• izmir'in işgali yıllarında, "kardeşime kurşun sıkmam" dedikleri için inciraltı'nda yunan krallığı'nca kurşuna dizilen yunanistan ordusu mensupları.

  ölümlerinin yıldönümü olan 4 ocak tarihinde izmir'de anılmaktadırlar.

  ilgili haber için bakınız: http://www.radikal.com.tr/…izmirde_anilacak-1263366
 • devletlerin halkları birbirlerine düşmanlaştırma politikasının sökmediği onurlu yunan askerleridir.
 • ilk defa haberdar olduğum askerlerdir. resmi tarih sevmez böyle şeyleri, pis yunanlıları izmir'de denize döktük demek daha güzel gelir. bize göre bütün yahudiler katildir. new york'da israil politikalarına karşı yürüyen 100 bin yahudi'yi görmek istemeyiz. türk'e türk'ten başka dost yok değil mi? onun için başımızdaki büyükler ne derse itiraz etmeden koyun gibi itaat etmeliyiz. her tarafımız düşman, herkes düşmanımız. bu paranoyak halden kurtulmamız için bir tek nesil daha kaldı. sonra milliyetçiler haydar baş'ın aldığı oy kadar oy alır.

  edit: milliyetçiler derken sadece bir partiyi kasdetmedim. bu milliyetçi zırvalarla oy toplayan ne kadar parti varsa hepsi buna dahildir. iktidara kim geçerse geçsin aynı zırvaları anlatıyor çünkü millete.
 • bu 200 yunan askerini canı yürekten kutlasam da;

  tıpkı anadolu'da işgalcilerin sevilmeme sebepleri ege'de de benzerlik gösterir. başta aydın ve izmirli ihtiyarlarla konuşma fırsatı bulursanız, ana babalarının, atalarının yunan askerleri ve onlardan cesaret alan, yüzyıllardır rahat içinde yaşayan anadoludaki rum, ermeni gibi yardakçılarla örnek vermek gerekirse yunanlıların sevilmeme sebepleri aşikardır.

  siz, hasta yatağındaki bir devleti ve onun milletinin yaşam hakkına tecavüz etmeye kalkar, silahsız köylülerin başlarını kesip onlarla halkın gözü önünde top oynarsanız, evleri basıp, baba, abi, kardeşlerin gözü önünde evin hanımlarına tecavüz ederseniz, gebe bir kadını ağaca bağlayıp canlı canlı karnındaki çocuğu kamayla keser dışarı çıkarırsanız, siz köylüleri camiilere toplayıp kapısına kilit vurup ateşe verirseniz, sizin yüzünüzden bu millet yıllarca tarla sürecek erkek bulamayıp, tezek içinde buğday ayıklayıp onunla ekmek yapmaya çalışırsa, sevilmezsiniz...

  edit: kaynak isteyenler sabahattin burhan ın 3 er ciltlik "yörük ali efe" ve çete ayşe kitaplarına bakabilirler.

  edit 2: bölücü, ayrımcı eğitim sistemi örneği görmek isteyenler ermenistan ders müfredatına bakabilirler.
 • geri kalan 250 bin yunan askerini ne yapacağız
 • kurtuluş dizisinde geçer bu askerler. bölümünü hatırlayamadım ama bildiri dağıttıkları için yakalanıp götürülen askerlerin olduğu bir sahne vardır.
 • kurtuluş savaşı sırasında yunanistan'da güçlenen savaş ve venizelos karşıtı politikanın etkilediği askerlerdir. savaş sırasında yunanistan'da güçlü bir sosyalist muhalefetin varlığından söz etmek mümkün. bu muhalefet, ankara hükümeti ile yapılan savaşa da karşı çıkmıştır.

  ayrıca türk'e değil, anadolu halkına kurşun sıkmamışlardır.
 • eğer gerçekse,bugün çok sevilen araplardan daha delikanlılarmış dediğim olay.

  sina ve filistin cephesi,arap ayaklanması
 • ruhları şad olsun. fazla söze gerek yok.
 • idam edilenlerin sayısı 117 asker olarak bildiğim olay. “anadolu’nun işgali bir emperyalist oyundur. britanya, mazlumların kanıyla yeni sınırlar çiziyor. biz, mazlum anadolu halkını öldüremeyiz, onlar kardeşlerimizdir” diye bir bildiri hazırlayıp imzalamışlardır. sonrasında idam edilmişlerdir.

  onlara dair tuğrul keskin'in zito i epenastasis adlı şiir kitabı vardır *
hesabın var mı? giriş yap