şükela:  tümü | son 24 saat
 • 13 sayısının ugursuzlugundan korkma..
 • 13 rakamini ugursuz sayanlarin tip dilindeki adlari.
 • 13 sayısından korkma anlamına da gelebilir.
 • türkiye deki temsilcilerinin hepsinin alternatif özenti (!) olduğunu düşündüğüm fobi.
 • 13 sayısının uğursuz olduğuna dair oluşmuş fobinin bilimsel adı...
 • sözcüğe yazılı kaynaklarda ilk kez 1911 yılında, i. h. coriatınabnormal psychology` adlı yapıtında rastlandı. her yılın en az bir ayının 13`üncü günü cumaya denk geliyor. paraskevidekatriafobi, 13`üncü cumalardan korkmaya verilen addır. 13 fobisinin kaynağı olarak birçok olay gösteriliyor. > hz. isa`nın bir cuma günü çarmıha gerilmesinden önceki son yemeğinde toplam 13 kişi bulunuyordu; isa ve 12 havari. sonraları 13 sayısını çağrıştıran bu sayının içinde geçtiği herşey lanetli, kötü, korkunç olarak nitelendirilmeye başlandı. > ibraniler`e göre 13 sayısının uğursuz olmasının nedeni ibrani alfabesinin 13üncü harfininmavet` (ölüm) sözcüğünün ilk harfi olan m olmasıydı. hammurabi kanunları listesinde 13 sayısı atlanmıştı. iskandinav mitolojisinde, iskandinav tanrılarının en kötülerinden olan loki, valhalla`daki oniki kişilik bir şölene davetsiz olarak gitmişti. 13`üncü kişi olarak gittiğinde, gözyaşı tanrısı olarak da anılan, adının anlamı muzaffer olan, yakışıklı ve adil baldr`ın ölümüne yol açtığından, bu sayı uğursuz olarak anılmaktaydı. 13 ekim 1307 cuma günü, fransa kralı philippe ile papa clemensin işbirliği sonucu tapınak şövalyelerinin çoğu tutuklanıp idam edilmişti. > tarihte ünlü adlardan kimileri de bu fobiye sahipti. henry ford ayın 13`ünde çalışmazdı. franklin delano roosevelt 13 kişilik bir grupla aynı masada yemek yemezdi. napolyon, mark twain ve richard wagner de bu fobiye sahip öteki ünlü kişilerdir. > birçok otel müşterisi 13 numaralı odada kalmayı reddeder; bu nedenle kimi otellerde oda numaraları 12, 12a, 14 olarak devam eder. yemek sırasında masada 13 kişinin olması büyük uğursuzluk olarak görülür. ayın 13`üne rastlayan cuma gününde kişiler yolculuk yapmaktan, anlaşma imzalamaktan kaçınırlar. kimi ülkelerde gökdelenlerin asansörleri 13üncü katta durmaz. agatha christienin thirteen at dinner adlı romanında da sayı uğursuz olarak geçmektedir. > aslında 13 sayısı tüm toplumlarda uğursuz değil. örneğin, meksika`da, keltik ve germen toplumlarında bu sayı genelin tam tersine önemli, kutsal ve şans getiren bir sayı olarak düşünülüyordu.• (pelin hazar) http://www.butundunya.com/
  http://www.tumgazeteler.com/…n.cgi?cat=33&a=1002921
 • literatürde triskaiderkaphobie olarak da geçen korku türü.
 • bazı kaynaklarda triskaidekaphobia şeklinde geçen 13 korkusu diye bilinen bir fobi. batı kültüründe kötü şans getirdiği düşünülür. özellikle ortaçağdan sonra 13 sayısı gittikçe artan olumsuz bir karakter kazanır. öyle ki insanlar evlerine 13 konuk davet etmeye çekinir olmuşlar, hatta napoleon, franklin, delano roosevelt gibi şahsiyetler bir masada 13 kişiyle oturmaktan bile korkarlarmış.
  hristiyan dünyası 13e karşı duyulan bu tiksinmeyi, korkuyu müritlerden birinin (onüçüncünün) hz. isa ya ihanet ettiği son yemeği hatırlatmasıyla açıklar.
 • arnold schönberg'in malulu oldugu rahatsizlik. bu nedenle tamamlayamadigi son operasi musa ve harun'un adini olmasi gerektigi gibi degil, bir a harfi eksik koymustur.

  (bkz: #32977771)
 • 13 sayısının uğursuz olduğuna dair inanç bir tür korku hastalığı olarak tanımlanmıştır. bu inancın kökleri mitolojik tanrıların yaşadığına inanılan çağlara, iskandinavya topraklarına kadar gider. ışık ve güzellik tanrısı balder'in verdiği ziyafete 12 kişi davetli iken, yalanların ve hilelerin tanrısı loki, davetli olmadığı halde, zorla 13. kişi olarak katılmak ister. çıkan tartışmada loki balder'i öldürür.

  iskandinavya'dan avrupa'nın güneyine kadar yayılan bu mit, hristiyan din adamları tarafından hz. isa'nın son yemeğine uyarlanır. bu uyarlamada balder'in yerini hz. isa, loki'nin yerini de judas alır. bu yemekten 24 saat sonra hz. isa çarmıha gerilerek öldürüldüğü için hristiyanlarda akşam yemeğinde 13 kişi bir araya gelirse bunlardan birinin başına bir felaket geleceğine inanılır.

  13 sayısının uğursuzluğuna duyulan inancın kökeninde bir yıl içinde ayın 13 kez dolunay olarak gözükmesinin etkisi vardır.
hesabın var mı? giriş yap