• rus ruletinden daha risksiz oyun.
  • 7 ve ustu (as dahil) kagitlarla oynanan five card draw. bu 32 kagitla 4'ten fazla kisi oynayamaz. bazilari daha cok kisinin oynayabilmesi icin 7'den asagi dogru birkac rakami daha desteye geri ekler.

tam desteyle oynanmadigi icin ellerin gelme olasiliklari degisir. tam destede ucluden buyuk sayilan kent burda ucluden kucuktur. renk de fulu gecer. ayrica daha yuksek degerli eller daha sik gelir.

bir de ayni deste ile degisiklik olsun diye acik poker oynanir.
  • tüm dünyada fransız pokeri olarak bilinen oyun.
  • kağıt oyunlarının şahı denebilir türk pokeri için. oyuncuların büründüğü garip hava, çiplerin çıkardığı sesler, oyunla alakalı terimlerin söylenişi... bir nevi ayin de denebilir bu yüzden. ayrıca 80li yılların gençlerine poker derseniz akıllarına direkt bu gelir. diğer poker türlerini de istisnasız bilirler ama asla sevmez ve oynamazlar. ha bi de boş oynanmak için kesinlikle doğru oyun değildir.
  • hiç masadan kalkmadan, gıda ihtiyacımı da oyun esnasında karşılayarak aralıksız 46 saat oynadığım, bazen kaybederken bile keyif aldığım, icat edilen en güzel kart oyunlarından biri.
    bana göre en iyisi hatta.

saati saymadım tabi tek tek.
    mekana giriş ve çıkış saatlerine dikkat ettiğimde kendime öyle güzel küfürler ettim ki.
  • daha eğlenceli ve olasılık bakımından sayması görece kolay olan bir oyun.
    az kartla oynaması ve 5 kartınızın olması/dağıtılması, daha yüksek adrenalin ve blöfü doğurmakta. acizane fikrimdir, hold em poker ile karşılaştırdığımda daha keyif alındığını söyleyebilirim.
  • iki floş royal'ı karşılıklı görerek dumura uğramanıza sebep verebilen poker türüdür.
    karşılıklı kare veya kare vs. full çarpışmaları sıkça yaşanır.

iş çıkışı bira eşliğinde oynanır ise patronun çalışanlardan maaşı geri alma yöntemine evrilebilir.*

--- türk oyuncu kafasına karşın önlem ---

canlı para ile oynamak oyunun daha sakin ve daha az blöflü ve keyif için oynanmasını sağlar. bazı puştlar hesaba çip yazdırmak ister ise reddediniz cebinden çıkmayan para ile gereksiz vuruşlar yaparak oyunu piç edebilirler.

oyunun başında maksimum giriş bedeli ve maksimum yeni çip alım sayısını belirleyin. örneğin; 100 tl giriş maks 3x yani 300 tl çip ve "çipin x'lira altına düşünce" alınmak üzere 100 tl gibi.. toplu alıma izin vermeyin.

hakkı dolanın yerine oturacak yeni oyuncularınız hazır olsun. (biz de 3 masa kuracak kadar oyuncu olurdu, tek masa oynanırdı) böylece maaşları toplamaya devam edebilirsiniz.*

akıllı oynayıp elinizi büyütün. masadakiler 50-100 lira ile kıvranırken önünüzde 500 lira olmuşsa masadan kalkana kadar seks var demektir. söyleyin viskinizi getirsinler.

bitiş saatini başlamadan belirleyin yoksa karda olan puşt saçma sapan bahaneler ile kalkmak veya siz kardayken oyunu uzatmak için çamura yatabilir.

son olarak sabırlı olun. poker sabır işidir. poker oynanan odayı da bol bol havalandırın leş gibi sigara kokuyorsunuz ipneler.

--- türk oyuncu kafasına karşın önlem ---
  • ruhuma en iyi gelen beş altı şeyden biri. dişime göre rakip bulmak çok zor olsa da resmen özlüyorum.
hesabın var mı? giriş yap