• cernobili ile ünlüdür.
 • aci vatan..
  sacma sapan guzellikte, sacma sapan bir ulke.
  para birimi grivni'dir.
 • su anda bolgedeki en stratejik ulkelerden birisi. rusya'nin eski ideallerine kavusabilmesi icin rus kokenine bagli kalacak bir ukrayna'ya ihtiyaci varken, ukrayna halki avrupa ile entegre olmak istemekte ve rusya'yi belkide donusu olmayan avrupalilasma yoluna da ittirmek uzeredir. asya ile avrupa'nin tam ortasinda olan ukrayna ayvrasya'da hakimiyet kurmak isteyen kuresel guclerin (amerika'nin disinda etkisini guneye ve doguya dogru arttirmak isteyen almanya da dusunebilir) en potansiyel ortagidir. artik gecmise gore daha sansli bir ulke.
 • 1.blues gitarist, mızıkacı max'in ülkesi. 2. blues icracısı max'in özgürce müzik yapamama gerekçesiyle terk edip ankara'da yeni bir hayat kurmaya çalışmasına vesile olan yitik ülke.3. güzel erkekleri ile tanınmayı hak eden beyaz ülke.
 • rusca (veya eski rusca da olabilir) kenar-köse kelimesinden türetilmiş bir kelime, yani ülkenin kenarı diye isimlendirmiş ruslar ukraynayı, tarih boyu da asagılamıslar
 • (bkz: ukraynaca)
 • cok guzel kizlara sahip olan ulke. sarisini, esmeri, kumrali... hepsi ayri bir guzelliktedir. ayrica mila jojovich'in dogdugu ulkedir. devlet baskani leonid kucma'dir. en onemli turzm yeri yalta'dir. rusya devlet baskaninin da orada bir yazlik evi vardir. ayrica sevatopol ve semferopol de gorulmesi gereken sehirlerdir.
 • ukrayna, doğu avrupa’da bir ülkedir. kuzeyinde belarus, kuzey doğusunda rusya federasyonu, batısında ise polonya ile slovakya, güneyinde ise karadeniz ve azak denizi vardır…
  toplam yüzölçümü 603.700 kilometre karedir. (karşılaştırmak gerekirse, fransa’nın 551000 km2, ingiltere’nin 244000 km2, almanya’nın 356000km2, italya’nın 301000km2, ve ispanya’nın da 505000 km2 yüzölçümü vardır)
  ukrayna’nın nüfusu, 52.000.000 dur.
  ülkenin en kuzeyinden en güneyine 900 km, en doğusundan en batısına ise 1300 km mesafe vardır.
  ukrayna’nın iklimi, ılıman-kara iklimidir. güneylerinde, kırım civarında alt tropik iklim görülür.
  ukrayna’nın en uzun nehri 2201 km uzunluğu ile dnieper nehridir ve bunun 981 km lik kısmı ülkeyi bir baştan bir başa kat eder. ukrayna’daki en büyük dağ sistemi 270 km uzunluğu ve 100 – 110 km genişliği ile karpat dağları’dır. en yüksek tepesi, 2061 metre yüksekliği ile hoverla tepesidir.
  ukrayna’lılar, bin yıldır şu anki ukrayna’nın olduğu yerde yaşamışlardır. ukrayna milletinin kökleri orta dnieper bölgesinde i.ö. 3. milenyumda yaşamış olan chernynakhiv kültürünün mirasçısı olan scythian kabilelerinden tyrill kültürüne kadar iner. ukrayna topraklarında, 1100 yıldan daha da önce, kievli rus – ukrayna, çok güçlü bir avrupa krallığı kurulmuştu. sınırları finlandiya körfezinden ve karelia’nın en büyük gölünden volga’nın doğudaki en üst kollarına ve syan ile batı buh nehirlerine kadar uzanıyordu.
  kievli rusların ülkesi 12. ve 13. yüzyılda parçalandı ve bir kısmı moskova ve belarus egemenliğine girdi.
  kiev rus- ukrayna devletinin halefi, 13. yüzyıldan 15. yüzyıla kadar hüküm süren ve danilo halytsky tarafından kurulan galiçya – volynian prensliğiydi.
  uzun bir süre litvanya ve polonya’ya karşı bağımsızlık savaşı veren ukrayna, 1648 – 1654 yılları arasındaki zaporozhyan kozak sich’in önderliğinde ve hetman bogdan khmelnytsky komutası altındaki ordularının mücadelesi sayesinde bağımsızlığını kazanıp avrupa politik haritasında tekrar yerini aldı. fakat sonrasında, ukrayna’nın, polonya’nın diğer koloni devletlerince takip edilen bu bağımsızlığından sonra, 1772 yılında ukrayna bu kez de avusturya egemenliği altına girdi.
  1917 deki şubat ve ekim devrimlerinin bir sonucu olarak, rus çarlığı çöktü ve imparatorluk dağıldı. 22 ocak 1918 tarihinde, ukrayna ulusal cumhuriyeti (unr) ilan edildi.
  1930lar, ukrayna tarihi için trajik bir dönemdi. stalin, kaganovych, molotov ve postyshev’in uyumlu ve istikrarlı politikaları sonucunda, ukrayna’nın sosyal kurumlarını hedef alıp zarar vermek amaçlı tarımsal bir kriz yaratılıp yapay bir kıtlık yaşatıldı.
  1944 yılında, s.s.c.b. yüce konseyi kararına bağlı olarak, içinde ukrayna’nın da olduğu sovyet ülkelerine kendi dış ilişkilerinde serbestlik bahşetti…bir yıl sonra da ukrayna s.s.r.birleşmiş milletler’e kurucu üyelerden biri olarak katıldı.
  24 ağustos 1991 tarihinde, yüce rada , kendi kendine bağımsız karar verme hakkını kullanarak ukrayna’nın bağımsızlığını ilan etti…
 • (bkz: dynamo kiev)
hesabın var mı? giriş yap