• bir türkiye gönüllüleri gönüllüsü olarak söylemek istiyorum.

  - çalıştığım okulda oy ve ötesi'yle birlikte organize olduk. sistemli bir görev dağılımı yaptık. lütfen diğer gönüllülere ulaşın. sabah ilk işimiz birbirimizi bulmak oldu. ortak bir whatsapp grubu kurduk. mümkünse önceden birbirinizi bulun.

  - sadece her sandıkta bir kişi değil bahçeler ve koridorlar da çok önemli. bütün konuşmalar ve planlar orada dönüyor çünkü. buralara da gönüllü arkadaşlar yerleştirdik ve pek çok önlemi bu sayede aldık.

  - avukatlar en mühimi. gönüllüsünüz sonuçta, sandıklarda sorun çıkabiliyor, ciddiye alınmayabiliyorsunuz ama bir avukat sizinle olursa kimse bir şey diyemiyor. avukatlar olmasa bir sürü şeyi halledemezdik. gönüllü avukatlara çok fazla ihtiyacımız oldu.

  - gönüllü müşahitler seçimlerin her şeyi. sandıklarda, sandık görevlilerinin bütün olan biteni takip etmesi mümkün değil. iyi niyetli olsalar dahi bir şeyleri gözden kaçırabiliyorlar. ne kadar çok olursak o kadar iyi.

  - görev dağılımını ve sürecin kontrolünü cevval bir arkadaşa bırakın. takım çalışması içindeyken birinin liderlik etmesi gerekiyor. sen okul temsilcisisin, ben müşahitim muhabbeti yapmayın. herkesin lider olduğu yerde kriz çıkar.

  - partililerle görüşün, okul sorumlularını bulun. zaten niyetimiz oy korumak. senin partin, benim partim yapmayın. niyet iyi olunca herkes yardımcı olmaya çalışıyor. desteklediğiniz parti veya değil, bütün müşahitlerle ve sandık görevlileriyle güzel diyalog kurun. herkes oy çaldırmamak derdinde. kimsenin siyasi düşüncesini değiştirmeye çalışmayın. biz usulsüzlüğü engellemek için oradayız, bunu unutmayın.

  - sabah 6 buçukta okulda olun ve çuvallar gitmeden okuldan ayrılmayın.

  şimdilik aklıma gelenler bunlar, fırsat buldukça editlerim.
 • --- spoiler ---
  ******müşahit olamadınız, çekindiniz, utandınız, sosyal fobiniz var falan filan her şeye tamam.

  halen etkisi olabilirsiniz. nasıl mı? saat 5'de gidin ve oy attığınız okulda sandığınızın olduğu sınıfın kapısında bekleyin.

  içeri giremezsiniz ama sınıf kapısında izleme hakkınız var sadece oy attığınız sandık değil tüm okuldaki sandıkları izleyebilirsiniz seçmen bölgeniz olması yeterli ki inanın kimse size sormayacak sen burada mı oy kullandın diye.

  gidin 5 de kapıda izleyin varlığınız bile olası açık bir hileyi önleyecektir sizin duruşunuzu bilmiyorlar. (siyasi parti amblemi vb. olan bir şey giymeyin.)

  izleyin abi izleyin sorun görürseniz okul sorumlularına söyleyin zaten sınıf sınıf gezecekler.

  baktınız müşahite zorluk çıkarıyorlar onun yanında olmak için arkadan destek verin, siz de deyin ''evet müşahitin hakkı var ben de okudum maddeyi vermek zorundasınız'' diyin inanın bu destek çok çok önemli.

  böyle böyle her sandıkta 2 izleyen olsa bakın görevli değil izleyen inanın çok büyük etkiniz olur.

  benim sandığımda meraktan gelip izleyen teyzeler vardı öyle izleyemez diye bir durum yok yani.
  --- spoiler ---

  arkadaşlar çok önemli 2. tur müşahitler için çok çok çok daha kolay olacak.

  ilk turda özellikle milletvekili pusulalarını saymak işleme almak süreci inanılmaz uzattı. 336 pusulalı sandık sayımı 3 saatten fazla sürdü üstelik neredeyse hiç yeniden saymadık.

  cumhurbaşkanlığı sayımı her şeyiyle 1 saat bile değildi. milletvekili sayımında işler karıştı çok fazla parti hepsini ayrı sıraya koymak gibi şeyler çok yorucu oldu tutanağı da hemen alamıyorsunuz iki sayım da bitecekti.

  fakat şimdi öyle değil tek pusula tek zarf 2 aday sayması da takip etmesi de çok kolay olacak.

  ben oy ve ötesinden kayıt oldum türkiye gönüllülerinde buldum kendimi ortak grup oluşturmuşlardı.

  müşahit kartını okulda bu gruplardan alacaksınız sizi whatsappdan ekliyorlar.

