• türkiye de bedensel engelli olmadan yaşamak bu kadar zorken muhtemelen bedesel engelli vatandaşlarımız için ızdırap olan durum
 • zordur 16 sene evden cıkmamaktır. zaten cıkılmaz ki etrafta bedensel engelli mi var tekerlekli sandelyeyle gezen mi var her yer normaller için onlarsa normal dısı.
  babannem 17 sene tekerlekli sandelye kullandı yılda belki bir belki iki kere dışarı cıkardı onlarda genelde zorunlu durumlardı. olmeden sadece bir onceki sene otamatik olan tekerlekli sandalyesiyle dısarı cıkmaya basladı dısarıda gezıp geldıgınde gozlerındeki sevinc ve rahatlama hissini gormemek imkansızdı.
  şimdi amerikaya gelip heryerde engelliler için de bir yer oldugunu her yerde onların girmesi için de bir kapı oldugunu gorunce (hatta aynı kapı onlar için bir ayrıcalık dagil olması gerektigi gibi yani) keske buralara gelip onun için buralarda yaşasaydık diyor insan..
 • sadece bir hafta hatırlanıp geri kalan günler hayatın size teğet geçmesidir.
  (bkz: engelliler haftasi)
 • zihinsel engelli olmadığımız için şükretmememiz gereken durumdur. zihinsel engelli insanların en azından algı seviyesi belli bir eşiğin altında olduğu için etraflarında olan biteni çok fazla algılamıyorlar. asıl acıtan şey zihinsel yeteneklerinizin tamamen yerinde olup, hayattan beklentilerinizin bir yandan devlet, bir yandan etrafınızdaki insanlar tarafından sürekli hiç sayılması. başıma geleni söyleyeyim; bedensel engelli olmama rağmen kullandığım arabayı üzerinde engelli uyarısı bulunmadığı için engelli park yerine park etmiyorum, ama engelli park yerine park etmekte ısrar eden öküzün evladını uyardığımda, arabadan inip üzerime yürümesine kimse de engel olmuyor.

  engelli olmayıp engelliler hakkında saçma sapan yorum yapanlar için söylüyorum; engelli olmadan bir engellinin psikolojisini anlayamazsınız, çünkü siz masada otururken karşı masadan bütün gece yüzünüze gülümsemiş kız, ayağa kalkıp lavaboya gittiğinizde yüzünü asıp, sizinle tekrar göz göze gelmemek için kafasını çevirmiyor.

  hiç bir engellinin kendisine acınmasını beklediğini zannetmiyorum, ama hayat ve hayatı yaşamak hakkında bu kadar hırslı olmamızı lütfen mazur görün, çünkü bizim için hayat emin olun çok daha zor geçiyor.
 • illa dramatik sahnelerle ya da yakınan sözlerle anılması gerekmeyen bir durumdur.

  bugün beşiktaş'ta bedensel engelli biri, üzerinde "i'm not normal" yazan bir tişörtle geziyordu. bende daha fazla engeli aşmış, benden daha az engelli bir insandır gözümde.
 • türkiyede özürlü olarak çağrılmaktır. halbuki engelli bir arkadaşımın bana daha önce söylediği gibi; "bir özrümüz yok, engellerimiz var".
 • zihinsel engelliler tarafından hor görülmek demektir.
 • tek avantajı digiturk üyeliğinin yarı ücretili olmasıdır.
hesabın var mı? giriş yap