• son zamanlarda tanıdık, tanımadık çevremdeki pek çok kişiden duyduğum olaydır. yakın zamanda kendi talebim olmadı ama son durumu da merak ettiğim bence irdelenmesi gereken önemli bir olaydır.

  eğer olay sadece türkiye'ye karşı uygulanan bir standart ise durum çok vahim.
 • reddedilmesini geçtim randevu dahi yok, aylar sonrasına tarih veriyorlar
 • meksika sınırından geçmeye çalışanları gördükçe, neden ki diye, sormadığım durum.
 • suriyeli, afgan ve pakistanlilara , geri kabul anlaşması ile avrupadan turkiye'ye gönderilenlere, genel olarak ipini koparana türkiye cumhuriyeti vatandaşlığı dağıtılmasının, ayrıca türkiye cumhuriyeti vatandaşlığının parayla satın alinabilmesinin doğal bir sonucudur.

  not: sanmayın ki o para eskiden 250.000 usd idi şimdi 400.000 usd. mafya devlet işbirliği ve sahte evraklarla bu rakamların çok daha altına türk vatandaşlığı satıldı. üstelik bir kişi ödedi, bütün hanım ve çocukları da türk vatandaşı oldu.

  edit: mesajla gönderilen bilgiler (çoğu belirtilmemesini rica etmiştir)

  - lütfen şu bilgiyi de ekleyin, kırklareli civarından ucuza tarla alınıyor oraya göstermelik ceviz veya badem dikiliyor arazinin tarla vasfı bahçeye dönüyor, böyle olduğu için de içine ev yapılabiliyor, dolayısıyla vatandaşlık almak isteyen hem tarım arazisi sahibi oluyor hem ev sahibi oluyor hem de bu işi 150 bin dolara hallediyor, 250 bin dolar bile değil. bunu söylemekten utanç duyuyorum ama, kanser hastası olup türk vatandaşı olmayan bazı insanların vatandaşlığa katakulli ile geçirilip ücretsiz kanser hastalığı tedavisi yapılıyor. bu işleri takip etmem için bana aylık 25 bin tl teklif edildi gitmedim

  - 10 bin dolara sahte belgeyle hallediyorlar

  - 8 kişilik bir aile gibi gösterip kişi başı 50bine 8 kişi de vatandaş olabiliyor. gerçekten sahte aile kılığında gelip vatandaşlık alanlar var.

  - kansere ek olarak böbrek yetmezliği hastalarını da duydum. diyaliz için uyduruk kıytırık vatandaşlık alınıyormuş ve gelsin haftada 3-4 gün çok pahalı diyaliz tedavisi, ilaçları ve tahlilleri

  @freekara : selam 650 bin liralık ev alırsa yabancıya 3 yıl oturum hakkı veriliyor (36 bin usd)

  - suriyede yaşayan hastalar hatay üzerinden uçak ambulansla istanbula getirilip yuzbinlerce liralık tedavileri olup ucakla hataya geri gönderiliyor. uçak ambulans hizmeti dahi sınırsız. tamam bunlar kötü hastalar ama idlib'de vs ikamet ederken şam'a gidemiyor istanbula getirtiliyor ben şahidim.. suriyede ikamet eden hastalar sırf tedavi için sınırdan geçici izinle geçiyor.. muhtemelen başka illere de gönderiliyorlardır.
 • devlet memuru kiz arkadasim almanyadan red aldi. herkes ulkeden kacma derdinde oldugu icin , sirket sahibi insanlara bile geri donusunuz konusunda guclu kanitlariniz yok diyorlar. hepsini gectim ulan bari para iadesi yapin bir kismini. hepsini beklemiyorum memurun calisiyor kagit kurekle ama enazindan yarisini verin. guzel tezgah valla butun ulkenin memur maaslarini turkiyedeki vize gelirinden odendigine yemin ederim ama kanitlayamam.

  edit: ozelden gelip kiz arkadasin devlet memuru oldugunu sanmiyorum olsa yesil pasaportu olur diyen dalyapraklar var. olum siz kucukken kakanizi mi yediniz, memurluga basladiklari gun yesil mi veriyorlar. alacan bunlari dinlene dinlene doveceksin.
 • o senin schengen schengen
 • sokağa bir çıkın ekonomiye bir bakın sınırların haline bir bakın anlarsınız neden öyle olduğunu.
 • mayıs ayında 1 yıllık vize alarak, zor da olsa başarmış biriyim:)
 • gencligimin denk geldigi donemin ..
 • yakında yeşil pasaportların bile girişlerde sorun yaşayacağını düşünmeme sebep olan yerinde uygulama.
  sen ülke sınırlarını transit hale getirirsen ne olmasını beklersin ki?
hesabın var mı? giriş yap