• bomontide bu aralar populerligini gittikce artiran yeni nesil turk restorani. ısleri hayirli cirosu bol olsun.

guzel de bi websiteleri var: http://www.turkft.com/
  • fatih tutak'in bomonti'de actigi fine dining restaurant. yeni acildiginda (aralik 2019) degustasyon menusunu deneme sansina (hem fiziksel olarak, hem ekonomik olarak) sahip oldugum icin mutluyum. harika rafine bir menu (ki muhtemelen mevsimine gore degisiklige ugruyordur), inanilmaz bir lezzet. yedigim yemeklerinin cogunun ismini hatirlamiyorum tabi ama hala aklimda kalanlardan bir kismini tanimlaya calisirsam: dana tartarla yapilmis cig kofte yorumu, mantar tarhana, kuru ordek + kestane vde digerleri. cok basarili ve harika deneyim.

(tabi ki turkiye'nin kaderi odedigim hesabim buyuk kismi saraba aitti: hesap ciddi boyutlardaydi, ekonomik olarak belki de cok kucuk bir kesimin odeyebilecegi bir miktar)

sayisi cok fazla olmasa da deneyimleme sansina sahip oldugum michelin yildizli restaurantlarin bir kismindan cok daha basarili buldugumu rahatlikla soyleyebilirim (bence tek yildizi garanti, iki yildizi bile rahatlikla alabilir eger michelin yildizini bir basari kistasi olarak goruyorsaniz).

turkiyede karsilastirabilecegim restaurantlar icersinde neolokal ve mikla var: her ne kadar mikla'nin neden bu kadar konusuldugu konusunda hicbir fikrim yok. barinda icki icmeyi tercih ederim. ote yandan neolokal ise bence turkiye'deki en basarili cagdas turk mutfagi orneklerinden bir digeri daha (melbourne'deki yagiz'i da listeye ekleyebilirim).

turk ve neolokal gibi restaurantlarin turk mutfagina ve yemek gelenegimize katacagi katkilar suphesiz inanilmaz olacak. turkiye'de bu kalibrede bir restaurant ayakta kalabilir mi bilemiyorum ama bu genc yasinda boyle yetenekli bir sef'in* gelecegini hayal bile edemiyorum, yolu acik olsun.
  • "bir daha mı gelecez dünyaya" diyerek bir kere de olsa gitmek istediğim restoran. fiyat araştırması hakkında araştırma yapıyorum fakat hiç bir bilgi ile karşılaşamadım henüz
  • belki bu restoranda kendisini sadece türkiyede o gün çıkan malzemelerle sınırlandırdığı için bana öyle geldi ama menü bende çok bir iz bırakmadı. hatta şöyle söyleyim istanbul'da bu tip tadım menüsü suna her yere gitmeye çalışırım ama burası bende en az iz bırakan yer oldu.

fakat ben bu işlerden anlamam sadece bu yerlere gitmeye çalışan biriyim sadece ve mıhtemelen de yukarıda söylediğim gibi kullandığı sınırlı ürün sebebiyle öyleydi belkide. sonuçta belirli bir menü yok ve her gün malzemeye göre değişiyor.

yukarıda fiyat bilgisi sorulmuş ona cevap vereyim ortalama bir şarap içere kişi başı 1000 tl'ye mal edebilirsiniz rahatlıkla. fakat oraya gitmişken o kokteyllerden içmemek olmaz çünkü kokteyller gerçekten inanılmaz güzel ki yanlış hatrlamıyorsam onların fiyatı da 125 tl'ydi.
  • nihayet vedat milor lezzet rehberi'nde de kendisine yer bulmuş son derece klas, harika lezzetler deneyimleyebileceğiniz şişli'de bir fine dining restoranı. tabaklarda kullanılan pek çok fermente ürünler umamiyi arşa çıkarak harika bir lezzet deneyimi sunuyor. 4 course'luk bir tadım için kişi başı 500 tl gibi bir ücret yeterli oluyor.
  • (bkz: şef)
  • (bkz: #133743001)
  • michelin yildizi alabilecek yerlere ziyaretim esnasinda 3 hafta onceden rezervasyon yaptirarak sonunda deneyimleyebildim