  *****sabah 6 dan akşama kadar durmak gözünüzü korkutabilir evet ama bu şart değil.

  *****akşam 4:50'de gidip de müşahit kartı alabilir, sayım ve tutanak alma işlemi yapabilirsiniz hatta yetersiz kalınca hiç sisteme kayıt olmamış abi-kardeşini arayan insanlar oldu onlar da hemen geldiler gittiler sayımları izlediler.

  tutanak almada çoğu bilgisiz sandık görevlilerin bile size o tutanağı vermek zorundalar ve kapıya asmak zorundalar.

  sayım bitince hemen ıslak imzalı tutanak istediğinizi müşahit olduğunuzu buna hakkınız olduğunu söyleyeceksiniz, veremeyiz derlerse gruba yazıyorsunuz veya bilgiliyseniz ilgili maddeyi öğrenin gösterin ikinci turda parti temsilcisi olacak mı olmayacak mı bilmiyoruz henüz o yüzden bu dediğim önümüzdeki hafta netleşir ona göre yeniden yazarız.
 • yurt disi ayagi ari gibi calisan olusum. yurt disi sandiklari bize emanet, sandiklarin basinda olacagiz.
 • kesinlikle organize sekilde oyuna sahip cikmayan isteyen herkesin gonullu olmasi gereken platform.
  oy verdigin sinifin ancak kapisindan iceri bakarsin, fakat müşahitsen, icerden kontrol edersin.
  sakin ha, is körlüğü yapacak sekilde amelelil yapmayin.

  oy verme işlemi boyunca, imza atmadan çıkanları tespit edip cikarken uyarin. ımza atmazsa gider yine gelir oy kullanir.

  ıceri girenleri ezberlemeye çalışın ayni kisiler tekrar geliyor mu kontrol edin.

  okula 6.30da gelin. 6.50de sınıfta olun.

  musahitleri bir sandalyede oturmaya mahkum etmeden, hemen kapinin girisinin yanina iki sira çekerek müşahit sirasi yapin.

  düzgün giyinin, mümkünse avukat gibi.

  cok konuşmayın ciddi olun, bu tavir sonra lazim olacak

  oy verirken uzun duranlari, baskanim 4 dakika oldu seklindr baskanla muhatap olun.

  cok konusarak kendinizi sinif dışına attirmayin.

  oy sayimi esnasinda, mümkünse amelelikleri akplilere yaptirin.

  uzaktan yere düşen oy var mi takip edin.

  zarftan oylari cikaran kisileri takip edin, kilicdarogluna oy verildiginde yırtarak çıkarmaya calisabilirler.

  hurra herşeyi aynı anda sayilmasina engel olun.

  oldu bitti seklinde is yaptirmayin.

  yaninizda oy sayim cetelesi bulundurun. bunu almazsaniz tum gun bosuna durmus olursun.

  her 10 oyda bir, baskandan sayilarin kontrol edilmesini talep edin. bu sayimda mümkünse akpli müşahit ile ayni sayıları soylediginizden emin olun.

  akpliler hep sayilari bir iki eksik söylerler.

  onlarda zaten acayip hevesli
 • paçalarından leş gibi disiplinsizlik, umursamazlık akan seçim güvenliği platformu.

  gönüllülük başvurumun ardından aranmamın ve okul sorumlusu olarak görevlendirmemin üzerinden iki hafta geçmesine rağmen hâlâ koca bir whatsapp grubunda "şifresini almayan var mı yiaaa?" konuşmalarından öte bir şey yok. kimseye eğitim günleri ve saatleri bildirilmedi.

  oy ve ötesi, nisan ayının başında yaptığı bölge toplantılarının arından gönüllü eğitim toplantılarının yerlerini, saatlerini uzun uzun listeledi web sitesinde.

  buyrun: oy ve ötesi eğitim takvimi

  bugün grupta "eğitim takvimi ne zaman bildirilecek?" diye sordum ve aldığım yanıtı kelimesi kelimesine aktarıyorum durumun ciddiyetini kavrayabilmeniz için.

  "akşam saatlerinde olacak zoom üzerinden. bize istanbul'dan ne zaman bilgi gelirse sizlere bilgi geçeceğiz."

  ardından başlattığım tartışma ve koordinasyon merkezine yönelttiğim organizasyonsuzluk ithamı sonrası ilçe sorumlusu ve diğer gönüllüler beni sükûnete ve çözümcülüğe davet etti tuhaf şekilde.

  üstelik iletişimsizlik de had safhada!

  bakın, aldığım o organizasyon adına endişe verici yanıttan sonra şu mesajı yazıyorum gruba:

  "işte bu pek sağlıklı bir organizasyon izlenimi vermiyor. takvimlerin çoktan belirlenmiş ve günlerin, saatlerin gönüllülere haftalar öncesinden bildirilmiş olması gerekmez mi? herkes 8-5 mesai yapmıyor neticede."

  nasıl bir yanıt aldım sizce?

