. val kilmer, sari sacli bir elvis benzerdir *. rock'n'roll turunun en unlu sarkilarini, tornistan ederek ve bizzat kendisi soyler. inanilmaz komik sahnelerle doludur. ya da soyle diyelim, butun sahneleri inanilmaz komiktir. buyutec gozluk, perspektifi bozuk telefon ahizesi, inek sahnesi, bale sahnesi, hillary'nin eski aski nigel'la ilgili hikayesinin blue lagoon gondermesi, kum uzerinde hazirlanan kacis plani, profesorun tuneli, vs, vs...

ne zaman "bak simdi biz burdayiz" diye planda bir yer tarif edecek olsam "we are here, every morning the soldiers take the cows...." diye aklimdan geciririm * ayrica hayatimda en cok izledigim filmdir. (henuz lotr'u bile bu kadar izlemedim.)
  • ekşisözlük sayesinde haberdar olduğum süper komik film. (bkz: teşekkürler sözlük)

filmdeki bale ve su altındaki bardaki dövüş sahnesi aşmıştır, yaratıcılığın ve bu filme çok emek verildiğinin kanıtıdır. bir kere izlemek asla yetmez.
  • izlerken karnıma ağrılar girdiren,gülmekten kendimi alamadığım, ,david zucker jim abrahams jerry zucker yönetmenliğinde başrollerinde val kilmer ve lucy gutteridge,nin oynadığı presley parodisi.izleyiniz,izletiniz.
  • yönetmen koltuğunda jim abrahams, david zucker ve jerry zucker'in oturduğu 1984 yapımı komedi filmi. başrollerde val kilmer ve lucy gutteridge rol almakta.

--- spoiler ---

amerikalı rock'n roll şarkıcısı nick rivers 2. dünya savaşı sonrası doğu almanya'ya davet edilir. kim olduğunu bilmediği bir fransız kadına aşık olmasıyla olaylar karmaşık bir hal amaya başlar ve kahramanımız sonu gelmez bir maceranın ortasında kalır.

--- spoiler ---

notlar:

val kilmer'ın film boyunca seslendiği şarkılar kendi performansı olup 1984 yılında bir albümde toplanmıştır.

hillary ve nick'in kitapçıya gittiği sahne baştan sona tersten çekilip diyaloglar doğru bir şekilde kurgulanmıştır.

val kilmer'ın ilk uzun metrajlı filmidir.

filmin yönetmenlerinin mezun olduğu shorewood lisesinin marşı değiştirilerek doğu almaya marşına çevrilmiştir.
hesabın var mı? giriş yap