oncelikle fatih tutak'i daha evvelden vedat milör'ün bir program cekimi vesilesiyle tanimistim. oncesinde bana inanilmaz nobran bir tip gibi gelse de, yemek tutkusunu anlatirken aglamasi yurekleri eritmisti. mekanini gorunce, taslar yerine oturdu.
    restorani restorandan ziyade bir tapinaga benziyor. yillarca asya'da calismasinin bir etkisi olsa gerek.
    her sey en ufak ayrintisina kadar dusunulmus, rezervasyon yapilan kisi sayisina gore masalara sandalye konmus, mini bencinden mendilinin dokusuna, tabaklarin dizaynindan, mekanin logosuna kadar hicbir sey asla tesaduf degil. simdiye kadar gittigim restoranlarda bir yildiz alir mi almaz mi diye dusunuyordum ama turk icin iki hatta uc alir mi diye dusunuyorum

yemege gelirsek, restoranda sadece tadim menusu ikram ediliyor. fiyat servis dahil 1500 lira. muazzam otesi kokteylleri var. onlar da servis dahil 275 lira. kokteylsiz kalkmaniz yazik olur

10 asamali bir menu veriliyor. en sonunda da mutfak turu yapip ascilarla tanisiyorsunuz

menu istah acici tursu suyu ve erikle basliyor. muazzam bir tursu suyu

ardindan kemik iliginin icine konmus tereyagi ve ustunde 2bin metre bitlis hizan bali getiriyorlar. kemik iligi tadini da net bir sekilde aliyorsunuz. yaninda ayvaliktan bir zeytinyagi getirdiler. ekmegi neye banacagimi sasirdim. ucu de muazzamdi. ilk favorim buydu

tt midye. kabugu yenilebilir bir midye bu. kabugun icerigini hatirlamiyorum ama gorunusu midye, kabuguyla yiyorsunuz. 100 tane olsa hepsini yerdim o kadar hafif ve lezzetliydi. ikinci favorim

yumurta, kapya biberi ve isli yogurt. sevmedim diyemem, gerek servis gerek gorunus bana cok deneysel geldi

uskumru altinda patlican ustunde havyar. yuvarlak, 20cm yukseklikte ortasi hafif cukur bir tas tabagin ustunde servis ediliyor. malzemeyi catalla yiyip kalani kasikla iciyorsunuz. cig bir baligi birak yemeyi, ayilip bayilarak yiyecegim aklima gelmezdi

sakiz enginar, tarhana (sos seklinde) yabani sarimsak ve kizartilmis citir enginarin oldugu iki tabak geldi. ucuncu net favorim. yeme seklini tarif ediyorlar ama ikinci tabagi birinci tabaga karistirirsaniz cok daha lezzetli oluyor

levrek, citir patates toplari ve gene patatesten elde edilmis bir jelle ortulmus ustune alabalik havyarli bir sos dokuyorlar. bu dorduncu net favorim. cok enteresan bir sey yasadim bu yemekte. yillar once yasadigim bir afrika ulkesinde yedigim baligin kokusu ve dolayisiyla ordaki anilarim aklima geldi. bir yemek bir insani aglatabilirmis, tecrube ettigime cok memnun oldum

arada ikram olarak bir manti geldi. bir alametifarikasi yoktu bana gore ve doygunluk esnasinda geldigi icin de biraz tikadi

süt kuzusu, köz domates. uykuluk ve mantarin bulundugu iki tabak geliyor. gittigim tum fine dining restoranlarinda ette aradigimi bulamamis olmam ya ocakbasi tutkunu olmamdan ya da sebzeyi daha cok sevdigimden kaynakli olabilir emin degilim. sut kuzusu meh, mantarlar orgazmik, uykuluk benlik degildi