  "takvimler belli zaten hiroshima bey, henüz bizlere bilgiler verilmedi, verilir verilir verilmez sizlerle paylaşım sağlayacağım. ben de sabah 8 - akşam 5 mesai yapıyorum. zoom toplantıları zaten akşam 19:00 ile 21:00 saatleri arası bir saat dilimine ayarlanmaktadır. biz koordinatörler de sizlerle aynı eğitimlere gireceğiz."

  korkunç yahu!

  benim bu şikâyeti neden yaptığımı anlayamayacak kadar okuduğunu anlama becerisinden yoksun birini koordinatör olarak grubun başına koyuyorlar, üstelik bu koordinatör sandık güvenliği eğitimlerini bizimle birlikte alacağı zamanı bekliyor bir köşede.

  ben devlet opera ve balesi'nde çalışıyorum ve bugün provam akşam 19:30 - 22:30 arası mesela.

  temsillerim deseniz zaten hep akşamları, insanlar cumartesi akşamları eşleriyle dostlarıyla içip sızarken ben mesaide oluyorum.

  üstelik bu takvimi bana her hafta cumartesi bildiriyorlar bir sonraki hafta için. benim o takvim henüz bildirilmeden izin alabileceğim bir prova varsa ondan izin almam gerekiyor ve kurumumdaki organizasyon acemiliğinin bir benzerini bu sandık güvenliği inisiyatifi bana dayatıyor.

  son dakikada haberdar olup uyum sağlamaya çalışacağız her şeye. ne güzel ülke, her şey spontane ve heyecanlı!

  almanya'da solistlik yapan arkadaşıma kasım ayında verilen programda, haziran ayında hangi piyanistle, hangi günlerde ve hangi saatlerde çalışacağı yazıyordu be.

  bunu elin almanı senelik yapabiliyorsa biz hiç değilse aylık yapabilelim. haydi kurumum bunu yapamıyor; devlettir, karmaşık ve hantal yapıdır diye geçiştirelim de...

  bak, oy ve ötesi de gönüllü inisiyatifi ve adamlar bir ay önceden bölge toplantılarını yapıp takvimlerini duyurdular web sitelerinde il il, saat saat.

  arkasında koca koca parti örgütlerinin desteği olan bir organizasyon nasıl bunu beceremiyor, gerçekten anlamış değilim.

  - - - - - - - - - - - - - - -

  benim mesai takvimim uyuşmadı diye eğitimleri sonradan telafi ettim ya da en kötü ihtimâlle okul sorumluluğu görevimi bir başkasına devrettim diyelim. bu büyük bir mesele değil.

  büyük mesele ne, biliyor musunuz; daha böyle rahat koşullarda organizasyon yapıp işletemeyen bu devasa mekanizma acaba sandık başında, stres altında, bin bir türlü oyunlar dönerken ne kadar organize, ne kadar disiplinli, ne kadar farkındalık sahibi olabilecek?

  chp örgütlerinden bu uzun uzun paragrafları okuyan biri varsa lütfen bir an önce sandık güvenliği koordinasyon merkezine haber uçursun ve bu rezillik bir an önce toparlansın. derhâl herkese açık şekilde eğitim takvimi duyurulsun, derhâl ilçe koordinatörleri bütün yol haritasından haberdar edilsin.
 • kendi açıklamalarına göre; farklı seçimlerde tecrübe kazanmış gönüllülerden oluşan, altılı masa, siyasi partiler ve paydaşlarla iş birliği yürüten seçim güvenliği platformu.

  web sitesi
 • ulan muhalefet bu iste bile organize olamiyorsun.

  oy ve otesi var, turkiye gonulluleri var, chp, iyip saadet partisi gibi partilerin kendi organizasyonlari var.

  toplasana hepsini tek elden!

  muhtemelen sonucta soyle oluyor, kadikoyde ayni sandikta 5 tane muhalif musahit ve sandik gorevlisi fakat git anadoluya bom bos sandiklar.
 • türkiye gönüllüleri 110.000 gönüllü toplayabildi ama yetmedi. özellikle kırsala yetişemedi. seçim bölgelerine düzgün dağılmış 250.000 gönüllüye ihtiyaç var.
  25.000.000 muhalif seçmen var.
  yani sandıklara sahip çıkacak %1 oranı bulamıyorsak müstahak bize !
  https://kayit.turkiyegonulluleri.org/

  not: akp ve mhp'nin en ücra sandıkta bile adamları var. aralarında iş bölümü yapmışlar. sandık görevlileri hariç müşahitleri, avukatları var. çok iyi organize olmuşlar. muhalefet ve gönüllü organizasyonlar da aynı organizasyonu sağlamalı.
 • az önce internet sitesi üzerinden gönüllü olmak için başvurumu yaptığım, millet ittifakı oy ve sandık güvenliği oluşumu.
  2. tur seçimi için görevlendirilmek isterim.
 • ömrümün en güzel yılları bombok geçti. geçen pazar sabahın 6'sında kalkıp bir türkiye gönüllüsü olarak 16 saat okulda mesai yaptım oyları koruyacağım diye. ikinci turda aynısını yine yapacağım. sizi de sizin umutsuzluğunuzu da sizin hayal kırıklığınızı da sikerim. kazanacağız! götünüzü kaldırıp o sandıkları koruyun. herkes elini taşın altına sokacak. akp'li ev hanımlarının müşahitlik yaptığı yerde sizin şikayet etmeye, vazgeçmeye, umutsuz olmaya hakkınız yok. yok.
hesabın var mı? giriş yap