• ulkemizde ponzi sistemlere her zaman talep olmuştur. ancak kripto para borsalarindaki profile baktığımızda, üniversite mezunu beyaz yakali kesimi de fazlasiyla görmeye basladik. insan herhangi bir karşılığı olmayan bir sanal paraya, içinde şüphe bile olsa neden bütün tasarrufunu koyar? keriz olduğu icin mi?

2013 yılında başlayan ve cumhurbaşkanlığı sistemiyle birlikte hizlanan ekonomik çöküşün bir yansimasi bu. nedir bu çöküş?
    enflasyon olcumlerindeki manipulasyonla maaslarin reel olarak erimesi, bununla birlikte ortaya çıkan hayat pahalılığı. tasarruflarin azalmasi. devaluasyon sonucu ithal girdili ve ithal edilmese bile ihraç edilmesi olasi ürünlerdeki inanilmaz fiyat artisi. otv gibi ağır vergiler altında ezilmek.
    günün sonunda insanlarin tasarruflariyla bir sey yapamayacağıni kaniksayip canimi acitmayacak seviyede bir miktarla basliyim diye girmesi ve o yuksek kazanclari görüp iyice o bataklığa saplanmak.

1 yıl sonra gelen edit: başlığı açtığım gün ponzi benzetmemden ötürü özelden küfreden kişiler olmuştu. o gün sinirlenip cevaben yapmış olduğum sert eklemeleri temizledim.
  • elinize hohlayarak anlayabileceğinizi düşünüyorum...
  • fakirlik
  • şaka maka bir yana, aylık gelirim ile ne bir hayat kurabilirim ne de ev araba sahibi olabilirim. bu yüzden elimdeki ufak miktarı kriptoya yatırma kararı aldım. tabi battı çünkü hiçbir bok bilmeden bodoslamasına girdim. sonuç; yine bu maaşla ev, araba ve bir yuva sahibi olamayacağım.
    işin ilginç tarafı ise okuduğum yorumlarda herkesin kripto işine girenlerin bir işte çalışmadığını zannetmesi. ulan çalışıyoruz da yetmiyor hiçbirşeye. riske girdik battık elhamdülillah.

edit; amacım kesinlikle kolay yoldan para kazanayım köşeyi döneyim olmadı. üniversite okumuş ve atanamamış bir birey olarak tek isteğim sıradan bir yaşam sürmek, fazlasında gözüm yok. şuan ki türkiye şartlarında asgari ücretin bir tık üstünde maaş alan biri olarak bunu yapmam imkansız. yaptığım ufak birikimi de kaybederek daha da imkansız hale getirdim. iyi olmuş senin gibi enayilere diyen var. sizden vicdan ya da teselli bekleyecek değilim ama merak ettiğim birşey var; neden bu kadar kötüsünüz?
  • bize kolay köşeyi dönmek için herhangi bir fikir gelsin, binlerce hatta milyonlarca müşteri bulur inanacak.
  • son yıllarda üretim iç güdüsünün kaybolması, y kuşağının sonuna denk gelenlerinin ve z kuşanın çoğu kısa yoldan, emeksiz para kazanma derdinde. akp yüzünden aslında. bu üretim dışı para kazanma politikasını gençlerin kafasına kazıya kazıya bu ortamı oluşturdular. başka sebep aramaya gerek yok.
  • aslında cevap çok açık; türkiye üreten bir ülke değil çünkü üretmeyi bilmiyor. inovasyon, gelişim, ileri görüşlülük bu topraklardan uzak. ancak böyle 1 koy 2 al hayalleri kurduracak ponzi ve benzeri sistemlere ilgi duyuluyor ve bunlardan kazanç elde edilmeye çalışılıyor. kimse üreteyim kazanayım demiyor.

bu yüzden ki türkiye kriptopara hacmi konusunda dünyada başı çekenlerden.
  • ınsanlarin calismaktan umudu kesmesi. çünkü çalışarak kazanilan para geçime yetmiyor. bu nedenle umudunu kaybedenler daha kısa surede çok para kazandirmasini umduklari mecralara yoneliyorlar.
  • fakirlik ile kolay yoldan para kazanma isteği aslında tamamem doğru orantılıdır. insanlar kolay yoldan para kazanmak istedikleri için fakir olmuyorlar. fakir oldukları için kolay yoldan para kazanmak istiyorlar.
  • kolay yoldan zengin olma düşüncesi ilk neden
hesabın var mı? giriş yap