beyaz peynir ustune bilmemkac sene dinlendirilmis rakiyi ustune parfum gibi fisfis siktilar. yaninda dondurma ve ustunde zeytinyagiyla ikinci bir tabak geldi. tika basa doydugum icin bu iki tabak beni cok mutlu etti. peynir tatli bir peynirdi. dondurmayla zeytinyaginin bu kadar yakisabildigine cok sasirdim. besinci favorimdi bu iki tabak

ardindan mutfak turu ve orda ikram edilen her sey "tatli son" olarak yazilmis menuye. son derece sarhos olmamdan dolayi gezdigimi cok net hatirlamiyorum ama pastaci cocuk cok kibar ve sicakkanliydi.

karar notumda buranin tek yildiz alacagini asla dusunmuyorum. iki garanti, uc sasirtmayan bir sonuc olacaktir. fatih tutak'i aglatan yemek tutkusunu anlamak guc olmuyor. firsati olanlara bu deneyimi tavsiye ediyorum kesinlikle
  • aşırı derecede merak ettiğim, ancak kişi başı 1590 tl istendiği için halen değer mi değmez mi kesinlikle emin olamadığım gastronomi deneyimi. her gün aynı saatte ve herkese aynı anda servis yapılıyormuş. giden arkadaşım hem tıka basa doyarsın, hem de lezzetten kafayı yersin, michelin yıldızı almadan acilen git dedi ama az buz bir şey değil. bu arada rezervasyon için de ciddi ciddi sıra bekliyormuşsun ve 590 tl mi ne ön ödeme yapman gerekiyormuş. vay arkadaş diyorum.
  • en son şubat 2022'de gitmiştim. o zamanki fiyat yemek menüsü 990tl, 6 kadeh şarap eşleşmesi 690tl idi. benim gittiğim dönemdeki tadım menüsü bu şekildeydi: menü bugün hala aynı fiyatsa çok şaşırırım.

fine dining doyma odaklı değil, deneyim odaklı olduğundan önceliğiniz doymak ise buraya gelmeniz çok mantıklı değil, her şeyden tadarak günün sonunda doyuyorsunuz ancak tıka basa doymuyorsunuz, ana yemek dahil hiçbir şey size bolkepçe sunulmuyor. hedef farklı, şaşırtıcı şeyler tatmanız, her şeyin tadının damağınızda kalması ve toplamda güzel bir tecrübe yaşamanız.

menüde bulunmayan bir iki şey de geliyor arada, ben tattığım her şeyi sevdim, toplamda 2 kere gittim, o yüzden uzunca süre tekrar gitmem ama sorana genel olarak tavsiye ederim.

midye dolmanın kabuğu yenilebilir, o gayet sürprizli oluyor ilk gidişte ama bence genel olarak kabuğunun yenilebilir olması dışında bir numarası yok. tereyağını kemiğin içine doldurmuşlar, ekmek çok güzel ama bal da tereyağı da eşsiz değildi bence. kalkan gayet güzeldi ama bir lokmaydı gerçekten. diğer yemekler de gayet güzeldi.

bunun dışında kapanış gerçekten süper. yemekler bittikten sonra tatlıya geçildiğinde sizi mutfak gezisine alıyorlar, tüm mutfağı geziyorsunuz, anlatıyorlar. mutfak gezisinin başında ve sonunda tatlılar ikram ediyorlar, çalışanlarla sohbet edebiliyorsunuz, gayet güzel bir tecrübeydi bence.

fine dining konusuna meraklıysanız ve bütçenize de uygunsa deneyin derim. eğer bunlardan birisi eksikse de kaçırdığınız bir şey yok diye düşünebilirsiniz.

ekmek
    tereyağı & bal
    yenilebilir kabuklu midye dolma
    palamut
    kalkan tandır
    urfa alabalık yumurtası
    mantı
    uykuluk
    kıvırcık kuzu
    tatlı sonun başlangıcı

bundan sonrası mutfak ve mutfakta servis edilen tatlılar
    lokum tatlı