• (bkz: seviyeyi yükseltme piç)

düzeltme : başlık başımıza kalmış...
  • "seviye üstü çalışma" derken kastettikleri "sen bunu kendin yapamazsın, üniversiteden bir tanıdığına yaptırmışsın, biz de yemedik mal mıyız?" olan mektuptur. red mektubunu alan öğrencinin "vay anasını tübitak'ın seviyesini aşmışım olum" triplerine girmeden önce bir kez daha düşünmesi gerekir.
  • muhtemelen bir üniversite araştırmasını, ortaokul projesi olarak teklif etmiş bir öğrenciye verilmiş kibar bir cevaptır.

bu çocuk böyle birşey yapmış mıdır bilmem ama bana vakti zamanında bizim lisedeki bir hayvanı, bir piçin oğlunu hatırlattı, bakın insan demiyorum hayvan diyorum piç diyorum, kimya öğretmeni anası yardımı ile üniversite projesi ile tübitakta derece yapmıştı, sonra üniversite sınavında ek puan almıştı felan. akşam akşam yine sinirlendim.
  • yapılan projelerin (hepsini diyerek haksızlık etmeyeyim hadi) minimum %70inin hocalar tarafından yapıldığı, hatta fikirlerin bile hocalardan kaynaklandığı bir sistemde abartan bir öğrenciye "çüş artık bu kadar da coşma ayarında çal" cevabıdır. bilemem belki de bahsi gecen ogrenci gercekten de kendi yapmıstır bunu ama sistemin isleyisi böyle değildir.
  • çok garibime giden mektup. ben tübitağa gittim çok güzel tez seviyesinde projeler de vardı.(geçen sene)
  • ramanujan asalları ile ilgili projenin sahibini bunu sen yapmamissindir diye suclayan mektup. bu mektubu yazanlarin srinivasa ramanujan'in hayati hakkinda bilgi sahibi olup olmadiklarinin meraki icerisindeyim. zira bu kafadaki adamlara ramanujan kendi calismalarini da gonderse muhtemelen ayni mektubu alirdi.
  • (bkz: altın vuruş)
  • benzer bir örnek de benden.

yıl 2008. proje partnerim ve ben çok afedersiniz kıçımızı yırtarak gündüzleri okula, okul çıkışı dersaneye giderek össye hazırlanmaya çalışmışız, dersaneden çıkınca da koşa koşa laboratuara gidip projemizi yapmaya çabalamışız. proje sonuçlanmış, işe yarar veriler var elde, dosyalayıp göndermişiz tübitaka.. gelen red yazısındaki "bravo çocuklar geleceğin bilimadamlarısınız" gibi zırvalıklar dışında elenmemizin sebebi olarak bir tek cümle yazıyordu:

"projeniz incelemek üzere biyokimya uzmanımız bulunmadığından elenmiştir."

sustuk kaldık..

aynı proje ege üniversitesi, dokuz eylül üniversitesi ve tübitak destekli gebze yüksek teknoloji enstitüsü yarışmalarında birincilik aldı.

ha bi boka yaradı mı? tübitakta derece alsaydık öss yerleştirmelerinde ek puan alacaktık. bu saydıklarımdan sadece alkış aldık.

edit: mef'te de birincilik almıştık.
hesabın var mı? giriş yap